0
  • No products in the cart.
Googlebot

Googlebot چیست و چگونه کار می کند؟

Googlebot چیست؟

ربات گوگل صفحات وب را از طریق لینک ها پیدا می کند. این ربات صفحات جدید و به آپدیت های صفحات قدیمی را از این طریق یافته و آن ها را به ایندکس خود اضافه می کند. ایندکس در حقیقت مغز گوگل است، اینجا جاییست که همه ی اطلاعات کسب شده در آن ذخیره می شود. گوگل از کامپیوترهای بسیار زیادی استفاده می کند و ربات های خود را به تمام قسمت های وب فرستاده تا صفحات جدید را بیابند و از اطلاعات آنها پی ببرند. گوگل بات، پایشگر وب گوگل است و سایر موتورهای جستجو نیز از ربات های مخصوص به خود بهره می برند.

Googlebot یا ربات گوگل چگونه کار می کند؟

Googlebot از نقشه سایت ها و پایگا هایی استفاده می کند که شامل لینک های کشف شده قبلی است. این ربات ها از این داده ها برای تعیین مقاصد بعدی خود استفاده می کنند. هر وقت که ربات گوگل، لینک جدیدی را در یک سایت پیدا کند، آن را به لیست خود اضافه کرده تا بعدا به آن مراجعه کند. زمانی که ربات گوگل تغییراتی را در لینک ها مشاهده کند آن را گزارش کرده تا ایندکس منتسب به آن صفحه آپدیت شود. برنامه نوشته شده توسط گوگل، زمان های مراجعه به سایت ها را تعیین می کند. برای اطمینان از پایش شدن وبسایت خود، ویژگی پایش شدن را باید بررسی نمایید. اگر سایت شما در دسترس ربات های گوگل باشد، آنها معمولا به آن سر خواهند زد.

خزنده یا Webcrawler چیست؟

به شکل کلی خزنده‌های وب، نرم افزارهایی هستند که در اینترنت وارد سایتهای گوناگون می شوند و همه صفحات آنها را می خوانند و لینکها را دنبال می کنند و در آخر اطلاعات صفحات را جمع آوری و به محل مشخصی ارسال می کنند.کراولرهای وب با نامهای دیگری از قبیل ant، bot، spider و robot نیز شناخته می شوند.

در ادامه، به انواع ربات Googlebot اشاره می‌کنیم. تا انتهای این مقاله با سایت تدسا همراه باشید!

انواع ربات Googlebot

ربات های مختلفی با گوگل ایجاد شده اند که هرکدام دستورالعمل مشخص خود را دارند. به عنوان مثال ربات AdsBot کیفیت تبلیغ ها را چک می کند. همینطور ربات اپلیکشن اندروید گوگل به بررسی اپ های اندرویدی می پردازد. مهمترین ربات ها برای ما عبارتند از:

  • Googlebot desktop: این ربات به بررسی و ایندکس نسخه دسکتاپی وب سایت ها می پردازد.
  • Googlebot mobile: این ربات به بررسی و ایندکس نسخه مویابلی سایت ها می پردازد.
  • Googlebot Video: این ربات به بررسی ویدئوهای موجود در وب می پردازد.
  • Googlebot Images: این ربات به پایش تصاویر موجود در وب می پردازد.
  • News: این ربات مختص سایت های خبری است.

ربات های گوگل چگونه سایت ها را بازدید می کنند؟

برای اینکه بفهمید ربات های گوگل چه وقت هایی به سایت شما مراجعه می کنند،باید فایل های Log سایت خود را بررسی کنید و یا به قسمت Crawl در کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید.

همین حالا ببینید:  چند اشتباه بزرگ در راه‌اندازی استارت آپ

گوگل لیست آدرس های آی پی ربات های خود را هیچ گاه منتشر نمی کند و همین طور این آی پی ها مدام در حال تغییر هستند. اگر می خواهید ماهیت ربات های گوگل را تایید کنید،باید از ابزارهای تبدیل آی پی به نام استفاده کنید. اسپمرها می توانند به راحتی نام user-agent خود را به Googlebot تغییر دهند اما شبیه سازی آی پی به این راحتی نیست. شما می توانید با استفاده از فایل Robots.txt به ایجاد محدودیت و کنترل دسترسی ربات گوگل به سایت خود بپردازید. دقت داشته باشید که در صورت اشتباه در این کار، ممکن است جلوی دسترسی گوگل به محتوای اصلی سایت را بگیرید. این کار موجب عدم ایندکس محتوای سایت خواهد شد. همچنین راه های دیگری نیز برای جلوگیری از ایندکس شدن بعضی از صفحات سایت وجود دارد.

بهینه سازی برای ربات های گوگل

سرعت بخشیدن به پایش صفحات سایت با ربات های گول یک کار فنیست و در طی آن باید موانعی که موجب اشکال در این کار می شوند را برطرف کرد. این کار نسبتا پیچیده است ولی حتما باید با این پروسه آشنا شوید. اگر ربات های گوگل نتوانند به پایش کامل سایت بپردازند، مطمئنا رتبه خوبی را برای آن در نظر نمی گیرند. خطاهای پایش را یافته و نسبت به حل آنها اقدام کنید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website