0
  • No products in the cart.
 

به این 7 مهارت برای رشد و پیشرفت حرفه ای نیاز دارید

پیشرفت کسب و کار

به این 7 مهارت برای رشد و پیشرفت حرفه ای نیاز دارید

همه ما در محیط کار افرادی را دیده ایم که به دلیل مهارت های اجتماعی که دارند، همه دوست دارند با آنها کار کنند. همیشه در موقعیت های مهم از این افراد درخواست همفکری می شود، مدیران تیم با این افراد مشورت می کنند و اینطور به نظر می رسد که همه، واقعا این افراد را دوست دارند. شاید به این خاطر که این افراد خوش برخورد هستند و مهارت هایی را در خود پرورانیده اند.به این مهارت ها Soft Skills می گویند، اما معنی آن چیست و چرا داشتن آنها برای رشد حرفه ای مهم است؟ در ادامه برای آشنایی بیشتر با این مهارت ها با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

پیشرفت کسب و کار

مهارت های رفتاری شامل ترکیبی از مهارت های فردی، اجتماعی و ارتباطی، هوش عاطفی و خصوصیات رفتاری هستند که همراهی و کار هماهنگ با سایرین را آسان می کنند.

این مهارت ها قابل آموزش هستند اما مثل دیگر مهارت ها، صریح و سرراست نیستند. در واقع مهارت هاییی که می توان به آنها گفت سخت، شامل مهارت ها و ویژگی هایی هستند که می توان آن ها را به صورت واضح و مشخص تعریف، ارزیابی و آموزش داد تا فرد به موفقیت‌های شغلی دست پیدا کند. مهارت های سخت قابل ارزیابی و بهبود هستند. مثلاً شما می توانید در ریاضیات یا نوشتن، مهارت یافته و یا کدهای مختلف را حفظ کنید.

اما مهارت هایی مثل انعطاف پذیری، همراهی و یکدلی یا بحث و گفتگو، به این اندازه سرراست و صریح نیستند. البته این امر به این معنا نیست که مهارت های نرم ارزش سرمایه گذاری و تمرین کردن را ندارند. برای دستیابی به یک شغل نیاز به مهارت های سخت دارید اما برای پیشرفت در آن نیاز به مهارت های نرم است. به همین دلیل در این مطلب لیستی از این مهارت های حیاتی برای پیشرفت و موفقیت حرفه ای را برای شما آماده کرده ایم و توضیح می دهیم که چطور می توانید آن ها را پرورش دهید.

7 مهارت نرمی که لازمه رشد و پیشرفت حرفه ای هستند

هوش عاطفی

هوش عاطفی یا هوش هیجانی به توانایی تشخیص و مدیریت احساسات خود و دیگران اطلاق می شود و از پنج المان کلیدی تشکیل شده است:

  1. خود آگاهی
  2. خود تنظیمی (یا سازگاری)
  3. انگیزه
  4. یک دلی
  5. مهارت های اجتماعی

در حوزه کار و محیط های کاری هوش عاطفی به چند توانایی کلیدی بستگی دارد:

  • توانایی تشخیص و تنظیم احساسات و عکس العمل های خود در محیط کار
  • توانایی برقراری روابط مثبت و مناسب با دیگران
  • توانایی همدردی با دیگران
  • توانایی ارائه و دریافت بازخوردهای سازنده

ممکن است نقش هوش عاطفی در موفقیت و پیشرفت حرفه ای خیلی مهم به نظر نرسد اما در برخی موارد واقعا این طور است. در تحلیلی از کارمندان جدیدی که در 18 ماه اول موفق به برآورده کردن انتظارات کاری نشده بودند، مشخص شد که 23 درصد آن ها به دلیل پایین بودن هوش عاطفی در کار شکست خورده بودند.

روحیه کار گروهی

توانایی نقش آفرینی در کنار دیگران یک مهارت نرم است که شما هم – به صورت ناخودآگاه – از زمان پیش دبستانی یا مهد کودک به تمرین آن می پرداختید. شاید ندانید که وقتی در کودکی سعی به تشخیص قوانینی بعضی بازی ها می کردید، در واقع خودتان را آماده همکاری در محیط کار می کردید.

مسلما در حوزه کاری چه به صورت انفرادی کار کنید چه قرار باشد مدیریت افراد مختلف را در دست بگیرید ملزم به کار با دیگران هستید، در قرارهای ملاقات، در همفکری ها و در پروژه های مشترک و چند تخصصی در سازمان. داشتن نگرشی مثبت در کار با دیگران برای هارمونی و هماهنگی تیم بسیار حیاتی است. یعنی باید این توانایی را داشته باشید که در ملاقات های کاری موثر و کارآمد ظاهر شده، پذیرای ایده های جدید باشید و با احترام با سایرین کار کنید.

پیشرفت کسب و کار

 

داشتن چارچوب فکری بالنده

در هر شغلی، صرف نظر از نقشی که دارید مسلما با موانع، ناامیدی ها و شرایط ناخوشایند دیگری مواجه می شوید که ممکن است شما را ناامید کنند. یکی از مهم ترین مهارت های نرمی که باید در خودتان پرورش دهید داشتن ذهنیت و چارچوب فکری بالنده (Growth Mindset) است. اصطلاح چارچوب فکری بالنده را روانشناسی به نام “کارول دوک” ابداع کرد. این اصطلاح به چارچوب فکری اشاره دارد که در آن فرد استعدادها، توانایی ها و هوشش را همچون مهارتی می بیند که قابل رشد و پیشرفت است.

فردی که چارچوب فکری بالنده داشته باشد، وقتی مثلاً در دستیابی به یک هدف سه ماهه شکست می خورد، از این شکست به عنوان فرصتی برای شناسایی نقاط ضعف و قوتش جهت رسیدن به هدف سه ماهه بعدی استفاده می کند. اما فردی که چارچوب فکری ایستا و ثابت داشته باشد احتمالاً با خودش می گوید: “من اصلاً در کارم خوب نیستم.” و اجازه می دهد که این نگرش منفی بر موفقیتش در سه ماهه بعد هم تاثیر بگذارد و اصلا باور ندارد که می تواند توانایی هایش را بهبود ببخشد.

برای یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چارچوب فکری بالنده سخنرانی ایشان در TED را مشاهده کنید و سعی کنید تشخیص دهید که در برخوردها و عکس العمل های روزمره تان در چه مواردی می توانید نگرشتان را تغییر داده و به چالش‌ها یا موانع به صورت راهی برای رشد و پیشرفت نگاه کنید.

پذیرا بودن نظرات و بازخوردهای دیگران

این مورد هم بخشی از هوش عاطفی است اما در محیط کار پذیرا بودن نسبت به بازخوردها و نظرات دیگران نقش مهمی در موفقیت شغلی ایفا می کند. به خصوص در مشاغل جدید.

حتما در مورد این موضوع فکر کنید زیرا بازخوردها و نظرات سازنده به شما کمک می کنند بتوانید کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اگر در مقابل نظرات دیگران حالت تدافعی گرفته و نگرشی منفی نسبت به آن ها داشته باشید، مسلما نمی توانید از این نظرات بخوبی استفاده کرده و آن را در استراتژی کارتان بکار ببندید.

کلید دریافت و ارائه بازخورد و پیشنهاد این است که به برخوردهایتان با دیگران نگرش مثبتی داشته باشید. مسلما دلیل اینکه دیگران به شما پیشنهاد مثبت و سازنده می دهند این نیست که با شما مشکل یا خصومت شخصی دارند بلکه به این خاطر است که دوست دارند شما کارتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و در آن پیشرفت کنید. بنابراین سعی کنید نگرشتان را نسبت به دیگران تغییر دهید تا با نظراتشان شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

اگر بازهم نسبت به پیشنهادات و بازخوردهای سایرین نظر مثبتی ندارید سعی کنید روش immersion therapy را امتحان کنید. یعنی دریافت پیشنهاد و نظرات دیگران را تبدیل به یک کار روزمره کنید. از افراد مختلف درخواست کنید که بازخوردهایی سازنده به شما ارائه دهند و به این ترتیب مهارتهایتان را ارتقاء دهید.

پیشرفت کسب و کار

سازگاری و انعطاف پذیری

مهم نیست که نقش تان در محیط کار یا صنعتی که در آن مشغول فعالیت هستید، چیست. در هر صورت توانایی تطبیق با تغییرات – و داشتن نگرش مثبت نسبت به تغییر – نقش مهمی در پیشرفت و رشد حرفه ای دارد.

چه کسب و کارتان کوچک باشد چه صاحب یک کارخانه عظیم باشید، مسلما هیچ تمایلی به شنیدن شکایت از کارتان ندارید. به همین خاطر مهم است که تغییر را به عنوان یک واقعیت مهم در دنیای کسب و کار که مدام در حال تغییر و تحول است قبول کنید تا نه تنها میزان رضایت مشتریان را افزایش داده بلکه بتوانید مدام استراتژی های جدید را امتحان کنید تا بهترین استراتژی ها را مشخص کنید (داشتن چارچوب فکری بالنده را بخاطر بسپارید.)

اگر نسبت به تغییرات مکرر در تیم یا سازمانتان احساس خوبی ندارید، به جای اینکه سریعا احساسات و واکنش هایتان را بیان کنید سعی کنید آن ها را بنویسید. با نوشتن احساساتتان و دلیل وجود چنین احساساتی، بهتر می توانید نگرانی های بجا را تشخیص داده و مشخص کنید که چه صحبت ها یا شکایاتی را نباید با تیم تان در میان بگذارید.

گوش دادن فعال

مسلما شما هم می توانید تفاوت بین شخصی که صحبت های شما را می شنود و شخصی که فعالانه به صحبت های شما گوش می دهد را متوجه شوید. وقتی در یک قرار ملاقات طرف مقابل حین صحبت کردن شما در حال تایپ است یا نگاهش به جای دیگری است مسلماً آنطور که باید صحبت های شما را درک نمی کند.

یک شنونده فعال توجه زیادی به فرد ارائه دهنده دارد، سوالات بجا مطرح می کند، عکس العمل های مناسب دارد و در هر بحثی می تواند نکات مربوط به بحث قبلی را بیاد آورده و به آن ها ارجاع کند. نیازی نیست که یک حرف را چند بار برای چنین افرادی تکرار کنید چون همان بار اول حرف شما را می شنوند و همین امر باعث می شود که این افراد همکارانی محترم و کارمندانی موثر و کارآمد باشند.

پس شما هم سعی کنید مهارت های شنوندگی را در خودتان تقویت کنید. در قرارها و جلسات کاری بجای اینکه حواستان به موبایل، لپ تاپ یا چیزهای دیگر باشد، کاملاً به صحبت های فرد مقابل توجه کرد و در صورت لزوم یادداشت برداری کنید (تاثیر این کار در حفظ مطالب اثبات شده است).

اخلاق کاری

مسلما در دنیای امروز بدون صرف زمان و تلاش برای رسیدن به اهدافتان نمی توانید در کارتان موفق ظاهر شوید و مدیران شرکت ها و مسئولین بخش استخدام به دنبال افرادی هستند که بدون اینکه از آنها خواسته شود خودشان تلاش های لازم برای رسیدن به اهداف سازمانی را انجام دهند.

پس اگر دوست دارید شما هم در کارتان موفق شده و مدام ترفیع و تشویق شوید، باید اخلاق و روحیه کاری را در خودتان پروش دهید. از اوقات فراغت برای پیشرفت در کارتان استفاده کنید. اگر برای موفقیت در کارتان نیاز به یادگیری مهارت ها یا ابزارهای جدیدی دارید حتما سعی کنید وقت و زمان لازم را برای یادگیری این مهارت ها در خارج از اوقات کاری صرف کنید تا در ساعات کاری موثرتر و کارآمدتر ظاهر شوید.

در آخر باید اشاره کنیم چیزی که تماس این مهارت های نرم را به هم پیوند می زند داشتن نگرش مثبت است. اگر این باور را داشته باشید که حتی در شرایط سخت و چالشی هم در نهایت خروجی کار مثبت خواهد بود، می توانید بهتر از پس این شرایط بربیایید و دیگران هم تمایل بیشتری به کار با شما خواهند داشت. یاد گرفتن این مهارت های نرم کمی سخت است اما ارزش تلاش کردن را حتما دارد پس  سعی کنید زمان و تلاش کافی و لازم برای پرورش این مهارت ها در خودتان صرف کنید تا به هدف خود نزدیک تر شوید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website