0
  • No products in the cart.
 

Click Fraud یا کلیک تقلبی چیست؟

کلیک تقلبی

Click Fraud یا کلیک تقلبی چیست؟

حتماً در فضای اینترنت، بنرهای تبلیغاتی ای را دیده اید که کنار آنها نوشته شده است کلیک کنید. یا شاید خود شما آگهی اینترنتی ای را سفارش داده اید اما به صورت غیرقابل باوری تبلیغ شما کلیک خورده و هزینه تبلیغ شما بالا رفته اما به هدف مورد نظری که برای آن تبلیغ در نظر گرفته اید، نرسیدید. با گسترده شدن استفاده از اینترنت، اهمیت تبلیغات در این فضا نیز افزایش یافته است. تبلیغاتی که مهم ترین مزیت آن برای آگهی دهنده، قابلیت اندازه گیری و کنترل کردن هزینه ها است. پرداخت به ازای هر کلیک روش مناسبی برای تبلیغات اینترنتی است اما این روش بدون ایراد نیست! در ادامه برای آشنایی با کلیک تقلبی با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

 


“کلیک تقلبی” یکی از آفت های تبلیغات اینترنتی است. به طور کلی در رابطه با جستجوی پولی (Paid Search)، یک شرکت می تواند بر روی کلمات معینی در شبکه موتور جستجو قیمت بگذارد و در نتیجه برای بالاتر قرار گرفتن در لیست تبلیغ کنندگان صفحه نتایج موتورهای جستجو، پول پرداخت کند. تا اینجا مشکلی وجود ندارد، ولی اگر هزینه های شما به طور فاحشی از انتظارات شما فراتر رفت و یا متناوباً از یک آی پی بدون بازخورد (conversion) نشات گرفته شد، آن وقت چه؟ در این صورت ممکن است با کلیک تقلبی مواجه باشید.
“کلیک تقلبی هنگامی اتفاق می افتد که شخص ثالثی بر روی یک لینک تبلیغاتی (PPC) الکی کلیک می کند تا هزینه تبلیغات را بدون قصد خرید کردن، برای تبلیغ دهنده بالا ببرد.”

کلیک تقلبی

چه کسی امکان دارد این کار را انجام دهد؟

به طور کلی سه گروه می توانند روی تبلیغ شما کلیک تقلبی کنند:

  • رقیب شما: یکی از بدیهی ترین افرادی که مرتکب کلیک تقلبی می شود، رقیب شماست.” من کسب و کار خود را راه انداخته ام، رقیب من رتبه بالاتری در لیست تبلیغ کننده ها دارد، به همین خاطر شرورانه روی تبلیغ هایش کلیک می کنم تا هزینه اش برای واژه جستجو شده بالا برود و درنتیجه از بازار حذف شود، آن وقت کسب و کار من می تواند جای آن را در لیست تبلیغ کنندگان بگیرد.” این دقیقاً می تواند هدف رقیب شما باشد.
  • صاحبان سایت: افرادی که تبلیغ را منتشر می کنند، می توانند روی تبلیغات کلیک تقلبی کنند و درنتیجه سایت شان را برای گذاشتن تبلیغ جذاب تر کنند.
  • مشتریان: مشتریان نیز می توانند به طور تصادفی بر کلیک تقلبی شما اضافه کنند. هنگامی که مرتباً بر روی تبلیغات پولی شما برای دسترسی منظم به سایتتان استفاده می کنند. به جای اینکه سایت شما را جستجو یا آن را bookmark کنند.

کلیک تقلبی چطور صورت می گیرد؟

امروزه دو روش برای کلیک تقلبی وجود دارد. اتوماتیک و دستی.
برای کلیک تقلبی در روش اتوماتیک از نرم افزار استفاده می شود تا مکرراً روی تبلیغ شما کلیک شود. کلیک تقلبی دستی نیز به وسیله اشخاص حقیقی صورت می گیرد، که یا از درون شرکت رقیب این کار را انجام می دهند یا از خارج از آن شرکت، به این صورت که رقیب شما افرادی را برای کلیک تقلبی روی تبلیغ شما اجیر می کند.

برای اینکه جلوی کلیک تقلبی را بگیرید چه کاری می توانید انجام دهید؟

خوشبختانه کلیک تقلبی اتوماتیک به راحتی قابل ردگیری هستند، چون معمولاً از یک IP آدرس انجام می شوند. اما ردگیری کلیک تقلبی دستی سخت تر است، چرا که تمییز قائل شدن بین کلیک های عمدی و تصادفی مشکل است. (خصوصاً اگر ندانید کلیک های تقلبی عمدی صورت گرفته اند یا تصادفی)
گوگل یک تیم سنجش کیفیت کلیک دارد، البته کاملاً در مورد چگونگی اجرا و نحوه نظارت بر کلیک تقلبی یعنی مخفیانه عمل می کنه، به هر حال گوگل یک سیستم سه لایه برای مقابله با این تهدید طراحی کرده است که به شرح زیر می باشد.
فیلتر اتوماتیک: در این روش کلیک های تقلبی به سرعت حذف می شوند و در گزارش شما آورده نمی شوند؛ در نتیجه پولی بابت آن ها پرداخت نمی کنید.
تحلیل پیشینی: تیم گوگل، نوسانات و روندهای نامتعارف را بررسی می کند. اگر هر اشتباهی رخ داده باشد، شرکت شما بستانکار خواهد شد.
تحلیل خودتان: شما می توانید خودتان یک تحقیق و ارزیابی توسط گوگل انجام دهید. برای این کار می بایست به صورت آنلاین فرمی را پر کنید و در آن نتایج بررسی های تان را بفرستید.
قدم سوم بسیار مهم است. تنها راه کسب اطمینان کامل از اینکه هزینه هایتان به خاطر کلیک تقلبی بالا نمی رود این است که خودتان وضعیت را زیر نظر بگیرید و تنها بر گوگل یا هر نوع شبکه موتور جستجوی دیگر که در آن تبلیغ می گذارید اتکا نکنید تا بر ترافیک شما نظارت کند.

ما پیشنهاد می کنیم پنج مرحله را برای نظارت کردن و کاهش کلیک تقلبی انجام دهید:

  1. مشخص کردن مقیاس ها یا معیارهایی برای سنجش و بررسی؛
  2. از یک متخصص نرم افزار برای بررسی این مقیاس ها استفاده کنید؛
  3. این مقیاس ها را بسنجید تا یک سنگ محک ایجاد کنید؛
  4. مقیاس های کنونی را با مقیاس های معیار یا سنگ محکتان مقایسه کنید؛
  5. اگر نتایج بدست آمده از حد انتظار فراتر رفت، اطلاعات را به موتورهای جستجو ارائه کنید.

کلیک تقلبی

آیا کلیک تقلبی واقعاً یک مشکل جدی است؟

گفتن آن مشکل است. آمار دقیقی از تعداد کلیک تقلبی موجود نیست، چرا که جزء تکنیک های نهانی و غیر اخلاقی است. مثل این است که بخواهیم تعداد جیب بری ها و یا هویت های تقلبی را بدانیم.
پاسخ به این سؤالات تا حدی بستگی به تحلیل شخصی و اینکه سیاست کسب و کار شما چقدر آزاد یا واکنشی است، دارد. طبق آمار “آمریکای امروز” در سه ماه اول 2010، 17 تا 29 درصد کلیک ها، تقلبی بوده اند که نسبت به آمار 12.7 درصدی سال 2009، رشد فزاینده ای داشته است.
مایکروسافت نیز در سال 2011 اظهار کرد کلیک تقلبی یک پدیده شایع است و شواهد محکمی دارد از اینکه نیمی از کلیک ها بر روی تبلیغات مبتنی بر جستجو و یک سوم از کلیک های انجام شده به وسیله موبایل تقلبی هستند.

اگر قرار باشد کلیک تقلبی به کلی نابود شود یک راه حل وجود دارد. پرداخت به ازای هر کلیک (CPC) یا پرداخت به ازای هر نمایش (impression) را از یاد ببرید و به جای آن ها از روش پرداخت به ازای هر کنش (CPA) استفاده کنید. در این روش تبلیغ کنندگان تنها زمانی پول پرداخت می کنند که یک کاربر بر روی تبلیغ کلیک کند و یک بازخورد (conversion) ایجاد می کنند، یا یک عملی انجام دهد، مثل پر کردن یک فرم یا ثبت نام برای دریافت خبرنامه سایت.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website