0
  • No products in the cart.
 

آشنایی باPPC و CPC در تبلیغات کلیکی گوگل

آشنایی باPPC و CPC در تبلیغات کلیکی گوگل

آشنایی باPPC و CPC در تبلیغات کلیکی گوگل

در دنیای تبلیغات دیجیتال و تبلیغات کلیکی دو مورد از واژه هایی که بیشتر از سایر کلمات در این حوزه به کار می رود PPC و CPC است. این دو واژه به ترتیب به معنای پرداخت به ازای هر کلیک و هزینه به ازای هر کلیک هستند. پاسخ سریع به سوال بالا می تواند کافی باشد اما درک تفاوت های اصلی این دو واژه، نحوه ارتباطشان با هم و اینکه در برگیرنده چه چیزی هستند و چه چیزی را شامل نمی شوند می تواند کمی دشوار باشد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

تبلیغات دیجیتال و تبلیغات کلیکی

PPC چیست؟

به طور خلاصه، پرداخت به ازای هر کلیک یا همان PPC به نوعی از تبلیغات اطلاق می شود که در آن تبلیغ کننده به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغش انجام می شود هزینه ای پرداخت می کند. این مقدار ممکن است در برخی از شرایط یک هزینه ثابت برای هر کلیک باشد اما اغلب ممکن است شکلی از بودجه ثابت روزانه، با مقداری از هر کلیک باشد که بر اساس فاکتورهایی همچون رقابت و حجم جستجو نوسان دارد.

گزینه جایگزین: بازدید (Impressions)

گزینه جایگزین برای پرداخت به ازای هر کلیک ، Impressions است. با اینکه Impressions ممکن است به عنوان بازدید در میان افراد شناخته شده باشد اما این واژه از لحاظ فنی به تعداد دفعاتی که تبلیغ به صفحه ای که تعیین شده می رسد اطلاق می شود. Impressions معمولا بر اساس CPM یا هزینه به ازای هر هزار Impressions تعیین می شود. بیشتر تبلیغات شبکه نمایش گوگل از این سیستم استفاده می کند. مزایای کلیک نسبت به Impressions واضح است. در حالیکه Impressions بر روی هیچ نوع عمل یا اقدامی تکیه ندارد در PPC شما تا زمانی که فردی بر روی تبلیغ کلیک نکرده است هزینه ای پرداخت نمی کنید. البته، هدف نهایی شما ، نوع دیگری از تبدیل است اما حداقل این روش می تواند شما را در مسیری که طی می کنید یاری کند.

رایج ترین شکل از PPC در برگیرنده موتورهای جستجوست. در این شرایط تبلیغ برنده در نتایج جستجو نشان داده می شود. سایت های فردی یا گروهی می توانند تبلیغات نمایشی PPC یا تبلیغات بنری را به نمایش بگذارند که اینکار بیشتر به کمک گوگل انجام می شود. صاحبان کسب و کارهایی که به درآمد حاصل از این تبلیغ  علاقه مند هستند تبلیغات کلیکی گوگل را در سایت خود قرار می دهند.  در این شرایط صاحب سایت تلاش می کند ترافیک زیادی به سایت خود وارد کند و کلیک بیشتری بر روی تبلیغات دریافت نماید در حالیکه وساطت کننده مسئول مدیریت هزینه ها و بررسی محتوای تبلیغات کلیکی است. البته صاحبان کسب و کارها می توانند به طور مستقیم با خود تبلیغ کنندگان همکاری داشته باشند اما در این شرایط هزینه ثابتی در نظر گرفته می‌شود.

CPC چیست؟

CPC یا هزینه به ازای هر کلیک معیاری است که هزینه های کلیک ها را بررسی می کند. همانطور که در بخش های قبلی بیان کردیم، هزینه ها بر اساس فاکتورهایی همچون رقابت موجود بر روی کلمات کلیدی و نوساناتی  که در حجم جستجو وجود دارد متغیر است. به عنوان مثال اگر تبلیغی را برای املاک موجود در تهران برای 0.17 دلار ارائه کنید ممکن است حجم جستجو و نوسانات موجود در این زمینه بر روی کار شما اثر بگذارد. با اینکه CPC تنها بخشی از تبلیغات کلیکی است اما در برخی از موارد برای ارجاع به این نوع تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرد. تبلیغات هزینه به ازای هر کلیک بر روی هزینه توافق شده برای هر دفعه ای که بازدیدکننده بر روی تبلیغ کلیک می کند تکیه دارد.

هزینه به ازای هر کلیک به شما کمک می کند گران بودن یا نبودن واژه را در برابر مزایای مرتبط با دریافت کلیک از آن سبک و سنگین کنید. این موضوع می تواند زمانی که می خواهید بر روی واژه مدنظر برای مزایده سرمایه گذاری کنید و زمانی که قصد دارید بازگشت سرمایه گذاری را  از کمپین در حال اجرا محاسبه نمایید مفید باشد.

سیستم مزایده PPC چگونه کار می کند؟

تبلیغات PPC در مورد گروه های تبلیغاتی یا مجموعه ای از یک یا چند تبلیغ سازماندهی شده اند که مجموعه کلیدواژه یکسانی را مورد استفاده قرار می دهند. علاوه بر گروه های تبلیغاتی، کمپین ها در برگیرنده فهرست کلمات کلیدی، صفحات فرود و هر عنصری از کمپین هستند که می توان آن ها را برای دریافت نتایج بهتر، بهینه سازی کرد. یک تبلیغ کننده واحد ممکن است یک یا چند کمپین را در یک بازه زمانی مشخص بسته به مقیاس و نیازهای کسب وکار خود اجرا نماید. همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم، بیشتر تبلیغات PPC از طریق فرایند مزایده در اختیار افراد قرار می گیرد که در برگیرنده نتایج پولی در بالای نتایج موتورهای جستجویی همچون گوگل و در برخی از موارد شبکه نمایش گوگل است.

تبلیغ کنندگان بر روی واژه ای سرمایه گذاری می کنند که برایشان مطلوب و مرتبط با کسب وکارشان است. واژه جستجویی که بیشتر کسب و کارها به دنبال کسب ترافیک از آن هستند قیمت بالاتری دارد. این در حالیست که واژه هایی با تمایل کمتر، ارزان تر هستند. یک کمپین موفق باید CPC را با درآمد پتانسیل و پیش بینی شده متعادل نماید. این سیستم به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد به جستجوکنندگان دست پیدا کند که آماده خرید یا معامله هستند. اگر فکر می کنید همه موفقیت ها با مزایده و سرمایه گذاری به دست می آید سخت در اشتباهید. اولویت اول گوگل همیشه کیفیت نتایج جستجوست. به همین خاطر گوگل ادوردز تبلیغاتی را انتخاب می کند که  نه تنها بر اساس مزایده انجام شده عالی است بلکه می تواند نیازهای جستجو کننده را به شیوه بهتری برطرف کند.

نمره کیفیت به صورت پویا محاسبه می شود . به همین خاطر می توان در طول زمان آن را بهینه سازی کرد. این سیستم تبلیغ کنندگان را وادار می کند اطلاعات ارزشمندی برای افراد ارائه کنند. فراهم کردن محتوای ارزشمند از طریق PPC می تواند بازگشت سرمایه گذاری را به دو روش افزایش دهد. کمپین هایی که هدفمند و مفید هستند می توانند موفقیت بیشتری کسب کنند. دوما، ایجاد محتوای ارزشمندی که پیام ثابت و پایداری با کلمه کلیدی، متن تبلیغ و صفحه فرود دارد، می تواند نرخ تبدیل را افزایش دهد، سرنخ و فروش بیشتری ایجاد نماید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website