0
  • No products in the cart.
 

قیمت سهام بورسی متعادل باید شوند

قیمت سهام بورسی متعادل باید شوند

قیمت سهام بورسی متعادل باید شوند

با وجود این که گفته می‌شود رشد بورس موجب هدایت نقدینگی به این بازار میشود و مانع حرکت به بازارهایی همانند طلا و ارز میشود، افزایش پیدا کردن قیمت این بازارها در روزهای اخیر نشان دهنده این است که این ایده عملی نشده است. یک کارشناس اقتصادی نیز اعتقاد دارد که باید نقدینگی و رشد آن کنترل شود و بورس و بازارهای دیگر هم قادر نخواهند بود آن را هدایت کنند زیرا، مردم طبق سوددهی سرمایه خود را حرکت می‌دهند. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

پس از عرضه سهام اموال دولتی در بورس و آزادسازی سهام عدالت که در آینده امکان مدیریت این سهام را از سوی دارندگان آن فراهم خواهد کرد، گفته می‌شد که بر اثر این تحولات در این بازار و رشد شاخص آن نقدینگی به سمت بورس حرکت خواهد کرد و مانع از هدایت آن به سمت بازارهایی همچون طلا، ارز، سکه و… خواهد شد؛ به گونه‌ای که یک کارشناس اقتصادی_لطفعلی بخشی یکی از تاثیرات مثبت عرضه سهام دولت در بورس را این می‌داند که در پی رشد بورس کسانی که می‌خواهند پول و سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کنند سراغ ارز، طلا و مسکن نمی‌روند و این موضوع برای اقتصاد ما مفید است.

در حالیکه اکنون که در روزهای اخیر بورس با مقداری افت مواجه شده، بازار طلا و ارز تحت تاثیر آن افزایش قیمت پیدا کرده‌اند و با این حساب، این قضیه که رشد بورس مانع از حرکت نقدینگی به سمت بازارهای دیگر می‌شود در محل تردید قرار می‌گیرد زیرا این بازار هم همانند سایر بازارها دچار تحولات و نوسانات می‌شود.

نقدینگی کنترل شود نه هدایت

در این زمینه کامران ندری توضیح داد: زمانی که نقدینگی ایجاد می‌شود، قابل مدیریت نیست و مردم با انجام معاملات خود مسیر حرکت آن را مشخص می‌کنند. بنابراین، باید رشد نقدینگی کنترل شود و هدایت آن چه به‌دست بورس یا هر بازار دیگری میسر و از نظر علم اقتصاد منطقی نیست. آنچه که مهم است این است که رشد نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصادی کشور باشد، در غیر اینصورت موجب افزایش تورم و قیمت‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: این تصور غلط است که اگر قیمت سهام در بورس به صورت غیرطبیعی رشد کند، مشکلی در اقتصاد ایجاد نخواهد شد بلکه، در صورت افزایش قیمت سهام به صورت غیرطبیعی یا باید سقوط کند یا قیمت‌ها در سایر بازارها هم به همان نسبت افزایش پیدا کند.

رشد قیمت در بورس، قیمت سایر بازارها را هم افزایش می‌دهد

در ادامه این کارشناس اقتصادی افزود: نمی‌شود رشد قیمت‌ها در بازاری بالا باشد اما در سایر بازارها ثابت باشد زیرا، در یک زمانی این رشد متوقف می‌شود و سرمایه‌ها به سایر بازارها حرکت می‌کند.

به گفته این استاد دانشگاه افرادی که در بازار سرمایه سود زیادی کسب کرده باشند، طبیعتا سرمایه خود را به بازارهای دیگری چون طلا، ارز، سکه و… می‌برند تا سود چندین برابر کسب کنند. گاهی ترس و نگرانی از سقوط بورس باعث می‌شود که سرمایه خود را به بازارهای دیگر منتقل کنند و این اتفاق در حال رخ دادن است.

ندری با بیان اینکه راه‌حل مناسب در این زمینه متعادل کردن رشد قیمت‌ها در بازار سرمایه است، گفت: یک مدت بازارهای طلا و ارز از نظر قیمتی پیشی می‌گیرند و پس از مدتی بازار سرمایه در این زمینه پیشی می‌گیرد که این عمل یک مارپیچ است و در نهایت قیمت دارایی‌ها در تمام بازارها رشد می‌کند.

وی در پایان سخنانش نیز اضافه کرد: متعادل کردن رشد قیمت‌ها در بورس ، اقدام موثر در این زمینه بود که باید همخوانی رشد بورس با رشد اقتصادی وجود داشته باشد. نباید رشد اقتصادی صفر باشد و قیمت سهام شرکت‌ها به صورت میانگین افزایش پیدا کند. اکنون هم میشودرشد بورس را متعادل کرد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website