0
  • No products in the cart.
بسته بندی خلاق

هنر بسته بندی کالا چیست؟

 به منظور محافظت از محصول، ایجاد اطمینان از کالا،ایجاد ارتباط با مشتری، راحتی، ایجاد فرصت استفاده مجدد از بسته بندی،  گسترش دوره حیات محصول، تقسیم بازار، متمایز کردن محصول و بهره برداری بیشتر از بازارهای بالقوه، محصولات بسته بندی می شوند. اما آیا میتوان در بسته بندی محصولات خلاقیت به خرج داد؟ در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

در طراحی بسته بندی محصولات باید در مورد هزینه، اندازه جنس، رنگ امیزی، ترکیب اقلام در بسته بندی و هویت فیزیکی ان دقت شود این امر مستلزم تحقیق در مورد بازارهای نهایی مصرف، تجزیه و تحلیل موضع محصول در بازار و خلاقیت در طراحی می باشد در مجموع می توان گفت حفظ اثربخشی طرح بسته بندی ها نیازمند بازنگری دوره ای است.

به بیانی دیگر، بسته بندی علم ،هنر و فناوری قرار دادن یا محافظت از محصولات مختلف برای توزیع، ذخیره، فروش و یا استفاده بهینه از کالا محسوب می شود اگرچه ما هر روزه از کالاهایی که بسته بندی هایشان از طراحی های مختلف و یا مشابه برخوردار هستند،استفاده می کنیم اما کمتر به تلاشی که برای خلق آنها صرف شده، توجه می کنیم حتی شکل نهایی ساده ترین نوع بسته بندی نیز ممکن است ساعت ها و یا روزها زمان برده باشد.

بسته بندی خلاق

این در شرایطی است که بسیاری مردم جهان درباره محصولات مختلف براساس بسته بندی های آنها قضاوت می کنند در حقیقت، بسته بندی می تواند پرهزینه تر از محصول اصلی تمام شود بر همین اساس، محصولی با کیفیت متوسط اما دارای بسته بندی فوق العاده می‌ تواند سهم بیشتری از بازار را نسبت به محصولی با کیفیت فوق العاده اما دارای بسته بندی متوسط به خود اختصاص دهد بسته بندی چهره کالاست در یک تقسیم بندی کلی، سه سطح اصلی می‌توان برای هر کالا در نظر گرفت.

اول خود کالا و شالوده مطرح است و پاسخ به این پرسش است که خریدار واقعا چه چیز را می خرد؟ در سطح بعدی طراحان کالا بازار را مورد بررسی قرار میدهند بر مبنای آن درصدد می شوند یک کالای واقعی را به وجود آورند که بسته بندی کالا در این سطح قرار میگیرد بسته بندی به همراه مواردی مثل طرح و نام تجاری و کیفیت به نحوی با هم ترکیب می شوند که ارائه فایده اصلی کالا امکانپذیر باشد.

آخرین سطحی که مورد توجه قرار میگرد مزایای اضافی می باشد که باید در بسته بندی به ان توجه گردد.

مزایای اضافی مثل خدمات پس از فروش، تضمین ها و نصب و شرایط تحویل است بسته بندی سبب ساز اولین ارتباط مستقیم با مشتری است و تا حد زیادی وظیفه ارائه یک تصویر ذهنی مطلوب از کالا را به عهده دارد از نظر روانی اولین برخورد و تصویری که ما از اشخاص داریم مهمترین  تصویر و تعیین کننده ترین است این قاعده در مورد کالا هم صادق است.

بسته بندی خلاق

تحریم دید یک مشتری یک  از اهدافی است که هنر بسته بندی دنبال می کند درست است که در اغلب موارد بسته بندی ها دید درستی از محصول را نمی توانند به مشتری ارائه دهند اما می‌توانند احساسات آن ها را تحریک نموده و به راحتی با خریداران ارتباط برقرار نمایند.

وجود خلاقیت به عنوان یکی از شاخصه های اصلی بسته بندی از عوامل مهم تاثیرگذاری محصول می باشد و طراحی گرافیکی بسته های محصولات بی شک یکی از مهمترین و مشکل ترین گرایش های گرافیک به شمار می رود و دلیلش هم کاملا مشخص است نوع کار خروجی شما که مطمئنا یک کار گروهی است در معرض دید و قضاوت هزاران مصرف کننده و یا کارشناس شرکت تولید کننده قرار خواهد گرفت و ظرافت طرح شما و منحصر به فرد بودن آن بسته به نوع موضوع تبلیغ تنها چیزی است که چشم ‌آنها را نوازش خواهد داد.

امروزه هر کالایی که نگاه می‌کنید نمای خاصی از نمایش در آن رده را مشاهده می کنید از آنجایی که بیشتر مردم در انتخابات نوع کالای خود به دلیل رقابت سخت شرکت های تولید کننده در نوعی سردرگمی نسبی به سر می برند و توان ارزیابی محصولات در زمینه هایی مانند لوازم شوینده، ارایشی، غذایی و.. به دلیل هم سطح بودن شرکت های تولید کننده اصلی و یا خود ماهیت محصول را دارا نیستند اینجاست که یک ایده نو برای نمایش محصول شرکت خاصی گوی سبقت را از دیگران برده و در بازه زمانی مشخصی منجر به سود هنگفت از فروش محصول موردنظر برای آن شرکت خواهد شد.

غیر از مواردی که بیان شد مولفه هایی چون مقاوم بودن بسته بندی به نوع کالای هدف نیز بر ارجحیت یک بسته بندی تجاری کمک شایانی خواهد کرد به همین علت در کنار متخصصین گرافیک حتما باید از افراد آگاه به این امور هم استفاده کافی صورت بپذیرد هر تولیدی بسته به ماهیت خود رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع کافی دست به انتخاب رنگ بزند.

طراحی بسته بندی جزوی از مهمترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است و نقش مهمی را در جریان اقتصادی جوامع دارد این نکته قابل ذکر است که صادرات کالا بیش از آنکه به کیفیت محصول بستگی داشته باشد، به طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند بودن خریدار بستگی دارد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website