0
  • No products in the cart.
 

رشد قابل توجه شاخص‌ها در بازار سرمایه

رشد قابل توجه شاخص‌ها در بازار سرمایه

رشد قابل توجه شاخص‌ها در بازار سرمایه

همان گونه ای که پیش بینی می‌شد، دیروز رشد قابل توجه شاخص‌ها در بازار سرمایه را داشتیم. با این که ارزش معاملات همچنان هم سطح با معاملات هفته‌های گذشته نبود و رشد بازار با احتیاط انجام می‌گیرد، اما روز گذشته افزایش ۳۵ هزار واحدی شاخص کل و رسیدن این نماگر به ۹۷۳ هزار و ۴۹۴ واحد را داشتیم. شاخص هم وزن نیز رشد ۲.۲ درصدی را داشت و به ۳۱۸ هزار و ۸۹۷ واحد افزایش پیدا کرد. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

ارزش معاملات نیز به ۹۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال رسید که نسبت به میانگین ارزش معاملات صورت گرفته در طی دو ماه اخیر افت محسوسی را نشان می‌دهد. میانگین ارزش معاملات در دو ماه اخیر در طی یک روز کاری بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد ریال بوده است. نماد‌های “فارس”، “فولاد”، “فملی” و “شستا” بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

اقتصاد کلان و سیـاست

خبر‌های در خصوص سهام عدالت همچنان بخش مهمی از توجهات را به خود اختصاص داده است. در آخرین اخبار مربوط به سهام عدالت عنوان شد که امکان وثیقه گذاری این سهم جهت دریافت امکان خرید اعتباری توسط دولت در حال بررسی است. این موضوع علاوه بر اینکه منجر به عدم فروش هیجانی سهام عدالت توسط اقشار کمتر برخوردار جامعه شود، ریسک ناشی از سنگین شدن عرضه‌ها در نماد‌های که در سبد سهام عدالت وجود دارند را نیز کاهش خواهد داد. همچنین عنوان شد که ممکن است فروش‌های ارائه شده در سامانه معاملات در خصوص سهام عدالت صرفا در ساعات پس از بازار امکان معاملاتی شدن را داشته باشد. به هر حال دولت اعلام کرده که تا پایان سال ۹۹ آزاد سازی کامل سهام عدالت صورت خواهد گرفت.

در خبری از گروه دارویی، شاهد اعلام حذف ارز ۴.۲۰۰ تومانی از برخی از اقلام دارویی به خصوص اقلام مکمل و دارو‌هایی که مشابه داخلی دارند، اعلام شد. به این ترتیب انتظار می‌رود که در جریان معاملات امروز شاهد بهبود وضعیت گروه دارویی باشیم.

همچنین در خبری مشابه از صنعت لاستیک، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت طی نامه‌ای به رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر اعلام کرد که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات لاستیک و مواد اولیه آن، حذف شده است.

در خصوص بازار ارز و در جدیدترین اظهارات رییس بانک مرکزی، ایشان اعلام داشتند از ابتدای سال تاکنون حدود ۳.۷ میلیارد دلار از روش‌های مختلف اعلامی بانک مرکزی برای واردات تأمین شده است. رئیس کل بانک مرکزی درباره تامین ارز متقاضیان واردات اعلام کرد: بعد از افت عرضه ارز در اوایل سال به علت شیوع ویروس کرونا در ایران و کشور‌های همسایه، امروز که تقریباً همه بازار‌ها فعال شده‌اند روند تأمین و انتقال ارز حالت عادی به خود گرفته است.

بانک مرکزی در چارچوب هدفگذاری تورم، امکان سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد خود و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه به بانک را فراهم کرده است. بانک مرکزی در راستای تکمیل سازوکار عملیاتی اجرای سیاست‌های پولی در چارچوب هدفگذاری تورم، امکان سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد خود و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه به بانک‌ها را در چارچوب اختیارات واگذارشده از سوی شورای پول و اعتبار فراهم آورده است. بر اساس مواد (۶) و (۱۱) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی» و مصوبه هیئت عامل بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند ذخایر مازاد خود را در نرخ سود ۱۰ درصد و به صورت یک‌شبه نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنند. همچنین بانک‌ها در صورت کسری ذخایر می‌توانند با نرخ ۲۲ درصد و با ارائه وثایق کافی نسبت به تامین وجوه مالی مورد نیاز خود اقدام کنند.

همچنین امروز شاهد مظنه گیری اوراق مرابحه عام دولت خواهیم بود. بر اساس اعلام بانک مرکزی، علاوه بر بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های تامین سرمایه نیز می‌توانند در حراج اوراق دولتی یکشنبه شرکت کنند. این اوراق با نرخ سود ۱۵ ماهه و پرداخت سود در مقاطع ۶ ماهه و به ارزش ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از فردا قابلیت مظنه‌گذاری را خواهند داشت. نرخ معاملاتی این اوراق و نرخ سود مورد انتظار بازار سرمایه در خصوص این اوراق می‌تواند جهت و روند نرخ‌های بهره و استقراض را در بازار سرمایه و همچنین تا حدی در بازار پول کشور مشخص کند.

امروز انتظار تعادل مثبت را داشتیم. روز گذشته صف‌های خرید نه چندان محکم در سطح بازار را داشتیم که با کاهش ارزش معاملات را به همراه داشت. با وجود کاهش ریسک فروش هیجانی توسط دارندگان سهام عدالت و همچنین افزایش قیمت کالا‌ها در بازار‌های داخلی و  رشد قیمت‌های جهانی، همواره بازار سرمایه در مرز یک میلیون واحدی با مواردی همانند شناسایی سود سهامداران کوتاه مدت و گزارش‌های ضعیف و کمتر از میزان انتظار ماهیانه و سالیانه مواجه خواهد بود.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website