0
  • No products in the cart.
 

چگونه میتوان یادگیری ترکیبی (blended training) را ایجاد کرد؟

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > تکنولوژی و فناوری  > چگونه میتوان یادگیری ترکیبی (blended training) را ایجاد کرد؟
چگونه میتوان یادگیری ترکیبی (blended training) را ایجاد کرد؟

چگونه میتوان یادگیری ترکیبی (blended training) را ایجاد کرد؟

یادگیری ترکیبی راهکار میانی بین آموزش مدرس محور  (Instructor-Led Training (ILT)) یا همان آموزش سنتی و آموزش مجازی فراگیر محور  (elearning یا mlearning) است. در نتیجه آموزش ترکیبی بهترین فرمت های یادگیری هر دو روش را ارائه میدهد. blended learning همان hybrid learning است.

با توجه به ماهیت آموزش، پویایی آن، نوع محتوا و غیره شما می توانید این دو روش (آموزش مجازی و سنتی) را ترکیب کنید که به شما کمک می کند تا برنامه و قواعد یادگیری را به بهترین نحو برآورده کنید. راهکار های یادگیری ترکیبی را می توان در فرمت های مختلف ارائه داد. هر کدام از این روش ها، ارزش منحصر به فردی را به ما ارائه می دهند. در این مقاله به بررسی رویکردهای یادگیری ترکیبی و مزایایی که برای فراگیران و سازمان ها و مدرسان به همراه دارد، می پردازیم اما در ابتدا، به دو راهکاری که به طور معمول استفاده می شود میپردازیم در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

 

آموزش مدرس مجازی یا VILT(Virtual Instructor-Led Training)

در این حالت آموزش اولیه نیز توسط مدرس صورت می گیرد. با این حال، به جای جلسه ای رو در رو، آموزش به صورت مجازی از طریق یک پلتفرم صورت می گیرد. این روش در واقع توسط سیستم آموزش الکترونیکی lms صورت می گیرد. پلتفرم های مجازی پشتیبانی های آنلاین اضافی را ارائه می دهند که عموماً شامل موارد زیر می شوند:

  • سئوالات نظرسنجی
  • سئوالات آنلاین
  • اتاق هایی برای انجام فعالیت های گروهی
  • چت ها و گفتگو های موضوعی

علاوه بر آن، جلسات آنلاین را می توان ضبط کرد و این جلسات ضبط شده برای فراگیران هر زمان که بخواهند قابل دسترس است. مدرس می تواند از به اشتراک گذاری مطالب پیشین وبینار ها یا وب کنفرانس ها ٬ بر روی پلتفرم آنلاین استفاده کند. یکی دیگر از مزیت های مهم برای مدرس این است که آنها می توانند به صورت آنلاین بازخوردها را بلافاصله دریافت کنند. علاوه بر آن، آنها می توانند نمرات شرکت کنندگان را آنلاین ببینند و برای مرحله های بعدی برنامه ریزی کنند (در صورتی که نیاز به بهبود و تقویت داشته باشند) علاوه بر آن می توانید VILT را نیز به موارد آموزش مجازی ترکیبی اضافه کنید.

 

رویکرد ترکیبی که در آن ILT یا VILT با آموزش الکترونیکی ترکیب می شود

یادگیری ترکیبی چیست

اغلب نیازهای آموزشی را نمی توان به طور کامل با یک رویکرد مبتنی بر مدرس و یا یک رویکرد کاملاً آنلاین برطرف کرد. اساساً، برای رسیدن به نتایج مورد نیاز، ترکیبی از هر دو رویکرد ضروری است. به عنوان مثال یک برنامه درمانی را در نظر بگیرید که در آن شما نیاز به ارتباط با انسانی به عنوان بیمار دارید اما قسمت های گسترده ای از آموزش را می توانید به صورت آنلاین در دسترس قرار دهید. شما می توانید انتخاب کنید که چه نوع آموزش آنلاینی را داشته باشید:

آموزش آنلاین به طور قابل توجه و آموزش سنتی جزئی یا آموزش سنتی به طور قابل توجهی و آموزش جزئی به صورت آنلاین

 

چه چیزی باعث می شود تقاضا برای پذیرش رویکرد آموزش ترکیبی در آموزش سنتی مدرس محور یا ILT افزایش پیدا کند؟

شتاب در اتخاذ رویکرد یادگیری ترکیبی نسبت به آموزش سنتی مدرس بستگی به فراگیران و نیز پویایی بیشتر سازمان ها دارد. فراگیران خواستار انعطاف پذیری بیشتری در نحوه ی یادگیری خود هستند و آنها می خواهند که ترکیبی از آموزش سنتی و آموزش آنلاین وابسته به سرعت فراگیر داشته باشند که هر زمان که فراگیر خواست بتواند از دوره آموزشی بیرون برود. چالش های مربوط به بودجه ها، مدرسان محدود و نیاز به رسیدن به مخاطبان گسترده در کوتاه مدت دلایلی هستند که سازمانها در حال پیاده سازی روش آموزش ترکیبی هستند.

 

مزایای یادگیری ترکیبی

رویکرد آموزش ترکیبی مزایای زیادی را نسبت به آموزش سنتی ارائه می دهد. در ادامه به ۱۰ مزیت رویکرد یادگیری می پردازیم. مزایای یادگیری ترکیبی برای فراگیران عبارتند از: (مزایای یادگیری ترکیبی برای سازمانها از مزیت ششم تا دهم)

۱- یادگیرنده محور است و کنترل بیشتری را برای یادگیرنده فراهم می کند. آنها در بهترین حالت می توانند از هر دو فرمت های آموزش استفاده کنند.

۲- علاوه بر انعطاف پذیری که برای فراگیران ایجاد می کند، دسترسی به منابع آنلاین فراهم می کند. آنها حتی می توانند آموزش مدرس ضبط شده را نیز در cms به اشتراک بگذارد.

۳- روش آموزش ترکیبی، ابزارهایی منابع آنلاین دارند که اکنون برای فراگیران در دسترس هستند. آنها میتوانند تصمیم بگیرند که چگونه از آن استفاده کنند و از آنها برای تقویت یادگیری استفاده کنند.

۴- حتی پس از آنکه جلسه یا کلاس مجازی پایان یافت، فراگیران می توانند همکاری با هم کلاسی های خود و همچنین معلمان داشته باشند. این امکان از طریق ویژگی های تعاملی مانند بحث های موضوعی و چت ها امکان پذیر است.

۵- تحقیقات تایید می کند که آموزش آنلاین نتیجه بهتری را به ما میدهد. روش یادگیری ترکیبی برنامه ریزی بهتری را به نسبت برنامه های ILT را فراهم می کند.

آموزش ترکیبی

6- رویکرد آموزش ترکیبی٬ سازمانها را قادر می سازد تا در یک زمان کوتاه مخاطبانشان را در سراسر جهان افزایش دهند. همچنین سازمانها را قادر می سازد تا هزینه های بودجه خود را کاهش دهند.

7- رویکردهای آموزش ترکیبی زمان کمتری را نسبت به جلسات ILT می گیرند.

8- آنها همچنین سازمانها را قادر می سازند تا به راحتی (از طریق ارزیابی های آنلاین) تاثیر آموزش را ارزیابی کنند و بازخورد ها را بگیرند.

9- آنها می توانند با تولید محتوای سرگرم کننده و استراتژی های جالب و پرطرفدار، تجربه یادگیری بهتری را به وجود آورند که موجب یادگیری بیشتر می شود.

10- آموزش نباید به آموزش سنتی محدود شود. در عوض می تواند از طریق پلتفرم آنلاین و از طریق مسیرهای یادگیری ادامه یابد.

۹ روش یادگیری ترکیبی برای محیط کار

در ادامه می پردازیم به  بهترین شیوه هایی که معتقدیم برای توسعه برنامه های موفق یادگیری ترکیبی ضروری است.

آموزش ترکیبی بهترین شیوه ی آموزش است که بهتر است به سازمانتان اعمال کنید. یادگیری ترکیبی یکی از موثرترین شیوه های یادگیری برای بزرگسالان است٬ زیرا روشهای مختلف آموزش مجازی را با هم ترکیب می کند. اما انواع مختلفی از مدل های آموزش ترکیبی وجود دارد که می توانند در محیط آموزشی شرکت انتخاب شوند. برای کمک به محدود کردن گزینه ها، در این مقاله سعی کرده ایم تا برخی از بهترین شیوه هایی را که معتقدیم برای برنامه های موفق یادگیری ترکیبی حیاتی هستند، خواهیم پرداخت. بسیاری از این شیوه ها، استراتژی هایی هستند که نه تنها باعث بهبود برنامه می شوند بلکه ROI کلی شرکت را بهبود می بخشند.

۱- طراحی از ابتدا

به عنوان طراحان آموزشی، ما فرض هایی در مورد نتایج آموزش موجود، نیازهای مخاطبان و امکانات ارائه می کنیم. طراحی دقیق تر نتیجه بهتر می دهد. توسعه و یا ارائه اهداف یادگیری برای کل برنامه

اطمینان حاصل کنید که طراحی، یادگیرنده محور است. جزئیات برنامه درسی را به اشتراک بگذارید و کل مسیر برنامه٬ فعالیت ها٬ زمان بندی٬ تاریخ ها ٬ شرایط مختلف و … را شرح دهید.

۲- طراحی برای نتیجه٬ نه برای فناوری

فقط به این دلیل که بخش IT شما یک ابزار جدید یادگیری از طریق تلفن همراه (mlearning) را منتشر کرده است٬نباید حتما در تمام دوره ها نیاز به تلفن همراه داشته باشید. آموزش از طریق موبایل (mlearning)، شبیه سازی D3 و AV یا VR و … همگی تکنولوژی های مهمی هستند که برای به افزایش رساندن  تعامل و کمک به فراگیران استفاده می شوند. با این حال، همه آنها جایگاه خودشان را در استراتژی های یادگیری دارند. برای مثال، اگر نتیجه مطلوب یک برنامه، آگاهی از امنیت سایبری باشد، در آن صورت به عنوان مثال، شبیه سازی 3D کامل محیط دفتر همراه با اتاق های شبیه سازی شده، میزها و کامپیوتر ها، ضروری نیست. احتمالاً طراحی یک نمونه از خطرات امنیتی برای نشان دادن اثرات تهدیدات مختلف سایبری بهتر خواهد بود.

۳- یکپارچه سازی کامل

ما اغلب پروژه ای را که با دوره آموزشی فعلی تطابق داشته باشد، آغاز می کنیم. اضافه کردن آموزش آنلاین به دوره های آموزشی، کافی نیست. اضافه کردن آموزش الکترونیکی تنها یادگیرندگان را جذب می کند و بهره برداری ندارد. استراتژی های آموزشی را با دقت انتخاب کنید و بر ایجاد آموزش های جذاب تمرکز کنید. بنابراین آموزش را به نحوی که کارمندان بتوانند در طول روز آموزش ببینند را بسازید.

۴- کاربرد تئوریات در دنیای واقعی

روش های یادگیری ترکیبی

یادگیری تئوری البته که مهم و ضروری است اما فراگیران باید کاربرد تئوریات را در دنیای واقعی ببینند تا بتوانند مطالب گفته شده را بهتر فرا بگیرند. از طریق مثالها٬تمرین ها و سناریو ها مطالب و تئوری ها را با شغل اصلی کارمندان و کاربرد آنها در فضای شغلیشان، مرتبط کنید.

۵- فضایی را برای آن در نظر بگیرید

مزیت بزرگی را که یادگیری ترکیبی دارد این است که میتوان آن را به بخش های مختلف تقسیم کرد. به طور مشخصی گسترش رویدادها و فعالیت های آموزشی مختلف٬ مطالب را در حافظه بلند مدت ثبت خواهد کرد.

۶- مطالب در حافظه میماند

ما به تمام مطالب آموخته شده برای موفقیت نیاز نداریم اما به طور کلی یادگیری ترکیبی بایستی تاثیرگذار باشد. به هر قطعه از برنامه نگاهی بیندازید و ببینید که چگونه میتوانید ماندگاری مطالب را با جذب فراگیران در فعالیت ها افزایش دهید.

۷- تشویق به همکاری میشوند

همکاری میتواند از طریق فعالیت های گروهی در هنگام یادگیری برنامه درسی آموزشی صورت گیرد٬ اما همچنین میتواند از طریق چت های آنلاین٬ به اشتراک گذاری صفحه نمایش از طریق وب کنفرانس adobe connect و تمرینات نیز صورت گیرد. تعامل یادگیرنده با دیگران و ایجاد فضای تعاملی به جای تمرکز بر فرد ٬ تجربه ارزشمندی را برای یادگیرنده ایجاد میکند و به مدرسین در تعلیم و یادگیری الکترونیکی کمک میکنند.

۸- ارزیابی کنید

فراموش نکنید که کارایی و کارآمدی برنامه را در نظر بگیرید. این تنها راه برای اصلاح و بهبود برنامه یادگیری ترکیبی شماست. از فراگیران بازخورد بگیرید وفید بک گرفتن را به بخشی از درس اضافه کنید( همیشه یک حلقه بهبود مستمر در دوره های آموزشی وجود دارد). ارزیابی در مرحله نخست کافی  نیست. باید در ۳ یا ۴ مرحله ارزیابی کنید.

۹- ذهن را باز نگه دارید

میدانید که همه چیز به طور مداوم تغییر میکند به عنوان مثال مواردی مانند علم٬ ابزار٬ فناوری٬ مردم ٬ شغل ٬ نیازها٬ مکان ها و اولیت ها. فقط به این دلیل که یک سامانه یادگیری ترکیبی در سال گذشته موفق بوده است نمیتوان گفت که در ۵ سال آینده نیز موفق باقی خواهد ماند. هنگام به روز رسانی مطالب٬ طراحی ٬ نیاز های کاربران و اهداف یادگیری را در نظر بگیرید. اطمینان داشته باشید که رویدادهای آموزشی هنوز نیز مرتطبتند و در راستای یکدیگرند و نرم افزار هنوز تغییری نکرده است و اهداف کسب و کار مختل نمیشوند و این رویداد ها در راستای این اهدافند.

شما در دنیای یادگیری تنها نیستید. در صورت شک و تردید٬ سئوال بپرسید. جامعه یادگیری تمایل به همکاری و تعامل دارند و شما بایستی بیاموزید که چگونه یادگیری تعاملی به یادگیری ترکیبی کمک میکند تا سئوالاتتان را بتوانید به اشتراک بگذارید .

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website