0
  • No products in the cart.
 

SSH چیست و چه کاربردی دارد (امن ترین روش ارتباطی)

SSH چیست و چه کاربردی دارد (امن ترین روش ارتباطی)

یکی از سؤال‌های رایج برای کاربران تازه‌کار لینوکسی این است که ssh چیست و چه کاربردی دارید.

در جواب باید بگوییم سرویس یا پروتکل ssh یک روش امن برای برقراری ارتباط با سرور از راه دور می‌باشد.

در گذشته کاربران برای ارتباط با سرور، از راه‌های غیر امنی همچون سرویس Telnet استفاده می‌کردند که همین موضوع باعث ایجاد مشکلات جدی و دزدیده شدن اطلاعات کاربران در حین تبادل اطلاعات با سرور مقصد می‌شد.

همین امر باعث شد تا توسعه‌دهنده‌های لینوکس به دنبال روشی امن‌تر و قابل اطمینان تری برای ارتباط با سرور شوند بدین منظور سرویس ssh رونمایی شد.

منظور از رمزنگاری در ssh چیست

با اتصال به SSH در سرور لینوکس در واقع اطلاعات ردوبدل شده بین کاربران و سرور به صورت رمزنگاری شده تبادل شده و دزدیده شدن اطلاعات در مسیر ارتباط هیچ منفعتی برای نفوذگر نداشته و اطلاعات ربوده شده غیرقابل خواندن می‌باشد.

ssh  امن ترین راه ارتباطی

رمزنگاری اطلاعات تبادلی بین کلاینت و سرور از نوع RSA public key و مدل احراز Client-Server می‌باشد به این معنی که اطلاعات تبادل شده از هر دو سمت فقط با وجود کلید تبادلی دارای معنا خواهد بود در غیر این صورت غیرقابل استفاده خواهد بود.

انواع روش‌های ارتباطی در پروتکل ssh چیست

روش‌های ارتباطی در پروتکل SSH به طور متنوعی از طریق راه‌های scp,slogin,ssh و … قابل انجام است و نرم‌افزارهای متنوعی برای این کار نوشته ‌شده‌اند.

 

  • slogin: برای ارتباط امن در سیستم‌های مبتنی بر یونیکس (Secure Login)
  • ssh: به معنای شل یا پوسته امن برای رد و بدل دستورات مبتنی بر یونیکس بیس (Secure Shell)
  • scp: به معنی کپی امن فایل (Secure Copy)

امنیت سرویس ssh در چه حد است

امنیت این پروتکل فوق‌العاده بی‌نظیر است به طوری که تا امروز برای SSH2 هیچ‌گونه باگ امنیتی منتشر نشده، حتی کسانی که باگ Shellshock را به SSH مرتبط می‌کنند باید در این باره بگوییم که این حفره امنیتی در Bash خود سیستم‌عامل لینوکس رخ داد و فقط از طریق ssh اکسپلویت می‌شد و به هیچ عنوان به امنیت خود SSH مرتبط نیست.

امنیت سرویس ssh

نحوه اتصال به سرویس ssh

برای اتصال به SSH در سرور لینوکس باید از یک نرم‌افزار واسط به نام putty استفاده کنید و برای اتصال از طریق سیستم‌عامل لینوکس شخصی خود به لینوکس سرور شما نیازی به نرم‌افزار خاصی ندارید و توسط دستور زیر به راحتی می‌توانید به سرور مقصد متصل شوید.

در دستور بالا به جای serverip آدرس ip سرور خود را وارد کرده و به جای port آدرس پورت مربوط به سرویس ssh را وارد نمایید در حالت پیش‌فرض شماره این پورت ۲۲ بوده ولی ممکن هستش مدیر سرور به جهت برقراری امنیت این پورت را تغییر داده باشید.

سرویس ssh خود هیچ عملکردی به عنوان ورودی دستورات لینوکس ندارد خیلی از کاربران در ابتدا در این قضیه دچار مشکل می‌شوند که ssh چیست و آیا همان دستورات لینوکس را شامل می‌شود؟

در جواب باید خدمت این دوستان بگوییم که دستورات لینوکس مجزا از این پروتکل هستند و ما برای روشن شدن این قضیه آموزش دستورات لینوکس را در مقاله‌ای جداگانه قرار دادیم.

فقط همین قدر بدانید که سرویس ssh یک راه امن برای ارتباط کاربر با سرورhttps://tedsa.com بوده و بعد از اتصال می‌توان توسط دستورات، سرور را به صورت کامل مدیریت کرد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website