0
  • No products in the cart.
ارز دیجیتال نِم چیست ؟

ارز دیجیتال نِم چیست ؟

هلدینگ توسعه دهندگان سیستم ابتکار

ارز دیجیتال نِم یک رمز ارز متفاوت است . چرا که بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر پس از بیت کوین، مانند لایت کوین و بیت کوین کش، از تغییراتی در کدها و پروتکل بیت کوین به وجود آمده‌اند. اما در مورد نِم اینگونه نیست. کدهای بلاک چین نِم به صورت ۱۰۰ درصدی اختصاصی هستند. نِم یک تفاوت بزرگ دیگر با رقبایش دارد و آن این است که این شبکه از یک سیستم اجماع جدید به نام اثبات اهمیت (POI) بهره می‌برد. این الگوریتم شباهت‌های زیادی با اثبات سهام دارد اما از آن موثرتر است. با استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت در شبکه نِم شاهد تراکنش‌های سریع، کارمزدهای ناچیز، عدم هدررفت انرژی و شفافیت ۱۰۰ درصد هستیم.همه چیز در باره ی نم

نام نِم(NEM) مخفف عبارت New Economy Movement است که به معنای جنبش اقتصادی نوین شناخته می‌شود. هدف نِم این است که به عنوان یک وسیله مبادله رایج در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و بتواند میزبان پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین دیگر روی بلاک چین خودش باشد. یکی از قابلیت‌های جالب نِم سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش‌ها است. در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه برای تایید هر تراکنش نِم زمان نیاز است و گفته می‌شود که این شبکه توانایی انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.

شبکه نِم توسط یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک با نام کاربری «UtopianFuture» بنیانگذاری شد . او ابتدا میخواست تحقیقاتی درباره بهبود شبکه ارز دیجیتال Nxt انجام دهد اما در نهایت با گروهی کوچک از توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند که بلاک چین خودشان را بسازند. این پروژه در مارس ۲۰۱۵ با تلاش ۱۵ توسعه دهنده و حدود ۳۰ بازاریاب معرفی و راه‌اندازی شد. تیم توسعه دهندگان اصلی نم هم اکنون در سنگاپور ساکن هستند و ترجیح می‌دهند که با نام مستعار در پشت پرده کار کنند.

ابهام زدایی نم و زم :

درباره NEM و XEM سردرگمی زیادی در میان کاربران دیده می‌شود. توجه داشته باشید که نِم(NEM) نام شبکه است و زِم (XEM) نام ارز دیجیتال این شبکه است. به عنوان مثال بیت کوین نام بلاک چین است و ارز دیجیتال آن هم بیت کوین نام دارد یا در یک مثال دیگر اتریوم نام یک بلاک چین است و ارز دیجیتال آن اتر نام دارد که البته به آن همان اتریوم هم می‌گویند.

استخراج نم

با الگوریتم اثبات اهمیت در نِم، برای ماینر بودن و تایید تراکنش‌ها نیازی به استفاده از دستگاه سخت افزاری قدرتمند و مصرف بالای انرژی برق نیست. شما فقط کافیست که مقدار مشخصی XEM بخرید و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهید تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در نِم، با مشارکت در تایید تراکنش‌ها، واحدهای XEM جدید به دست آورید که به معنای همان کسب درآمد است.فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه نِم هاروست نام دارد که همانند کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین است.

هاروستر ها چه کسانی هستند ؟

به کسانی که هاروست انجام می‌دهند، هاروستر می‌گویند. در شبکه نِم کسانی که ۱۰,۰۰۰ واحد XEM داشته باشند می‌تواند دارایی خود را در کیف پول رسمی نِم به شبکه اختصاص دهند و علاوه بر سرمایه‌گذاری، با تایید تراکنش‌ها از کارمزدها کسب سود کنند.پردازش تراکنش‌ها نیاز به قدرت سخت افزاری هم دارد. در شبکه نِم یک گروه دیگر هم به اسم سوپرنود وجود دارند.  برای سوپر نود شدن باید دارای یک سیستم کامپیوتری قدرتمند، همراه با اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالا به علاوه ۳,۰۰۰,۰۰۰ واحد XEM باشید. درآمد سوپرنودها خیلی بالاست. هاروسترها به سوپرنودها متصل می‌شوند تا کار تایید تراکنش‌ها با موفقیت انجام شود.در درآمد هاروسترهای شبکه نِم عواملی مانند مقدار موجود زِم در کیف پول (حداقل ۱۰,۰۰۰ واحد)، مقدار باقیماندن دارایی‌ها در کیف پول و همچنین تعداد تراکنش‌های فرد موثر هستند. یعنی هر چقدر که فعالیت و دارایی یک هاروستر بیشتر باشد، شانس تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد از هاروست بیشتر می‌شود.

نام گذاری بر فضا ها در نِم  چگونه است ؟

نام فضاها (NameSpaces) بخش مهمی از اکوسیستم اقتصادی نِم هستند. نام فضا را مانند یک دامنه اینترنتی در نظر بگیرید. هر نام فضا در شبکه نِم منحصر به فرد است و وقتی ثبت شد، دیگر کسی قابلیت ثبت آن را ندارد. وب سایت رسمی نِم در این خصوص نوشته است : ” برای اینکه ویژگی نام‌فضا و موزاییک را بهتر درک کنید، آن‌ها به ترتیب مانند دامنه و هاست در نظر بگیرید. نام‌فضا در شبکه نِم منحصر به فرد است. به عنوان مثال درصورتی که کسی نام‌فضای «foo» را بسازد، فرد دومی نمی‌تواند به همین اسم نام‌فضا بسازد. هر کس می‌تواند به منظور بهبود فعالیت‌های تجاری‌اش برای خود نام‌فضا بسازد.”

موزاییک چیست؟

ساختن موزاییک همان ساختن یک دارایی دیجیتال یا توکن‌ است. ارز دیجیتال شبکه نِم، یعنی زم (XEM) اولین موزاییک ساخته شده در این شبکه است. به عنوان مثال اگر شما یک پیتزا فروشی دارید، می‌توانید روی شبکه نِم یک دارایی به نام PizzaCoin بسازید و مشخص کنید که هر پیتزاکوین برابر با یک پیتزا در فروشگاه شماست. شما می‌توانید از طریق کیف پول رسمی نِم برای خود موزاییک یا همان توکن بسازید و به عنوان مثال مشخص کنید که چه تعداد توکن برای شما ساخته شود.  اینکار نیاز به پرداخت کارمزد تقریبا سنگین دارد لذا اغلب تشکیلات تجاری بزرگ از این قابلیت‌ها بهره می‌برند. همانند شبکه اتریوم ، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌های خودشان را روی شبکه نِم توسعه دهند. شبکه نِم می‌تواند در بسیاری از صنایع مخصوصا کنترل زنجیره تامین کارخانه‌ها مفید باشد. به تازگی وزارت کشاورزی ژاپن از بلاک چین نِم برای رهگیری تولید فراورده‌های دامی استفاده کرده‌ است.

دو بلاکچین نِم با قابلیت های متفاوت

بنیاد نِمدو بلاک چین جداگانه برای شبکه توسعه داده است. اولین بلاک چین، بلاک چین عمومی این شبکه است که همه می‌توانند از آن بهره ببرند و دومین بلاک چین یک سیستم خصوصی به نام میژین (mijin) است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از آن برای سفارشی سازی فرایندهای خود و به منظور عدم افشای تراکنش‌هایشان استفاده کنند. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شرکت بزرگ از بلاک چین میژین برای انجام فرایندهای تجاری خود استفاده می‌کنند. بلاک چین عمومی شبکه نِم ۱۰۰ درصد شفاف و متن باز است به همین دلیل این شبکه می‌تواند در مقیاس گسترده توسط بازرگانان و شرکت‌های بزرگ به عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد مورد استفاده قرار گیرد.

استخراج واحد های ارزی

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال شبکه نِم، زِم (XEM) نام دارد. تعداد کل واحدهای زِم ۸,۹۹۹,۹۹۹,۹۹۹ است که در سال ۲۰۱۵ تولید و بین توسعه دهندگان معتمد تقسیم شدند. این توکن‌ها متناسب با نیاز و به مرور زمان به بازار عرضه می‌شوند. تعداد واحدهای زم به همان رقم محدود است و به آن اضافه نخواهد شد. برخلاف بیت کوین که واحدهای جدید آن در فرایند استخراج تولید می‌شوند و به ماینر می‌رسند، در تایید تراکنش‌های نِم، به هاروستر ها تنها کارمزدهای تراکنش تعلق می‌گیرد.

آینده نِم 

در پی هک شدن صرافی کوین چک که باعث سرقت واحدهای زِم به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار شد،قیمت این ارز دیجیتال سقوط بزرگی را تجربه کرد. با این حال با توجه به ویژگی‌های خارق‌العاده این شبکه می‌توان به رکورد شکنی دوباره آن امیدوار بود.

Nem چیست ؟

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website