0
 • No products in the cart.
 

10 علت مفید بودن دامنه های جدید

دامنه سایت

10 علت مفید بودن دامنه های جدید

همه ما با دامنه های اینترنتی آشنایی داریم و روزانه بارها از آنها استفاده می کنیم، اما شاید کمتر به معنا و کاربرد این دامنه ها توجه می کنیم. هر کدام از دامنه ها معنا و مفهوم مشخصی را دارند، مثلا دامنه ی com مربوط به فعالیت های اقتصادی است. دامنه ی net مربوط به فعالیت در شبکه و دامنه ی org نیز مربوط به سازمان ها می باشد. برخی دامنه ها نیز با تقسیم بندی ملی هستند مثل ir که دامنه ی ملی ایران است. دامنه های دیگری نیز مثل gov هستند که مربوط به دولت ها می شوند و ac که مختص دانشگاه ها است. اما گاهی آدرس دلخواه ما در این دامنه ها به دلیل مرور زمان ثبت شده باشند و ما نتوانیم دامنه ی دلخواه خود را داشته باشیم.
در سال های اخیر برای افزایش قدرت انتخاب و تخصصی تر شدن آدرس وب سایت ها، دامنه های متنوعی ارائه شده است که انتخاب هر کدام از آنها می تواند برای کسب و کار ما سودمند باشد. در ادامه  با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

دامنه سایت

برخی از مزایای دامنه های جدید

در دسترس بودن:

آیا دامنه ی دلخواه شما در com قبلا گرفته شده است؟ می توانید به این شرایط به عنوان یک فرصت نگاه کنید. شما می توانید با استفاده از دامنه های جدید، احساس بیشتری را نسبت به کسب و کار خود ایجاد کنید. مثلا یک عکاس می تواند از دامنه ی photography ، یک سایت مربوط به اسباب بازی می تواند از toys و یک آژانس یا بنگاه تبلیغاتی می تواند agency استفاده کند. اگر شما دنبال راه اندازی یک سایت هستید، می توانید از این دامنه های جدید استفاده کنید.

قیمت:

انتخاب یک آدرس چهار حرفی با دامنه com برای شما می تواند تا چندین هزار دلار هزینه داشته باشد. شرکت Sedo یک لیست از آدرس های چهار حرفی ۷۵۰۰ دلاری و آدرس های سه حرفی به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار را به فروش می رساند. همان اسامی یا حتی اسامی بهتر را می توانید با مبلغی کمتر از ۵۰ دلار، در یک دامنه جدید خریداری کنید که بسیار به صرفه تر است.

معنادار بودن آنها:
مَت شیفر یک کانال تکنولوژی در یوتیوب راه اندازی کرد که بیشتر از ۱۰۰ هزار اشتراک داشت و از این آدرس استفاده کرد www.mattschaefer.tech ، وقتی به این آدرس نگاه می کنید، می دانید که صرفا به سایت مَت وارد نمی شوید، بلکه انتظار دارید در این وب سایت به مطالب مفیدی در مورد تکنولوژی دسترسی داشته باشید. جالب است بدانید استارت آپ ها، بیشتر از این دامنه ها استفاده می کنند.

گوگل برای دامنه های جدید جریمه ای در نظر نگرفته است:
گوگل دارای دامنه های زیادی است و از گسترش آنها پشتیبانی می کند، مثل how. در واقع سیستم گوگل، با دامنه های جدید مانند دامنه های فعلی (مثل com یا org) رفتار می کند و حتی راه کارهایی برای انتقال وب سایتتون به یک دامنه ی دیگر را بدون تأثیر چندان زیاد بر رتبه های جستجو یا history ، فراهم کرده است.

نام های جذاب:
دامنه های جدید امکان انتخاب نام های معنی دار و پراهمیت را برای صاحبان کسب و کارها فراهم کرده است. برای مثال به www.smartcatch.fish نگاه کنید. اینجا یک کسب و کار تازه است که در جهت ترویج ماهیگیری و کشاورزی پایدار که به محیط زیست نیز لطمه وارد نکند، فعالیت می کند. مشاهده می کنید که از دامنه ی fish استفاده کرده است که با هدف آن برند نیز هم راستا است.

برندینگ بهتر و Url های کوتاه تر:
شما با یک نام کوتاه و دامنه های جدید، بهتر می توانید برندتان را یادآوری کنید تا اینکه یک آدرس بلند و با دامنه ی غیر مرتبط داشته باشید. مثلا شرکت Anchor Hosting که در حوزه ی میزبانی در فضای اینترنت فعالیت می کنند، برای خود آدرس anchor.host که بیشترین شباهت به برندش دارد، را برگزیده است. اگر این شرکت از دامنه های جدید استفاده نمی کرد باید آدرسی مشابه www.anchorhost.com را انتخاب می کرد. مشاهده می کنید که استفاده از دامنه های جدید تا چه اندازه شما را از دیگران متمایز می کند.

شرکت ها، افراد مشهور و تأثیرگذار در میان مردم در حال حاضر از این دامنه ها استفاده می کنند:
اگر شما برای اینکه از دامنه های جدید استفاده کنید به دنبال یک گواه اجتماعی هستید، کافی است بدانید که شرکت ها و افراد مشهور نیز برای نشان دادن مسئولیت اجتماعی شان از این دامنه های جدید استفاده می کنند. برای مثال شرکت جنرال موتورز برای اینکه نشان دهد یک شرکت سبز و محیط زیستی است، از دامنه ی green استفاده کرده است.

قبل از رقبایتان صاحب دامنه ی مطلوب شوید:
شما با استفاده از دامنه های جدید می توانید نام دلخواه و مرتبط با کسب و کارتان را قبل از اینکه رقبای شما آنها را گرفته باشند، ثبت کنید. اگر همین حالا اقدام کنید، با توجه به اینکه تقاضا برای این دامنه ها در حال افزایش است می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید.

به عنوان یک کسب و کار محلی شناسایی می شوید:
اگر می خواهید همچنان که در مناطق جدیدی که کسب و کارتان را توسعه می دهید، تصویر محله ای یا منطقه ای خود را حفظ کنید، باید از دامنه های جدید استفاده کنید. نام بسیاری از شهرها در لیست دامنه های برتر موجود است. شما می توانید شعب کسب و کار خود را با استفاده از منطقه جغرافیایی، در دامنه نشان دهید. اگر کسب و کار شما در شهرهای دبی، برلین و لندن شعبه دارد، می توانید از دامنه های dubai و berlin و london استفاده کنید. برای مثال برج ایفل وب سایت رسمی خود را به www.tpureiffel.paris تغییر داده است.

تبلیغات مؤثر:
کمپین بازاریابی سایت شما، با نام دامنه اختصاصی متعلق به خودش، بهتر و کارآمد تر می تواند عمل کند. مثلاً اگر برای فروش بلیط جشنواره برنامه ریزی کرده اید، می توانید دامنه ی festival را انتخاب کنید. یا اگر برند غذایی تان به فروش قهوه گسترش پیدا کرده، چرا از دامنه coffee استفاده نکنید؟
با توجه به اقبال عمومی و کششی که دامنه های جدید با آن مواجه شده اند، جای هیچ شکی باقی نیست که استفاده از آنها تأثیر شگرفی بر کسب و کارهای نوپا و دیگر انواع صنعت و تجارت ها خواهد داشت.

دامنه سایت

کاربرد برخی از دامنه های جدید به شرح زیر می باشد:

 • Academy: سایت های مراکز آموزشی؛
 • Agency: سایت های شرکت هایی که در نام شان کلمه آژانس یا بنگاه وجود دارد؛
 • Bike: سایت های فروشگاه یا اطلاعات مربوط به دوچرخه؛
 • Boutique: سایت های مربوط به بوتیک ها؛
 • Camera: سایت های مربوط به عکاسی و فیلمبرداری؛
 • Cards: سایت هایی که کارت اعتباری صادر می کنند؛
 • Coffee: سایت کافی شاپ ها؛
 • Dental: سایت های دندانپزشکان و اطلاعات دندانپزشکی؛
 • Domains: سایت های ارائه کننده ی خدمات ثبت یا فروش دامنه؛
 • Engineering: سایت های مربوط به مهندسین یا شرکت های مهندسی؛
 • Gallery: سایت های مربوط به گالری های هنری؛
 • House: سایت های مربوط به خرید و فروش املاک؛
 • Marketing: سایت های مربوط به خدمات بازاریابی؛
 • Shoes: سایت های مربوط به کفش؛
 • Shop: سایت های فروشگاهی؛
 • Toys: سایت های مربوط به اسباب بازی؛
 • Viajes: سایت های مربوط به گردشگری و سیر سفر.

در جدول زیر تعداد بیشتری از دامنه های جدید را مشاهده می کنید.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website