0
  • No products in the cart.
 

اخبار جدید از عرضه اولیه‌ بورس

اخبار جدید از عرضه اولیه‌های جدید بورس

اخبار جدید از عرضه اولیه‌ بورس

به نقل معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، یک شرکت تولیدی هر هفته در بورسخواهد شد و همچنین، نمادهای زر ماکارون ، شرکت پتروشیمی ارومیه و احتمالا شرکت سرمایه‌گذاری پویا در روزرهای آینده عرضه اولیه خواهند شد. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه کنید.

یکشنبه ۱۱ خرداد ماه سعید زرندی، معاون وزیر صنعت گفت: می‌خواهیم هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس عرضه اولیه یا انتشار اوراق داشته باشد و هدف‌گذاری برای ورود ۱۰۰ شرکت به بورس تا پایان امسال انجام شده است. اما کدام نمادها احتمالا در روزهای آینده عرضه اولیه خواهند شد؟

در روزهای اخیر اخباری از سه شرکت منتشر شده که احتمالا در روزهای آینده سهامداران شاهد عرضه اولیه آنها باشند.

درباره شرکت پتروشیمی ارومیه به نظر می‌رسد تا پایان خرداد ماه عرضه اولیه این شرکت انجام شود.

مدیرعامل شرکت پترول گفته است: پتروشیمی ارومیه به زودی بورسی می‌شود و برنامه داریم حداکثر تا آخر خرداد ماه سال جاری پتروشیمی ارومیه عرضه شود.

نماد دیگری که احتمالا در روزهای آینده سهامداران شاهد عرضه اولیه آن باشند، غزر است.

روز چهارشنبه ۷ خرداد قرار بود بخشی از سهام شرکت زر ماکارون با نماد غزر به صورت عرضه اولیه وارد بورس شود. عرضه‌ اولیه که شب قبل از عرضه با انتشار اطلاعیه‌ای از سوی سازمان بورس لغو شد.

دلیل این لغو، افزایش قیمت ماکارونی توسط سازمان حمایت و انتشار اطلاعیه بااهمیت گروه الف از سوی این شرکت در وبسایت کدال بود. افزایش قیمت حدود ۴۵ درصدی که موجب شد برآورد سود زر ماکارون رشدی ۱۰ درصدی داشته باشد.

حال با این اوصاف به نظر می‌رسد، قیمت عرضه اولیه نماد «غزر» نسبت به اطلاعیه قبلی حتی افزایش پیدا کند. موضوعی که موجب اعتراض کارشناسان هم شده است چرا که بسیاری از تحلیلگران قیمت ارائه شده در عرضه اولیه را برای نماد غزر بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن می‌دانستند. همچنین افزایش سود ۲۵۰ درصدی میزان سود این شرکت نیز یکی دیگر از نکات قابل بحث تحلیلگران بوده که آنرا غیرواقعی و بلندپروازانه می‌دانند به طوری که ارزش بازار این نماد پیش از ورود به بازار سرمایه ۷۳۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است. از سوی دیگر نسبت P به E بالای این نماد نیز دیگر موردی است که موجب شده برخی تحلیلگران خواستار ارزشگذاری این نماد توسط شرکتی دیگر و کاهش دامنه قیمت عرضه آن شدند.

احتمالا در روزهای آینده عرضه اولیه این نماد هم اعلام خواهد شد.

سومین نماد دیگر که احتمالا سهامداران در روزهای آینده شاهد عرضه اولیه آن باشند، نماد وپویا است.

افسانه اروچی، معاون بازار فرابورس ایران، شرکت سرمایه‌گذاری پویا را تنها نماد درج شده در بازار فرابورس برای عرضه اولیه اعلام کرد و گفت: پویا تنها نماد آماده برای عرضه اولیه است و امیدواریم در خردادماه عرضه شود.

به علاوه، احتمالا تا سه ماه دیگر سهامداران بازار سرمایه عرضه اولیه دو باشگاه پرطرفدار فوتبال یعنی استقلال و پرسپولیس را مشاهده خواهند کرد. طبق گفته وزیر ورزش، براساس مصوبه هیأت عالی، تا سه ماه آینده، واگذاری این برنامه اجرا خواهد شد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website