0
 • No products in the cart.
 

با میکرو آموزش وکاربرد آن در آموزش الکترونیکی آشنا شوید

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > تکنولوژی و فناوری  > با میکرو آموزش وکاربرد آن در آموزش الکترونیکی آشنا شوید
با میکرو آموزش وکاربرد آن در آموزش الکترونیکی آشنا شوید

با میکرو آموزش وکاربرد آن در آموزش الکترونیکی آشنا شوید

این روزها میکرو آموزش در حال رشد است و در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. برخی شیوه هایی در حال ظهور هستند که می توانند تجارب بهتری را برای توسعه دهندگان و دانش آموزان رقم بزنند.

علاوه بر آن، چون میکرو آموزش بر ارائه اطلاعات و یا مهارت های خاص تمرکز دارد، به همین دلیل میزان انتقال دانش تئوری و مهارت های کاربردی از طریق میکرو آموزش بالاست.

میکرو آموزش چیست؟

میکرو آموزش به طرز شگفت آوری بین متخصصان آموزش الکترونیکی محبوب شده است. نظرات مختلفی در مورد میکرو آموزش وجود دارد اما کارشناسان موافقند که میکرو آموزش تنها تقسیم کردن یک فیلم ۶۰ دقیقه ای به فیلمهای ۵ یا ده دقیقه ای نیست.در گزارش آموزش الکترونیکی در سال ۲۰۱۸ در مورد میکرو آموزش ویژگی های زیر را بیان کرده اند:

 • نیاز به تلاش زیادی برای ایجاد آن نیست و طراحی و توسعه آن سریع انجام میشود.
 • پرکاربرد است و به صورت آنلاین به درخواستها پاسخ داده میشود.
 • میکرو آموزش بر یک هدف یا ایده ی خاصی تمرکز دارد.
 • میکرو آموزش میتواند به هر فرمتی باشد و ساخت آن هزینه زیادی در بر ندارد.
 • میکرو آموزش باید همیشه در دسترس باشد.
 • میکرو‌‌ آموزش باید قابل جستجو باشد.

میکرو آموزش microLearning

چرا میکرو آموزش با اهمیت است؟

به طور فزاینده ای همه ما در این بازه از زمان نیاز به میکرو آموزش داریم. همواره سازمانها٬ پروژه های متعدد را طراحی میکنند که با وجود حواس پرتی های مداوم و وقفه های مکرر نمی توان همواره  پاسخگو بود. حتی اگر بدون وقفه کار انجام شود٬ باید چند کار همزمان انجام شود که در این حالت بیشتر از چند دقیقه نمیتوان تمرکز کرد. همچنین وجود اطلاعات اضافی نیز مانع از یادگیری درست می شود بنابراین نیاز است تا مطالب آموزشی به بخش های کوچک مجزایی تقسیم شوند.

مزایای میکرو آموزش

 • راحتی استفاده از میکرو آموزش

کارمندان میتوانند به بخشهایی از آموزش که نیاز دارند٬ هر زمان که نیاز داشتند دسترسی پیدا کنند. برای کارمندانی که زمانشان بسیار محدود است و بسیار پر مشغله هستند٬ آموزش های ۸ دقیقه ای که از طریق گوشی های همراه قابل دسترسی هستند ٬ بهترین گزینه هستند.

 • ارتباط

آموزش های کوتاه جذاب مرتبط٬ فقط بر اساس اولیت های فراگیر به صورت آنلاین نمایش داده می شود بدین معنا که موارد مرتبط با دوره آموزشی هم در دسترس خواهد بود این شیوه به نوع خود باعث ماندگاری این دوره آموزشی میشود و فرد به یاد خواهد داشت. یادگیری در محل کار باعث تقویت ماندگاری می شود و آن را ارزشمند تر می کند.

 • جلوگیری از وقفه ها و حواس پرتی ها

۷۱ درصد از مردم از وقفه هایی در کارشان گزارش می دهند. ما تقریبا عادت کرده ایم که هر ۱۱ دقیقه یا بیشتر باید انتظار حواس پرتی را داشته باشیم. میکرو آموزش میتواند این روند را تغییر دهد و هر زمان که کارمندی خسته شود می تواند یک دوره آموزشی کوتاه جذاب را ببیند و چیز جدیدی را یاد بگیرد و هنگامی که دوره آموزش آنلاین تمام شد، می تواند به کار خود ادامه دهد.

 • خستگی کمتر

آیا تا به حال شده است که بعد از یک کارگاه یک روزه یا یک سمینار، احساس خستگی زیادی بکنید؟ این یک واقعیت است که راه حل این مشکل میکروآموزش است. یادگیری به صورت قطعه قطعه می تواند به جای خسته کننده بودن، انرژی بخش و لذت بخش باشد، حتی می تواند کنجکاوی کارمندان را برای بخش بعدی آموزش تحریک کند.

 • با ابزارهای تلفن همراه به راحتی کار میکند

روش های میکروآموزش

اگر ویدئوی آموزشی قرار باشد که نمایش داده شود، تقسیم آن به بخش های کوتاه در تلفن های همراه راحتتر است.

 • شخصی سازی شده است

کارمندان میتوانند بخش هایی را که میخواهند یاد بگیرند را انتخاب کنند و فقط همان بخش را ببینند و دیگر نیازی نیست کل ویدئوی مثلا یک سمینار را دید. این ویژگی کمک میکند تا کارمندان حس کنند که برای زمان آنها احترام قائل شده اند و زمان آنها به هدر نرفته است و آنها به بخشی که می بینند علاقه مند خواهند شد.

 • میکرو آموزش ما را از حلقه فراموشی دور میکند

تقریبا ۸۰ درصد از آنچه در ۳۰ روز فرامی گیریم را اگر دوره نکنیم، فراموش می کنیم. میکروآموزش می تواند به ما کمک کند تا مطالب آموخته شده را فراموش نکنیم. این کمک ها میتواند به شکل کمک ها و یادآوری ها و یا آزمون هایی که دانشی را که فراگیران آموخته اند را مورد آزمایش قرار میدهد ٬ باشد. بدین شکل می توانند اطمینان داشته باشند که مطالب آموخته شده را فراموش نخواهند کرد.

 • نرخ تکمیل دوره های آموزشی افزایش می یابد

جلسات کوتاه آموزشی به معنای کاهش احتمال وقوع وقفه است و زمان  کمتری را از افراد میگیرد و بیشتر از مشاهده کل دوره آموزشی فرامی گیرند.

 • فراگیران این روش را ترجیح می دهند

مطالعه ای از موسسه یادگیری سریع نشان داده است که ۹۴ درصد از فراگیران ماژول های کمتر از ۱۰ دقیقه را ترجیح میدهند.

 • از نظر هزینه بهینه است

تولید محتوا در میکروآموزش به راحتی صورت می گیرد و می تواند به راحتی توسعه داده شود و نیازی به مواردی که در روش آموزش سنتی نیاز است مانند کلاس٬ مربیان یا ابزارها نیست.

 • توسعه و به روز رسانی ساده

بخش های کوچکتر از محتوای آموزشی نیاز به توسعه کمتر دارند و وقتی که آنها نیاز به بروز رسانی دارند، آنها می توانند جایگزین مطالب جدید شوند و آنها نیاز به منابع بسیار متنوع و زیادی به نسبت محتواهای طولانی ندارند. همچنین خیلی ساده تر میتوان یک دوره آموزشی کوتاه را حذف کرد تا دوره آموزشی مفید تری را جایگزین آن کنیم در حالیکه در دوره های آموزشی طولانی نیاز به اجازه سازمان داریم زیرا ممکن است سرمایه گذاری های بزرگی بر آن موضوع شده باشد و حذف آن هزینه گزافی را برای شرکت داشته باشد.

 • برای دوره های طولانی مدت مناسب است

میکرو آموزش می تواند یک بخش کوچک از برنامه های e-learning بزرگتر مانند بازی ها، یادآورنده ها و … باشد.

چه مواردی را متخصصان  L&D (یادگیری و توسعه) در مورد میکرو آموزش باید به خاطر داشته باشند؟

 • بسیاری از کارشناسان معتقدند که آموزش ها تا ده دقیقه ایده آل هستند٬ با این حال قانونی در این مورد وجود ندارد.
 • یادگیرنده باید احساس کامل کردن چیزی را داشته باشد و احساس موفقیت را داشته باشد.
 • میکرو آموزش فقط باید یک هدف، مسئله یا وضعیت را دنبال کند.
 • مطالب آموزشی باید معنادار باشند.
 • نرم افزار یادگیری الکترونیکی باید از نظر بصری جذاب باشد.
 • استفاده و کار کردن با نرم افزارهای آموزش مجازی باید ساده باشد (بدون زمان بردن طولانی برای بارگزاری دروس) باعث احترام گذاشتن به کاربر می شود.
 • اگر مجموعه ای از میکرو آموزش ها طراحی شده است٬ هرکدام از بخش ها باید به ترتیب شماره گذاری شوند تا یادگیرنده گیج نشود و به راحتی بتواند به دوره ی آموزشی مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.
 • فراگیر باید بتواند در دوره های آموزشی بگردد و در صورت لزوم اطلاعات مورد نظر را پیدا کند، بنابراین باید قابلیت جستجو را داشته باشد.
 • طراحی میکرو آموزش در تلفن همراه به این دلیل صورت گرفته تا یادگیرنده از گوشی های همراه خود برای دسترسی به مطالب آموزشی در هر زمان و مکان استفاده کند.

برترین روش های میکرو آموزش در سال 2018

میکرو آموزش یک روند رو به رشد در آموزش است که در آن آموزش های حرفه ای در بخش های کوتاه در تمام دستگاه های مختلف تحویل داده می شود.

میکرو آموزش مزایای زیادی را برای کارمندان سازمان، آموزگاران و همچنین فراگیران دارد. میکرو آموزش به نظر می رسد که برای آموزش بسیار مفید است زیرا:

 • ایجاد و ساخت آن آسان است.
 • ساخت و ارائه آن گران و پر هزینه نیست.
 • به محیط های در حال تغییر به سرعت می تواند پاسخ دهد.
 • توسعه یافته با تکنولوژی هاست.

همانطور که گفته شد، میکرو آموزش نزد فراگیران نیز محبوب است. دلیل اصلی محبوبیت این شیوه از آموزش مجازی این است که امروزه، فراگیران با مشکل کاهش توجه و تمرکز به دلیل وجود تنوعی از دستگاه ها و تکنولوژی ها رو به رو هستند که حواسشان را پرت می کند بنابراین فراگیران نیاز به مطالب در قالب های  کوچک، قابل هضم و کاربردی دارند.

میکرو آموزش به نیاز های موقتی کارمندان توجه می کند تا بتواند بیشترین حجم محتوا را در حداقل 90 ثانیه تا حداکثر 10 دقیقه ارائه دهد. همچنین از تکنیک های خاصی برای افزایش تعامل استفاده می کند و در هر زمانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. اکنون می خواهیم برترین روش های میکرو آموزش را بررسی کنیم:

1-ایفوگرافیک ها و ایفوگرافیک های تعاملی

اینفوگرافیک یک روش بصری جذاب است و یک روش عالی برای تقسیم یک موضوع پیچیده به بخش های مختصر و قابل فهم است. ایفوگرافیک ها می توانند با سایر انواع روش های تولید محتوای الکترونیکی نیز همراه شوند. یک بخش ویدئویی میتواند شامل اینفوگرافیک نیز برای تفهیم بهتر مطلب باشد. اینفوگرافیک ها برای میکرو آموزش زمانی استفاده می شود که مدرس نیاز به مقایسه داده ها برای توضیح یک فرایند پیچیده دارد.

۲- PDF های تعاملی

PDF تعاملی توسعه یافته اسناد قابل حمل پیشین است .PDF های تعاملی شامل عناصر تعاملی برای تعامل با زبان آموزان، حفظ توجه و تقویت مهارت و دانش فرد است.از آنجاییکه اسناد به فرمت آشنایی هستند فرایند تقسیم کردن یک آموزش طولانی به قسمت های معنادار که هر کدام جداگانه به مفهومی میپردازند، آسان است. با این حال، PDF های تعاملی باعث افزایش مشارکت کارمندان میشود زیرا عناصری مانند پاپ آپ ها(pop up) ، زبانه ها و انیمیشن ها در آن وجود دارد.

3-eBooks

ebook ها به راحتی قابل ارسال هستند، راحتند و یادگیرندگان با آنها آشنا هستند. ebookها در کنار سایر وظایف میتواند گنجانده شود و محتوا را به مطالب قابل هضم تبدیل کند. موارد جذاب و تعاملی نیز میتواند در یک کتاب قرار داده شود. فیلم ها، آزمون های پایان فصل ، مرور های پایان فصل ،اینفوگرافیک های تعاملی و حتی انیمیشن می تواند تعامل یادگیرنده با محتوای کتاب را افزایش دهد.

4-انیمیشن

استفاده از انیمیشن، از جمله فیلم های متحرک و انیمیشن مبتنی بر متن در حال افزایش در زمینه آموزش الکترونیک است. انیمیشن ها برای اضافه کردن سرگرمی و طنز به محتوا برای جذب یادگیرندگان استفاده می شود. انیمیشن ها به  طور خاص در ساده سازی ایده های پیچیده یک روش قابل قبولی هستند. محتوای متحرک علاوه بر جذاب بودن، باعث می شود تا مطالب بهتر در ذهن ماندگار شود.

5-برنامه های موبایل

میکروآموزش یک روش چابک (agile) است که به راحتی ایجاد می شود، مختصر است و این ویژگی ها، میکرو آموزش را برای یادگیری از طریق تلفن همراه (mlearning) ایده آل می سازد. mlearning یک توسعه طبیعی از آموزش الکترونیک است و ابزارهای آموزشی بدین شکل به راحتی در اختیار کاربران قرار می گیرد. mlearning بر  حرکت یادگیرنده تمرکز دارد و زمینه ای را برای تعاملات سریع تر به نسبت روش سنتی فراهم می کند. به اشتراک گذاری محتو، گرفتن بازخورد و بحث به صورت آنلاین و آزمون آنلاین مواردی هستند که از طریق  mlearningامکان پذیر است.

روش های میکروآموزش

6-گیمیفیکیشن

بر خلاف نام این شیوه، گیمیفیکیشن به معنای اضافه کردن بازی به یادگیری الکترونیکی نیست. در عوض٬ در آن از تفکر بازی در مواردی که غیر بازی هستند، مانند آموزش و توسعه آن، استفاده می شود. تمریناتی که به صورت سنتی انجام می شده در این روش به این شکل می تواند انجام شود که در صورت تکمیل کردن تمرینات سکه یا مدال دریافت میکنند و فراگیران باید سعی کنند مدال یا سکه بیشتری را دریافت کنند. گیمیفیکیشن می تواند تجربه یادگیری بهتر و نتایج بهتری را به ارمغان بیاورد و منبع مهمی برای ارزیابی به صورت دائمی است تا فراگیر بتواند به سرعت اثربخشی این روش را اندازه گیری کند.

5 تا از بهترین شیوه های طراحی آموزش میکروآموزش

یاد گیرنده مدرن به طور کلی تغییر کرده است. تحقیقات نشان می دهد که در طول یک ساعت 9 بار به به تلفن همراه خود نگاه می کنند. و اگر مجبور شوند که یک ویدیو آموزشی 4 دقیقه یا بیشتر تماشا کنند، تمرکز خود را از دست می دهند. از این رو، نباید انتظار داشته باشیم که آموزش دادن آن ها به گونه ای که یک ساعت به صورت مداوم بنشینند عملی باشد یا بهترین نوع آموزش برای آن ها باشد.

چگونه یک تجربه میکروآموزش فوق العاده طراحی کنیم؟

قبل از این که شروع کنم، تاکید می کنم که لازم نیست سعی کنید همه چیز را به میکرو آموزش تبدیل کنید. تمرین مداوم و مستمر در طول زمان باعث حفظ اطلاعات می شود، بنابراین توصیه های من از همین ابتدا دوره های مختلف در رسانه ها و فریم های زمانی ارائه شود که نظر همه مخاطبان جلب شود. میکرولرنینگ برای دریافت سریع اطلاعات توسط یادگیرنده به خوبی کار می کند، اما ما در ادامه این مطلب بهترین شیوه هایی که برای طراحی یک میکروآموزش موفق وجود دارد را بیان می کنیم.

میکرو آموزش یک ماژول یادگیری با مدت کوتاه است که بین 3 تا 5 دقیقه طول می کشد که برای رسیدن به یک نتیجه یادگیری خاص در ذهن طراحی شده است. این ماژول های کوچک برای بهبود عملکرد یادگیرندگان مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها به دلیل ویژگی خلاصه بودن محبوب شده اند. یادگیرندگان استفاده از این ماژول های کوتاه مدت را در بین استراحت ها و وقت های اضافی را مناسب یافتند. لازم نیست آموزش های آن ها را تحمل کنند و مفاهیم را حفظ کنند، چون مباحث میکروآموزش ها در طی عملیات های انفجاری کوتاه ارائه داده می شوند. کارکنان شما می توانند در هر زمان و هر کجا که می خواهند به این آموزش ها دسترسی پیدا کنند. این ماژول های کوتاه آموزش آنلاین برای نیازهای خاص یادگیرنده و برای تکرار مباحث عالی هستند.

در ادامه توجه شما را به 5 تا از بهترین شیوه ها برای طراحی ماژول های میکروآموزش موفق جلب می کنم:

1 دسترسی به تلفن همراه را فعال کنید

ماژول های میکروآموزش عموما برای کارکنان و یادگیرنده هایی است که عمدتا در حال حرکت هستند، می باشد. یکی از دلایلی که ماژول های میکروآموزش محبوب هستند این است که افراد هر موقع که بخواهند به آن دسترسی دارند. کارکنان شما در هر زمان و هر مکانی که بخواهند، امکان یادگیری دارند. حتی بهتر است دسترسی آفلاین را فعال کنید، حتی اگر همیشه به اینترنت دسترسی داشته باشند.

2 در هر ماژول روی یک ایده تمرکز کنید

در ماژول های میکرو آموزش، شما حدود 3 تا 5 دقیقه وقت دارید که تاثیری روی یادگیرنده داشته باشید تا تغییر رفتار قابل مشاهده باشد. بنابراین، مطالب خود را با دقت انتخاب کنید. سعی نکنید همه محتوای موجود را در یک ماژول میکرو آموزش جا دهید. در غیر این صورت کل هدف از بین خواهد رفت. رای هر ماژول میکرو لرنینگ یک ایده انتخاب کنید و آن ایده را به گونه ای طراحی کنید که واقعا تفاوتی را که می خواهید ایجاد کند.

3 از تصاویر و رسانه های مرتبط استفاده کنید

طبعا هیچ کسی دوست ندارد مقدار زیادی متن بخواند، حتی برای چند دقیقه. خواندن متن طولانی زمان بر است و ممکن است سخت تر به خاطر سپرده شوند. بنابراین مهم است که اطلاعات را با کمک عناصر دیگر مانند تصاویر، رسانه ها و غیره طراحی کنید. این عناصر به یادگیرندگان کمک می کند تا اطلاعات را سریع تر و بهتر پردازش و نگهداری شوند. روی یک ایده بزرگ و ایجاد یک راه برای ارائه آن با کمک تصاویر و متن تمرکز کنید. استفاده مناسب از عناصر بصری مناسب می تواند باعث ایجاد جذابیت صفحه شود. البته باید توجه داشته باشید که تصاویر باید مرتبط باشند. از تصاویری استفاده نکنید که بدون اینکه ارزش افزوده ای داشته باشند توجه مخاطب را از بین ببرند. همین قانون برای عناصر ویدیویی و صوتی نیز صدق می کند. توصیف اطلاعات با کمک راه های مختلف، مخاطب را درگیر و با انگیزه نگه می دارد.

4 ارائه سفارشی

در بحث آموزش و یادگیری، هیچ راه حلی که برای همه افراد و همه شرایط مناسب باشد وجود ندارد. یک ماژول مؤثر بر یادگیری، پشتیبانی و سازگاری با نیازهای یادگیری فردی است. ماژول یادگیری میکروآموزش باید به کارکنان شما کمک کند تا مهارت هایی را که خودشان می خواهند یاد بگیرند و به گونه ای که برای آنها مناسب باشد، یاد بگیرند. این ممکن است دشوار به نظر برسد اما با کمک اهداف شاخه بندی شده قابل دستیابی است. شاخه بندی به شما اجازه ایجاد یادگیری متمایز با آن منابعی که در دست دارید را می دهد. این ماژول به ازای انتخاب یک پاسخ یادگیرنده، به او یک موضوعی را نشان می دهد و اگر پاسخ دیگری را انتخاب کند موضوع بعدی او متفاوت خواهد بود. این زمان هر یادگیرنده را بیشینه می کند.

5 آن را کوچک نگه دارید

برای میکروآموزش ها، هر چقدر هم مطالب کم باشد باز هم زیاد است. به عبارتی هر چقدر کمتر همانقدر بهتر. محتوای آموزشی خود را به دو قسمت که واجب و مستحب برای دانستن تقسیم کنید. تنها محتوایی را نگه دارید که به یادگیرنده ارزشی اضافه می کند. همین اصل برای تصاویر نیز صدق می کند. شما می توانید یک گرافیک بسیار جذاب برای اضافه کردن به ماژول ایجاد کنید، اما اگر ارزش افزوده ای نداشته باشد بهتر است آن را کنار بگذارید. در آموزش های میکرولرنینگ هیچ جایی برای منحرف کردن توجه یاد گیرنده های شما وجود ندارد و هیچ زمانی برای مباحثی بی اهمیت وجود ندارد.

سخن آخر

میکرو آموزش یک فرصت جدید را برای آموزش های تخصصی هر نوع سازمانی فراهم می کند. این یک روش مقرون به صرفه است که به راحتی ایجاد می شود و یادگیرندگان و آموزگاران آن را راحت و جذاب می یابند. مطالعات همچنین نشان داده است که یادگیری بر اساس میکرو آموزش، یادگیری فراگیران را 20% افزایش داده است.

این 6 روند طی سالیان متمادی برای برنامه های میکرو آموزش ایجاد شده اند و احتمالاً افزایش خواهند یافت. پیاده سازی این عناصر می تواند کارایی برنامه های یادگیری سازمان شما را افزایش دهد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website