0
  • No products in the cart.
 

ربات‌ها از سلول‌های بنیادی مینی اندام می‌سازند

ربات ها از سلول ها ی بنیادی مینی اندام می سازند

ربات‌ها از سلول‌های بنیادی مینی اندام می‌سازند

به نقل از سرپوش – محققان سیستم خودکاری ابداع کرده اند که در آن ربات ها به سرعت از سلول های بنیادی انسان مینی اندام می سازند، دستاوردی که کمک زیادی به مطالعات حوزه زیست پزشکی است.

این سیستم جدید که توسط محققان دانشگاه واشنگتن در آمریکا ساخته شده است، از ربات هایی استفاده می کند که برای تولید سریع مینی اندام ها از سلول های بنیادی انسان طراحی شده اند.

 

‘بنجامین فردمن’ استادیار بخش نفرولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: این پیشرفت نویدبخش گسترش قابل توجه استفاده از مینی اندام ها در تحقیقات پایه و ابداع داروهای جدید است.

 

در روش سنتی کشت سلول ها برای تحقیقات زیست پزشکی، سلول ها به صورت صفحات مسطح و دو بعدی کشت می شوند که این کار بیش از حد ساده است. اما در سال های اخیر محققان در کشت سلول های بنیادی در ساختارهای پیچیده تر و سه بعدی به نام مینی اندام ها یا ارگانوئیدها موفق بوده اند.

 

مینی اندام ها یا ارگانوئیدها به اندام اولیه شباهت دارند و اغلب مشابه رفتار می کنند. این خواص، ارگانوئیدها را برای تحقیقات زیست پزشکی مطلوب می سازد، اما تولید انبوه آنها یک چالش محسوب می شود. توانایی تولید انبوه ارگانوئیدها مهیج ترین پتانسیل کاربردهای فناوری رباتیک جدید است.

 

به واقع محققان از یک سیستم رباتیک برای خودکار سازی رویه رشد سلول های بنیادی در ارگانوئیدها استفاده کردند.

 

هرچند رویکردهای مشابه با استفاده از سلول های بنیادی بالغ نیز موفق بوده اند اما این اولین گزارش از ساخت خودکار ارگانوئیدها از سلول های بنیادی پرتوان القایی است. سلول های بنیادی پر توان القایی چندکاره هستند و می تواند به هر نوع اندامی تبدیل شود.

 

در این فرآیند، ربات ها سلول های بنیادی را در صفخاتی وارد کردند که هر کدام حاوی بیش از ۳۸۴ چاه مینیاتوری است و سپس آنها را وادار کردند که در ۲۱ روز به ارگانوئیدهای کلیه تبدیل شوند.

 

هر میکروچاه کوچک معمولا حاوی ۱۰ یا تعداد بیشتر ارگانوئید است و هر صفحه حاوی هزاران ارگانوئید است. این ربات ها در یک زمان کوتاه می توانند تعداد زیادی صفحه تولید کنند.

 

محققان می گویند: بطور معمول انجام آزمایشی به این اندازه تمام روز طول می کشد اما این ربات می تواند در عرض ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهد.

 

محققان این سیستم را یک سلاح جدید مخفی در مبارزه خود با بیماری ها عنوان کردند.

 

گزارشی در رابطه با این فناوری جدید روز ۱۷ مه در مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website