0
  • No products in the cart.
 

آموزش مانیتورینگ سرور mysql توسط دستور mytop

آموزش مانیتورینگ سرور mysql توسط دستور mytop

در این مقاله شما را با آموزش مانیتورینگ سرور انحصاراً برای سرویس mysql به صورت گام‌به‌گام و دقیق آشنا خواهیم کرد. در این آموزش، از نرم افزار خاصی استفاده نخواهیم کرد و صرفاً توسط دستور mytop که بسیار هم شبیه به دستور پرکاربرد top در لینوکس هستش استفاده خواهیم کرد.

 

پایگاه داده mysql یکی از مهم‌ترین سرویس‌های اجزای نصب lamp بوده که تمامی فعالیت‌های وب‌سایت‌های میزبانی شده بر روی سرور به آن بستگی دارد، این امر خود به تنهایی بیانگر ضرورت مانیتورینگ سرویس mysql می‌باشد که باید شما به عنوان یک مدیر سرور به آن توجه زیادی داشته باشید.

 

توسط آموزش مانیتورینگ سرور  که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد و  با کمک دستور mytop به راحتی می‌توانید تمامی کوئری های سرور را ارزیابی کرده و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت غیر عادی مثل لود سنگین بر روی دیتابیس سریعاً دیتابیس مربوطه را یافته و منحصراً دیتابیس وب‌سایت مذکور را مورد ارزیابی و مانیتورینگ قرار دهید.

 

توسط mytop به صورت دستوری می‌توانید تمامی thread ها و کلیه‌ی فعالیت‌های دیتابیس را مورد بررسی و مانیتور قرار دهید. این دستور بر روی تمامی سیستم‌عامل‌های لینوکس بیس برای mysql ورژن های ۳٫۲۲-۳٫۲۳ و ۴ قابل نصب و اجرا می‌باشد.

 

 

آموزش نصب mytop در centos

 

نصب دستور mytop در سیستم‌های ردهت بیس توسط yum از طریق خود مخزن لینوکس به راحتی قابل انجام می‌باشد. ابتدا با دسترسی root از طریق ssh به سرور لاگین کرده و دستور زیر را وارد نمایید.

 

 

 

نصب mytop در دبیان

 

در سیستم عامل لینوکس توزیع دبیان نیز شما باید ابتدا با دسترسی روت به سرور خود لاگین کرده و در محیط شل دستور زیر را اجرا نمایید.

 

 

 

نحوه نصب mytop در اوبونتو نیز مانند توزیع دبیان یکسان بوده و با دستور sudo apt-get install mytop قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

 

 

نصب mytop توسط سورس

 

چنانچه با نصب توسط yum و apt مشکل داشتید و یا تمایل دارید توسط سورس ابزار آن را کامپایل و نصب کنید می‌توانید از طریق روش زیر اقدام به نصب کنید.

 

ابتدا از طریق آدرس زیر سورس ابزار را بر روی سرور خود دانلود کنید.

 

 

 

 

سپس توسط دستور زیر فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

 

 

 

سپس توسط دستور زیر وارد فایل سورس برنامه می‌شویم

 

 

 

سپس توسط دستورات زیر برنامه را کامپایل و نصب می‌کنیم

 

 

 

آموزش مانیتورینگ سرور توسط دستور mytop

 

همانند روش نصب mytop نحوه استفاده از این ابزار نیز بسیار ساده و قابل فهم می‌باشد، با وارد کردن دستور زیر از شما پسورد روت mysql خواسته خواهد شد که باید آن را وارد نمایید تا عملیات مانیتورینگ mysql به درستی انجام شود در غیر این صورت mytop قادر به مانیتور کردن دیتابیس نخواهد بود.

 

 

چنانچه بخواهید یک دیتابیس خاص از یک سایت را مانیتور کنید به راحتی با اضافه کردن سوئیچ d- و دادن نام دیتابیس می‌توانید به راحتی آن را آنالیز و بررسی کنید.

 

 

 

در زیر هم لیستی از سوئیچ‌های پرکاربرد mytop را برای شما قرار دادم که می‌توانید با توجه به نیاز خود از آن‌ها استفاده نمایید.

 

خوب همان‌طور که در آموزش مانیتورینگ سرور مشاهده کردید می‌توانید سرویس خاصی از سرور خود را توسط دستور mytop مانیتور کنید و چنانچه بخواهید کلیه‌ی سرویس‌های سرور خود را بررسی و مانیتور کنید می‌توانید از نرم افزار مانیتورینگ zabbix بدین منظور استفاده نمایید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website