0
 • No products in the cart.
 

آموزش ۱۲ راه افزایش فروش اینترنتی

آموزش ۱۲ راه افزایش فروش اینترنتی

با مفهوم فروش اینترنتی و راه های افزایش آن آشنایی دارید؟

هیچکداممان نمی دانیم کدام استراتژی در اینترنت می‌تواند بهترین دستاورد را برای‌مان داشته باشد تا وقتی که آزمایش‌هایی کامل به‌عمل نیاورده باشیم.  این رهنمود را حتی باید در مورد استراتژی‌های طلایی‌تان نیز به کار ببندید، زیرا همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد.

فروش اینترنتی

به عنوان یک نتیجه‌ی کلی، باید اذعان کرد آزمودن تنها راه کشف این حقیقت است که چه چیز در وب‌گاه‌تان تاثیرگذار است و چه چیز این‌گونه نیست، و هم‌چنین بهترین راه افزایش فروش اینترنتی تان نیز هست. و اگر پا به میدان بگذارید و یکی از این ۱۲ راه افزایش فروش اینترنتی را به کار بگیرید، به صحت این مسئله پی خواهید برد؛ به ویژه وقتی در نتیجه‌ی کارتان شاهد پیشرفتی عظیم باشید. با تدسا همراه باشید.

معرفی ۱۲ راه افزایش فروش اینترنتی :

۱: فقط یک محصول یا خدمت را در صفحه‌ی اصلی‌تان قرار دهید.

آیا چندین محصول یا خدمات را در وب‌گاه‌تان عرضه می‌کنید؟ در این صورت، اکیدا توصیه می‌کنم این آزمون را به‌عمل آورید و ببینید آیا این می‌تواند برای‌تان بهترین استراتژی باشد یا خیر. تجربه ثابت کرده است هر چه محصولات کم‌تری را به صورت یک‌جا در یک محل عرضه کنید، و هر چه تمرکزتان را بیش‌تر معطوف توصیف آن محصول کنید، قطعا فروش اینترنتی آن محصول بیش‌تر خواهد شد.

همه چیز در این مسئله، به تمرکز مربوط است. به جای آن‌که سعی کنید با ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از محصولات و با بیان حداقل جزییات در مورد آن‌ها، دل همه‌ی بازدیدکنندگان را به‌دست آورید، باید فقط یک محصول – یا یک مجموعه از محصولات مرتبط – را در صفحه‌ی اصلی‌تان ارائه‌ دهید تا بتوانید واقعا در مجموع، بر فواید کلیدی آن تمرکز کنید و به همه‌ی پرسش‌های احتمالی، و شک و شبهه‌هایی که ممکن است در مورد محصول‌تان برای بازدیدکنندگان‌ به وجود بیاید، پاسخ دهید. نگران محصولات دیگرتان نیز نباشید؛ لازم نیست فروش اینترنتی آنها را متوقف کنید – همیشه می‌توانید آنها را نیز از طریق صفحات دیگر یا با استفاده از پیگیری‌های بعد از فروش یا ثبت‌نام عرضه کنید.

مسلما تنها راه حصول اطمینان از این‌که آیا این روش به درد جذب مخاطب هدف می‌خورد یا خیر، آزمودن آن است! یک مطلب جذاب در مورد محصول اصلی‌تان بنویسید، و در صفحه‌ی نخست وب‌گاه‌تان قرار دهید. سپس برای یک یا دو هفته آزمایش کنید، تا ببینید آیا این می‌تواند باعث افزایش فروش اینترنتی تان شود یا خیر.

 

۲: محل عضویت در خبرنامه را در صفحه‌ی وب‌گاه‌تان تغییر دهید تا تعداد اعضا خبرنامه‌ها و فهرست مشترکین وفادارتان را افزایش دهید.

عضویت در خبرنامه ابزاری است برای جمع‌آوری و فهرست کردن رایانامه‌های (ایمیل) مشتریان‌تان، و به شما این امکان را می‌دهد که به طور منظم با مشترکین‌تان در تماس باشید، اعتماد و وفاداری‌شان را جلب کنید، و محصولات و خدمات‌تان را به آنها بفروشید.

ولی آیا می‌دانستید محل گزینه‌ی عضویت در خبرنامه در وب‌گاه‌تان می‌تواند چه تاثیری در میزان جذب مشترکین داشته باشد؟

چنان‌چه مطالبی که در مورد تبلیغ و ارائه‌ی محصول‌تان می‌نویسید آن چنان طولانی نیست، این آزمایش را انجام دهید و گزینه‌ی عضویت در خبرنامه را در برجسته‌ترین و چشم‌گیرترین جای صفحه‌ی اصلی‌تان قرار دهید – گوشه‌ی سمت راست صفحه (در متن اصلی، گوشه‌ی سمت چپ صفحه.م)، جایی است که معمولا چشم بازدیدکنندگان (ایرانی.م) در نخستین نگاه به آن برخورد می‌کند. حداقل، گزینه‌ی عضویت در خبرنامه را به بالای صفحه‌ی اصلی‌تان منتقل کنید – جایی که بازدیدکنندگان، پیش از مراجعه به بخش‌های پایینی وب‌گاه، آن جا را مشاهده می‌کنند.

اگر مطالبی که راجع به فروش اینترنتی محصول‌تان می‌نویسید، طولانی است، بهتر است به صورت آزمایشی عضویت در خبرنامه را در صفحه‌ی دوم قرار دهید – البته توصیه می‌شود این کار را هنگامی انجام دهید که با شناسایی مشکلات و خواسته‌های بازدیدکنندگان، نظرشان را جلب کرده‌ و از طریق اعتبار، تجربه، و توصیفات درخشان مشتریانی که در گذشته از شما خریده کرده‌اند، به اندازه‌ی کافی اعتمادشان را به‌دست آورده باشید.

هم‌چنین باید امتحان کنید و ببینید آیا قرار دادن گزینه‌ی عضویت در خبرنامه در هر صفحه، به طوری که دائما جلوی چشم بازدیدکنندگان‌تان باشد، برای‌تان کارساز خواهد بود یا خیر؛ هم‌چنین می‌توانید “‌تبلیغات شناور‌”‌ (بخش بعدی)را نیز امتحان کنید. هر قدر فرصت‌های بیش‌تری را برای عضویت بازدیدکنندگان در وب‌گاه‌تان فراهم کنید، به مشترکین بیش‌تری دست پیدا می‌کنید. امتحان کنید و نتیجه‌اش را ببینید!

مطلب مرتبط : کسب و کار اینترنتی در ایران چگونه است؟

۳: با استفاده از تبلیغات شناور، تاثیرگذاری تبلیغات‌تان را بیش‌تر کنید.

مطمئنا همه با پاپ‌آپ‌ها (پنجره‌های باز شو) آشنایی دارند. آنها پنجره‌های کوچکی هستند که حاوی پیشنهادهای ویژه یا اطلاعاتی دیگری‌اند که گاهی اوقات هنگام باز کردن یک وب‌گاه به صورت ناگهانی باز می‌شوند. چه آنها را دوست داشته باشید، و چه از آنها متنفر باشید، سال‌ها است که پاپ‌آپ‌ها جزء کارآمدترین ابزارهای بازاریابی به شمار می‌روند. هر چند، به دلیل آن‌که درصد زیادی از کاربران اینترنت آنها را دوست ندارند، گوگل، اِی‌اُو‌آِل، نت‌اِسکیپ، و دیگران نرم‌افزارهای مسدود‌کننده‌ای علیه آنها ساخته‌اند.

البته کاربران اینترنت برای دیدن یا ندیدن پاپ‌آپ‌ها باید حق انتخاب داشته باشند. با این ‌حال، بیش‌تر این نرم‌افزارها که به صورت خودکار پاپ‌آپ‌ها را مسدود می‌کنند، باعث می‌شوند بازدیدکنندگان اطلاعات ارزشمندی را از دست بدهند که ممکن است واقعا برای‌شان مفید باشد.

ولی این مشکلات برای گذشته بود؛ زیرا به تازگی فناوری بسیار جذابی کشف شده است که واقعا می‌تواند به شما این امکان را بدهد تبلیغاتی داشته باشید که شبیه پاپ‌آپ‌ها باشد، ولی در حقیقت پاپ‌آپ نباشد – از همین رو، دیگر نگران مسدود شدن‌شان نیز نباشید. به این‌گونه تبلیغات، تبلیغات شناور می‌گویند، و امتحان کردن‌شان بر روی وب‌گاه‌تان می‌تواند واقعا ارزشمند باشد.

در حقیقت، وقتی ما استفاده از تبلیغات شناور را امتحان کردیم، میزان فروش‌مان تا ۱۶۲ درصد افزایش یافت! این تبلیغات بسیار موثر هستند، زیرا موارد و اطلاعات مهمی نظیر عضویت در خبرنامه، یا پیشنهادها و تخفیف‌های ویژه و محدود را درست جلوی چشم بازدیدکنندگان، برای‌شان فراهم می‌آورد.

مدتی به صورت آزمایشی می‌توانید عضویت در خبرنامه را در تبلیغات شناورتان قرار دهید، و ببینید آیا می‌تواند در افزایش شمار مشترکین‌تان تاثیرگذار باشد یا خیر. وقتی ما این کار را امتحان کردیم، ۸۶ درصد به مشترکین خبرنامه‌های‌مان اضافه شدند. هم‌چنین می‌توانید تعداد کلیک‌های پیشنهادهای ویژه‌ای را که بر روی تبلیغات شناور گذاشته‌اید با آن‌هایی را که به صورت معمولی روی صفحات تبلیغ کرده‌اید، با یکدیگر مقایسه کنید.

 

۴: مزایای مختلف محصول را در تیتر، برجسته کنید.

تیتر یا سرصفحه تاثیر زیادی بر میزان فروش‌تان دارد. تیتر غالبا نخستین چیزی است که بازدیدکنندگان در وب‌گاه‌تان می‌بینند، بنابراین باید به گونه‌ای باشد که نظرشان را جلب و متقاعدشان کند مطلب‌تان را در مورد محصول مطالعه کنند.

یک تیتر موفق باید مشکلاتی را نشانه بگیرد که مخاطبان هدف با آنها روبه‌رو هستند، و مزایای مهم محصول یا خدمات‌تان را در حل آن مشکلات برجسته کند. اجازه دهید چگونگی تاثیر فوق‌العاده‌ی یک تیتر را در تغییر میزان فروش اینترنتی ، با کمک یک مثال توصیف کنیم.

یکی از مشتریان‌مان در وب‌گاه خود از این تیتر استفاده کرده بود: ‌”‌باکس‌فور‌بلاکس – جعبه‌ی شگفت‌انگیز برای نگهداری از لگو.‌”‌ مشکل این تیتر این‌جا است که فقط محصول را معرفی کرده است، و توضیحی نداده است که این محصول چه کاری برای مشتری انجام می‌دهد. این تیتر، دلیل قانع‌کننده‌ای به بازدیدکنندگان ارائه نمی‌کند تا ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنند.

اکنون، تیتر قبلی را با این تیتر مقایسه کنید: “‌سرانجام، راز داشتن بیش از ۵۰، ۰۰۰ لگو، و راه جمع‌ کردن‌شان که بچه‌های سراسر جهان عاشق‌اش می‌شود، کشف شد! ‌” این تیتر مهم‌ترین مزیت این محصول و راه‌حل مشکل مخاطب هدف را ارائه داده است – چگونه می‌توان کودکان را ترغیب کرد که خودشان لگوها را جمع کنند و از این کار لذت ببرند.

 

۵: در ادامه‌ی مطلب‌تان به مشکل خاصی بپردازید که ممکن است مخاطب هدف‌ با آن رودررو باشد، و سپس به آنها نشان دهید چگونه می‌توانید مشکل‌شان را حل کنید.

در چند بند اول مطلب‌تان که احتمال دارد در صفحه‌ی اول به نمایش در بیایند، باید در مورد مشکلی که در تیتر به آن اشاره کردید، جزییات بیش‌تری ارائه دهید – با این کار به مخاطب خود نشان دهید به فکرشان هستید. (فقط وقتی مخاطب به راه‌حل‌تان اعتماد پیدا می‌کند که احساس کند مشکل‌اش را کاملا درک کرده‌اید.)

وقتی مشکل را مطرح کردید، سپس می‌توانید به معرفی محصول یا خدمات‌تان بپردازید که برای حل آن مشکل طراحی شده‌اند. با تاکید دقیق بر چگونگی حل مشکل خوانندگان آن مطلب، توسط محصول یا خدمات‌تان، افزایش میزان فروش‌تان را تضمین و به عینه مشاهده کنید.

 

۶: به مطلب‌تان اعتبار و باورپذیری بیفزایید – و میزان اعتماد بازدیدکنندگان‌تان را بالا ببرید.

مطلبی که در مورد محصول‌تان می‌نویسید باید برای‌تان اعتبار کسب کند؛ و این مسئله‌ای است بسیار حیاتی: فقط از طریق این فرآیند است که بازدیدکنندگان‌تان به شما اعتماد و با خیالی‌ آسوده از شما خرید می‌کنند. راه‌های زیادی برای انجام موثر این کار وجود دارد، و در این بخش به دو مورد از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها می‌پردازیم. اگر تاکنون از این فنون استفاده نکرده‌اید، در نگارش مطلب‌های‌تان تجدیدنظر و نتایج آن را با گذشته مقایسه کنید. از تفاوت‌های حاصل، شگفت‌زده خواهید شد.

یکی از بهترین راه‌های کسب اعتبار، لحاظ کردن مشاهدات و توصیفات مشتریان پیشین از محصول یا خدمات‌ در مطلب‌تان است. می‌توانید بخش‌هایی از رایانامه‌ها (ایمیل) یا نامه‌های حقیقیِ ارسالی از جانب مشتریانی‌ را در مطلب‌تان استفاده کنید که در آنها به بیان چگونگی حل شدن مشکلات خاص‌شان از طریق استفاده از محصول یا خدمات‌تان اشاره کرده‌اند. نکته‌ی بسیار مهمی در این میان نهفته است: توصیفات واقعی مشتریانی که مستقیما به مزایای محصول‌تان اشاره کرده‌اند، بسیار تاثیرگذارتر است از جمله‌هایی نظیر “‌محصول‌تان بسیار عالی است‌”.

هم‌چنین می‌توانید با افزودن بخشی به مطلب‌تان در مورد دستاوردها، تجربه‌ها و هرگونه اطلاعات پس‌زمینه که شما را شایسته‌ی حل مشکلات مخاطبان هدف نشان می‌دهد، اعتبار خود را بهبود ببخشید. باید سعی کنید به شکلی موثر، خوانندگان‌تان را متقاعد کنید شما بهترین فردی هستید که می‌تواند برای مشکلات‌شان راه‌حل ارائه کند.

 

۷: تمرکزتان را فقط به بازدیدکنندگان معطوف کنید – نه خودتان.

تمرکزِ موفق‌ترین مطالبی که در مورد فروش اینترنتی محصولات یا خدمات در وب‌گاه‌ها وجود دارند، تنها معطوف به خوانندگان است. غالبا صاحبان کسب و کار این قانون طلایی ساده را نادیده می‌گیرند. با دقت به مطالب‌تان توجه کنید. آیا مملو از ضمایری هستند نظیر “‌من‌”‌، “‌ما‌”‌، “‌ام‌”‌ یا “‌مان‌”‌؟ به جای استفاده از جمله‌هایی نظیر “‌نرم‌افزار مدیریت زمان‌مان را با توجه به نیازهای صاحب‌خانه‌های پرمشغله طراحی کرده‌ایم‌”‌، این جمله را امتحان کنید: “‌نرم‌افزار مدیریت زمان‌تان این امکان را برای‌تان فراهم می‌آورد تا بتوانید ساعاتی را با خانواده‌تان سپری کنید.‌” بنابراین، ضمایر “ما”‌، و “‌مان‌”‌ را در مطالب‌تان جست‌وجو، و با ضمایر “شما”‌ و “تان”‌ جایگزین کنید.

 

۸: حسی از ضرورت و فوریت را در مطالب‌تان تزریق کنید – و خوانندگان را متقاعد کنید باید همین حالا محصول‌تان را بخرند!

تزریق حسی از فوریت به خوانندگان، و متقاعد کردن‌شان در خرید سریع از شما، نکته‌ی بسیار مهمی در نگارش مطالبی است که در مورد محصول یا خدمات‌تان می‌نویسید. بهترین جا برای عنوان این مسئله، پایان مطلب و در نزدیکی بخش فراخوان فروش است (جایی که پیشنهاد فروش‌تان را به خواننده ارائه می‌دهید). در ادامه به برخی راه‌های موثر در ایجاد حس فوریت و ضرورت برای خرید محصول اشاره می‌کنیم. هر یک از این‌ راه‌ها را امتحان و با کارهای فعلی‌تان مقایسه کنید:

 • تخفیف‌هایی با مدت محدود ارائه دهید و اعلام کنید که بازدیدکنندگان تنها تا پیش از تمام شدن این مهلت می‌توانند از خرید با تخفیف بهره‌مند شوند.
 • پاداش‌ها و امکانات رایگان اضافه‌ای را ارائه دهید که بازدیدکنندگان فقط می‌توانند در محدوده‌ی زمانی معین از آنها استفاده کنند.
 • فقط تعداد محدودی از محصول یا خدمات‌تان را ارائه دهید.
 • در ازای خرید جوایز محدودی را به خریداران ارائه کنید.

۹: از هرگونه تبلیغ یا پیشنهاد خرید در ابتدای مطالب‌تان خودداری کنید.

آدم‌ها معمولا به اینترنت سر می‌زنند و به دنبال اطلاعات می‌گردند. اگر از همان آغاز مطلب‌تان، به مسائل تبلیغاتی و فروش اینترنتی بپردازید، پیش از آن‌که فرصت جلب نظرشان را به‌دست آورید، آنها را از دست خواهید داد. اول باید از طریق مطرح کردن مشکلاتی که ممکن است تاکنون به آنها برخورد کرده باشند و چگونگی حل آن مشکلات، نظرشان را به مطالب‌تان جلب کنید. وقتی در این کار به موفقیت رسیدید، می‌توانید به آنها پیشنهاد خرید دهید.

راه بسیار آسانی برای بهبود لحن گفتارتان در نگارش این مطالب وجود دارد: هر چیزی را که با “‌خرید‌”‌، “‌هزینه‌”‌ و “‌فروش‌” ارتباط دارد، از ابتدای مطلب حذف کنید، و نتایج این کار را با قبل مقایسه کنید. به خاطر داشته باشید، تا وقتی خواننده را به محصول‌تان علاقه‌مند و اعتماد‌ش را به اندازه‌ی کافی برای خرید از شما جلب نکردید، هرگز حرفی از خرید یا خرج کردن پول به میان نیاورید.

 

۱۰: با افزودن تصویر، میزان مطلوبیت و جذابیت محصول‌تان را بالا ببرید.

نمایش تصاویر باعث می‌شود محصولات‌تان برای بازدیدکنندگان، ملموس‌تر و واقعی‌تر جلوه کنند؛ این کار به عنوان یکی از راه‌های قدرتمند برای فروش اینترنتی به شمار می‌رود. ولی گاهی اوقات نشان دادن زودهنگام محصول در فرآیند فروش اینترنتی باعث به هدر رفتن تمام تلاش‌های‌تان می‌شود – شاید پیش از نمایش کامل محصول، لازم باشد به طور کامل ارزش‌ها و فواید آن را برجسته کرده باشید.

جاهای مختلفی را برای به نمایش گذاشتن تصاویر امتحان کنید؛ آنها را بالای صفحه قرار دهید؛ سپس پایین مطلب، جایی که به خواننده پیشنهاد خرید را می‌دهید نیز امتحان کنید. هم‌چنین باید چند تصویر را در محل سفارش محصول قرار دهید، و حتی مدتی حالتِ بدون تصویر را نیز امتحان کنید. در نهایت با دقت همه‌ی نتایج‌تان را تحلیل نمایید، و بهترین جایی را بیابید که می‌تواند بیش‌ترین تاثیر را بر خواننده داشته باشد.

 

۱۱: با تغییر قالب و ظاهر مطالب‌تان، نظر آن‌هایی را هم جلب کنید که این مطالب را فقط به صورت اجمالی می‌خوانند.

شمار اندکی از بازدیدکنندگان وب‌گاه‌، کلمه به کلمه‌ی مطالب‌تان را از آغاز تا پایان می‌خوانند. بیش‌تر آنها فقط به صورت اجمالی به کل صفحه نگاهی می‌اندازند، و تنها کلمه‌ها و عبارات خاصی را می‌خوانند که به چشم‌شان بیاید یا نظرشان را جلب کند.

به همین دلیل، لازم است راه‌های مختلفی را برای برجسته کردن فواید کلیدی محصول‌تان امتحان کنید تا به ترکیب مناسبی دست یابید که بتوانید نظر آن‌هایی را جلب کنید که به جای مطالعه‌ی کامل، فقط نگاهی اجمالی به مطلب می‌اندازند.

این راه‌ها عبارت هستند از:

 • فواید مهم محصول پیشنهادی‌تان را به صورت برجسته، کج، و با حروف درشت بنویسد (البته در این کار زیاده‌روی نکنید).
 • طول بند‌های‌تان را متفاوت از یکدیگر تعیین کنید تا مطلب‌تان به توده‌ای از نوشته‌ها با قالب‌های یکنواخت شبیه نشود.
 • برای تیترهای مختلف، زیرتیترهایی نیز در نظر بگیرید که توسط آنها پیام‌های کلیدی را برجسته و بازدیدکنندگان را به خواندن بندهای پیش رو ترغیب کنید.
 • کل خطوط متن را راست‌چین کنید، ولی نباید از سمت چپ در یک خط باشند (خواندن متن در این حالت، راحت‌تر از حالتی است که از دو طرف در یک خط باشد)
 • چند عبارت یا زیرتیترهای مهم – ولی کوتاه – را به صورت وسط‌چین در صفحه قرار دهید تا با این‌ کار، آنها را از بدنه‌ی متن بیرون بکشید.
 • برای تاکید بر نکات کلیدیِ یک فهرست، از علامت‌های دایره‌ای استفاده کنید (درست مثل همین فهرست).

 

۱۲: فرآیند پیگیری‌های‌ بعد از فروش یا ثبت‌نام‌تان را با دقت تنظیم کنید تا به این طریق فروش اینترنتی تان را به حداکثر رسانده و مراجعات بیش‌تری داشته باشید.

پیگیری مشتریان و مشترکین با استفاده از برنامه‌های پاسخ‌گویی خودکار (رایانامه [ایمیل‌] خودکار) یکی از راه‌های ضروری در افزایش میزان فروش است، زیرا این کار روابط شما را با مشتریان بالقوه بیش‌تر می‌کند.

می‌توانید پیشنهادهای‌تان را برای فروش اینترنتی محصول یا خدمات، در قالب پیگیری‌های رایانامه‌ای‌ به مشترکین جدیدی که هنوز از شما خرید نکرده‌اند، دوباره ارائه دهید. یک بار می‌توانید به صورت آزمایشی فورا پس از ثبت‌نام یک مشترک جدید و جهت پیگیری، یک رایانامه‌ ارسال کنید و برای‌اش دلایلی بیاورید تا روز دیگر نیز به وب‌گاه‌تان مراجعه کند. هم‌چنین می‌توانید این کار را سه روز بعد انجام دهید و با مقایسه‌ی این دو کار، بهترین روش ارسال رایانامه‌ی پیگیری مشتری را تعیین کنید.

پیگیری مشتریان فعلی نیز به اندازه‌ی پیگیری مشتریان بالقوه حائز اهمیت است. در حقیقت، آزمایش‌ها نشان می‌دهند اگر پیشنهاد و فرصت مناسبی به مشتریان داده شود، ۳۰ درصد از آنها بار دیگر از شما خرید می‌کنند. این کار کمک‌تان می‌کند تا رابطه‌ای سودده و بلندمدت با آنها برقرار کنید و این امکان را به شما می‌دهد تا محصولات مرتبط با خرید اولیه‌شان را نیز به آنها پیشنهاد بدهید. می‌توانید این سه راه را امتحان کنید؛ یعنی پیشنهاد خرید محصولات مرتبط را فورا بعد از خرید، یک روز بعد از خرید، یا سه روز بعد از خرید به مشتریان ارائه دهید و ببینید کدام روش می‌تواند موفقیت بیش‌تری داشته باشد.

 

فواید آزمون دو شاخه‌ای

هنگام آزمودن استراتژی‌های مربوط به وب‌گاه‌تان، نکته‌ی مهم این است که یک چیز را در یک دوره‌ی زمانی ثابت بیازمایید تا دقیقا بفهمید تغییرِ کدام عامل، نتایج را تحت تاثیر قرار داده است. آزمون دو شاخه‌ای این کار را به خوبی انجام می‌دهد. این آزمون به شما امکان می‌دهد مخاطبان‌تان را به دو شاخه‌ی آزمایشی تقسیم کنید؛ به طور مثال، یک تیتر خاص را به اعضای یک شاخه یا گروه از مخاطبان‌تان اختصاص دهید، و دقیقا هم‌زمان برای گروه دیگر یک تیتر دیگر در نظر بگیرید.

این یک استراتژی آزمایشی ایده‌آل برای هر کسب و کار اینترنتی است، ولی برای وب‌گاه‌های تازه تاسیسی با ترافیک پایین فواید ویژه‌ای دارد، زیرا صرف‌نظر از میزان ترافیک وب‌گاه، روش عالی برای کسب نتایج دقیق آزمایشی است. اجازه دهید این مسئله را با یک مثال تشریح کنیم.

اگر می‌خواهید عناصر مطالبی را که درباره‌ی محصولات‌تان می‌نویسید، مورد آزمایش قرار دهید، باید بهترین مطلبی را که به بیش‌ترین فروش اینترنتی محصول منتهی شده است به عنوان “‌نمونه‌ی شاهد‌”‌ انتخاب کنید – به عنوان معیاری که بتوانید نتایج آزمون‌های دیگر را بر اساس آن ارزیابی کنید.

 

مثلا برای آزمایش یک تیتر جدید، باید صفحه‌ی دیگری در وب‌گاه‌تان ایجاد کنید که دقیقا شبیه صفحه‌ی نمونه‌ی شاهد باشد و فقط تیتر آن تغییر کند.

با استفاده از نرم‌افزار ویژه‌ی آزمایش، می‌توانید نیمی از مشتریان‌تان را به صفحه‌ی نمونه‌ی شاهد و نیمی دیگر را – دقیقا در یک دوره‌ی زمانی – به صفحه‌ی جدید هدایت کند. برای مثال، اگر دو مشتری به نام‌های باب و جین دارید، نرم‌افزار آزمایش باب را به مطلب “‌الف‌”‌ می‌فرستد و هم‌زمان جین را به مطلب “‌ب‌”‌ – هر دو صفحه دارای نشانی مشابه‌ای هستند. بقیه‌ی مشتریان‌تان نیز به همین صورت بین دو صفحه تقسیم می‌شوند.

چنان‌چه – از طریق ردیابی شمار بازدیدکنندگان، و هم‌چنین آمار خرید در هر صفحه – دریافتید مطلبی که دارای تیتر جدید است، ۱۵ درصد بیش‌تر از مطلب دیگر، بازدیدکنندگان را به خرید محصول ترغیب کرده است، متوجه می‌شوید که تیتر جدید نسبت به تیتر قبلی کارآمدتر است. سپس می‌توانید عناصر دیگر مطالب‌تان را آزمایش کنید و به‌تدریج بهترین روش را برای فرآیند فروش اینترنتی بیابید.

نرم‌افزار ویژه‌ای که در این قبیل آزمایش‌ها استفاده شد در صحت نتایج مقایسه‌ی میان دو تیتر مربوط به این دو مطلب، در یک دوره‌ی زمانی مشابه، تاثیر مهمی داشت. اگر از چنین نرم‌افزاری استفاده نمی‌کردیم، مجبور بودیم در چند هفته‌ی اول، یکی از تیترها و در چند هفته‌ی دوم، تیتر دیگر را آزمایش کنیم؛ حال فرض کنید یکی از این دو دوره‌ی زمانی با تعطیلات مصادف شود؛ یا در طول یکی از دو دوره‌ یک برنامه‌ی تلویزیونی خاصی پخش شود که بر ذهن مشتریان تاثیرگذار باشد؛ هر یک از این دو عامل با کاهش تعداد بازدیدکنندگان در دوره‌های مذکور، می‌توانند به شکل چشم‌گیری نتایج آزمایش را منحرف کنند.

 

با استفاده از نرم‌افزارهای زیر می‌توانید به راحتی آزمون‌های مورد نیازتان را انجام دهید:

 • WebTrends ۷ طیفی از خدمات آزمایشی را با دریافت هزینه برای یک بار استفاده یا به صورت اشتراک ماهانه ارائه می‌کند؛ هم‌چنین می‌توانید خدمات‌شان را یک بار به صورت رایگان امتحان کنید. این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد آزمایش‌هایی فراتر از آزمایش‌های دو شاخه‌ای انجام دهید و کارهای مختلف را به صورت هم‌زمان به‌عمل برسانید. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید تحلیل کنید دقیقا کدام ترکیب از عناصر (مثلا، یک تیتر خاص به همراه یک جای خاص برای قرار گرفتن عضویت در خبرنامه) می‌تواند به بهترین نتیجه منتهی شود.
 • Offermatica نیز مانند نرم‌افزار بالا، به شما این امکان را می‌دهد آزمایش‌های دو شاخه‌ای و چند متغیره انجام دهید. هزینه‌ی پرداختی برای آزمایش‌ها نیز بر اساس شمار بازدیدکنندگان تعیین می‌شود، و می‌توانید یک بار از طریق نسخه‌ی نمایشی خدمات‌شان را امتحان کنید.
 • ClickTracks به شما این امکان را می‌دهد نتایج آزمایش‌های‌تان را ردیابی کنید، ملیت بازدیدکنندگان را بفهمید، و متوجه شوید از کدام بخش‌های وب‌گاه‌تان دیدن کرده‌اند. می‌توانید محصولات‌ این شرکت را به صورت رایگان امتحان کنید، و پس از آن، بنابر نیازتان به صورت پرداخت هزینه برای یک بار استفاده یا به صورت ماهانه از خدمات‌شان بهره‌مند شوید.
No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website