0
  • No products in the cart.
 

پوست الکترونیکی با قابلیت انتقال حس درد و لامسه

پوست الکترونیکی با قابلیت انتقال حس درد و لامسه

پوست الکترونیکی با قابلیت انتقال حس درد و لامسه

به نقل از سرپوش – گروهی از محققان “دانشگاه جانز هاپکینز”(Johns Hopkins University) و “موسسه آسیب شناسی عصبی سنگاپور” (Singapore Institute of Neurotechnology) یک “پوست الکترونیکی”(electronic skin) توسعه داده‌اند که این دستگاه، کاربر را قادر می‌سازد تا درد را حس کند.

این پوست الکترونیکی با استفاده از سنسورهای الکترونیکی که نورون‌های حسی عصبی بدن را تقلید می‌کنند، می‌تواند دو حس درد و لامسه را در فرد ایجاد کند.

 

این پوست از پارچه و لاستیک تشکیل شده و درون آنها نیز سنسورهای الکترونیکی تعبیه شده است. این فناوری احساسات را از طریق روش “تحریک الکتریکی عصبی محیطی” (TENS) به پوست می‌رساند.

 

تصور می‌شود که این فناوری می‌تواند احساس “اندام خیالی”(phantom limb) را در افراد قطع عضو تداعی کند.

 

در این مطالعه محققان از “نوار مغزی” یا “الکتروانسفالوگرافی”(EEG)  استفاده کردند تا ثابت کنند که احساسات اندام خیالی در طول تحریک پوست الکترونیکی طی ۱۰ ها ساعت آزمایش احساس می‌شود.

اندام خیالی به احساسی گفته می‌شود که اندام قطع شده یا جدا شده(یا حتی یک عضو مثل آپاندیس) همچنان به بدن متصل است و به شکل سابق قابل استفاده است. تقریباً ۶۰ تا ۸۰ درصد افرادی که دچار قطع عضو شده‌اند، اندام خیالی را حس می‌کنند و اکثریت آنها این حس را دردناک می‌دانند.

 

این حس حتی گاهی در اندام‌های غیر قابل حرکت یا دست کم غیر قابل حرکت به شکل ارادی مانند دندان و پستان نیز ایجاد می‌شود. حس اندام خیالی اغلب برای بازه زمانی کوتاهی رخ می‌دهد ولی در شرایط بدتر ممکن است به فشار روانی و اضطراب طولانی مدت نیز منجر شود.

 

“نیتیش ثاکور”(Nitish Thakor) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: برای اولین بار، یک اندام مصنوعی توسعه داده‌ایم که می‌تواند احساسات واقعی یک عضو را تقلید و احساسات را به بدن کاربر منتقل کند.

 

در حال حاضر این پوست الکترونیکی قادر به تشخیص اشیاء منحنی و نوک تیز و گرما است. محققان می‌گویند اکنون با توسعه این فناوری می‌توان به آینده اندام‌های مصنوعی امیدوار بود.

 

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website