0
  • No products in the cart.
 

درباره اتفاقات بدی که در سال 2017 برای نایکی افتاد.

نایکی و اتفاقات بد سال 2017

درباره اتفاقات بدی که در سال 2017 برای نایکی افتاد.

سال 2017 سال بدی برای نایکی نبود.اما در عمل، اوضاع آنقدرها هم خوب پیش نرفت. شرکت با کاهش درآمد مواجه شد و به نظر می رسد متوقف کردنش کار آسانی نباشد. اگر نایکی عملکردش را در سال 2018 تغییر ندهد، سهامش در دسته گران ترین سهام ها برای سرمایه گذاری قرار می گیرد.

حاشیه سود، نگرانی اصلی: در نیمه اول سال مالی 2018، درآمد نایکی افزایش اندکی به اندازه 2% داشته است و در رقابت وسایل ورزشی قوی تر شد. چیزی که بیشتر نگران کننده است این است که هزینه فروش 5% در زمان مشابه 5% افزایش داشته است. مدیریت از نرخ مبادله ارز خارجی ابراز ناراحتی کرده است، موضوعی که در هر ربع تغییر می کند. در حالیکه حاشیه سود ناخالص در حال کاهش برای آن ها اهمیتی ندارد، اما وقتی که آن ارقام را با افزایش باورنکردنی هزینه های عملیاتی ترکیب می کنید، داستان متفاوتی برای نایکی پیش می آید.

آیا مخارج خارج از کنترل هستند؟ فروش کل و هزینه های اجرایی در 6 ماه اول سال مالی 4% افزایش داشته است که نشان دهنده هزینه های مخارج کلی تا 8% افزایش یافته است. هزینه های بازاریابی و سرمایه گذاری بیشتر در Nike Direct عامل افزایش هزیننه ها بوند. دلیل نگرانی من نسبت به کاهش حاشیه سود عملیاتی این است که نایکی می بایست به موازات فروش مستقیم محصولاتش به مشتریان، حاشیه سودش را نیز بالا ببرد. نایکی در تلاش است واسطه ها را حذف کند، در غیر این صورت، خورده فروشان، باعث افزایش قیمت فروش می شوند. در کل هزینه های بالاتر، خیلی بیشتر از حد واقعی به نظر می رسند، در حالیکه درآمد خالص در 6 ماه اول سال مالی به مقدار 18% معادل 1/72 میلیارد دلار کاهش داشته است. اگر این روند به همین صورت ادامه پیدا کند، سهام نایکی بسیار گران می شود.

نایکی، سهامی گران در سال 2018: من فکر می کنم نایکی یکی از بهترین برندهای جهان و در حال گذار به مرحله فروش مستقیم است. اما هزینه ها باعث کاهش حاشیه سود شده و به نظر می رسد این وضعیت ادامه داشته باشد. اگر روند کاهش درامدها همچنان ادامه داشته باشد، ارزش سهام به طرز وحشتناکی به اندازه 28 برابر درآمدها افزایش می یابد.

تهیه شده توسط تیم R&D تدسا

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website