0
 • No products in the cart.
 

افراد موفق در 10 دقیقه پایانی روز کاری شان چه کاری انجام می دهند؟

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > انگیزشی و موفقیت  > افراد موفق در 10 دقیقه پایانی روز کاری شان چه کاری انجام می دهند؟
ده دقیقه اخر کار افراد موفق

افراد موفق در 10 دقیقه پایانی روز کاری شان چه کاری انجام می دهند؟

آیا تا به حال درباره آن فکر کرده اید؟ شما ساعاتی در روز را کار میکنید. بیشتر وقت ها برای موفق شدن حرف هایی  مثل چگونگی شروع روز کاری و انجام چه کارهایی شنیده اید. شاید جالب باشد اگر بدانید، افراد موفق نه تنها به ساعت شروع روز کاریشان اهمیت میدهند، بلکه برای آنها یکی از مهم ترین دقیقه های روزانه شان، 10 دقیقه پایانی روز کاری است. در ادامه  با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

 

افراد معمولی، معمولا ساعات کاری شان را با خیره شدن به ساعت تا لحظه اتمام و یا سخت مشغول انجام کارهای عقب افتاده، تمام میکنند. بدون کمترین فکر درباره چطور کار کردن و از همه مهم ترین چه کارهایی را باید و نباید انجام دادن.

اگر میخواهید در زمره افراد موفق قرار بگیرید؛
ابتدا باید کارهایی را انجام دهید که افراد موفق انجام میدهند. یکی از این کارهای مهم نحوه تمام کردن ساعات کاری تان است. اینکه چطور ساعات کاری تان را تمام میکنید، تاثیر فوق العاده زیادی در شروع ساعات کاری روز بعدتان دارد.

شما در این مقاله قرار است 13 کار مهمی که افراد موفق – بدون کمترین تردید – در 10 دقیقه پایانی ساعات کاری شان انجام میدهند را میخوانید. این 13 کار از میان گفتگوها، نوشته ها و مصاحبه هایی که از افراد موفق سراسر دنیا انجام شده، گردآوری شده.

پس نه تنها آنها را بخوانید
بلکه کافیست به مدت 21 این کارها را در 10 دقیقه ساعات پایانی روز کاری تان انجام دهید تا تاثیر شگفت انگیزتان را بر نتیجه و روند کار و مهم تر از همه روحیه کاری و روابط تان در کار مشاهده کنید.

13 کار مهمی که افراد موفق
در 10 دقیقه پایانی روز کاری شان انجام میدهند :

 

 • آنها دستآوردهای همان روزشان را مرور میکنند
  تمرکز بر کارهایی که باید انجام دهید مهم است. اما مهم تر از آن؛ تمرکز بر کارهایی است که انجام دادید.

افراد موفق، به محض تمام شدن روز کاری شان، ابتدا تمام کارهایی که در آن روز انجام داده اند و تکمیل کرده اند را یا به صورت کتبی یا ذهنی مرور میکنند. کیفیت آنها را ارزیابی میکنند و آنها را با کارهایی که باید انجام میدادند مقایسه میکنند.

این کار دید واضحی به شما میدهد تا بدانید به کجا و با چه سرعتی در حال پیشروی هستید.

 • آنها لحظه ای را به تحلیل دستآوردهایشان اختصاص میدهند
  افراد موفق نه تنها به دستآوردهای روزانه شان فکر میکنند و آنها را بررسی میکنند. بلکه تمام به دو سوال مهم هم جواب میدهند : 1) چرا در انجام این کار موفق شدم؟ 2) چرا در انجام این کار موفق نشدم؟

افراد موفق میدانند، اگر همواره در حال یادگیری نباشند؛ هرگز رشد نخواهند کرد.

ده دقیقه اخر کار افراد موفق

 • آنها لیست وظایف روزانه شان را بروز میکنند
  افراد موفق قبل از شروع روز کاری شان، لیستی از وظایفی که باید در آن روز انجام دهند دارند (این مطلب را بخوانید) که در روز باید انجام دهند و به اصطلاح به آن To-Do List هم میگویند.

در ساعات پایانی روز کاری، افراد موفق لیست شان را در برابرشان قرار میدهند و آنرا ویرایش میکنند. کارهایی را که انجام داده اند را خط میزنند و کارهایی را که باید انجام دهند و هنوز انجام نداده اند را اولویت بندی مجدد میکنند.

حتی اگر نتوانسته باشند به تمام وظایف شان برسند، اینکار باعث میشود وظایف انجام نشده وارد ضمیرناخودآگاهشان شود برای روز بعد.

 • آنها میز و اتاق شان را مرتب میکنند
  یکی از کارهای مهم اما کمتر اهمیت داده شده، مرتب کردن میز کاری بعد از اتمام کار است که تقریبا تمام افراد موفق با این کار موافقند و بدون کمترین وقفه باید اینکار را انجام دهند.

افراد موفق به تجربه یا دانش درک کرده اند که به هر میزان میز و کاغدها و اطلاعات مورد نیاز نامرتب باشند، کارهای آنها زمان زیادی خواهد برد تا تمام شوند. اما با مرتب کردن و دسته بنده و سازماندهی میز کاری و اطلاعات مورد نیاز خیلی سریع تر میتوانید به تمام چیزهایی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

 • آنها به تمام تماس ها پاسخ نمیدهند… فقط تماس های ضروری
  شما در طول روز احتمالا ساعت ها به صورت گسسته در حال پاسخ دادن به تماس ها تلفنی، خواسته همکاران، رئیس، کارمند و … هستید. اما در ساعات پایانی روز کاری، این مهارت مدیریت زمان شماست که چطور به تماس های تلفنی تان جواب میدهید.

افراد موفق میدانند نیازی نیست به تمام تماس ها پاسخ دهند.
آنها برای زمان خود ارزش قائل اند. بنابراین فقط به تماس های اضطراری پاسخ میدهند. تماس که فقط در همان زمان باید پاسخ داده شوند.

مطمئن باشید اگر کسی با شما کاری اضطراری داشته باشد. هرطور شده به شما دسترسی پیدا خواهد کرد پس نگران تماس هایی که پاسخ نمیدهید نباشید.

 • آنها متمرکز باقی می مانند
  در انتهای ساعات کاری روز، مغز انسان در خسته ترین وضعیت اش قرار دارد. درست در این لحظات است که هر فعالیتی به راحتی میتواند تمرکز شما را جلب کند و شما را از تمرکز کردن بر کار اصلی تان دور کند.

سعی نکنید در لحظات پایانی ساعات کاری تان، تمرکز تان را از دست دهید. مهم ترین دقایق، شروع و پایان ساعات کاری تان است، برایش ارزش زیادی باید قائل شوید.

 • آنها اهداف اصلی فردا را مشخص میکنند
  افراد موفق لیستی از اهداف مهم که باید در روز انجام دهند را روز قبل تهیه میکنند (از گزینه 3 این لیست نیز استفاده میکنند) شاید اصلا تنهای 1 هدف مهم در روز داشته باشید، نکته مهم اینجاست : آنها را مکتوب کنید.

قدرتی که در مکتوب کردن اهداف هست، در بهترین تجسم آنها نیست.
به هر میزان بهتر بتوانید با مکتوب کردن اهداف و خواسته هایتان بر کاغذ کنار بیایید و مهارت درآن پیدا کنید، به همان میزان سریع تر و صدالبته خواسته تان برای دسترسی به آن شفاف تر خواهد بود.

 • آنها به همکارانشان اعلام میکنند روز بعد چه ساعاتی در دسترس خواهند بود
  افراد موفق، اولویت اولشان اهداف مهم زندگیشان. اهدافی که بدست آوردن آنها برایشان ارزش زیادی از صحبت کردن تلفنی یک ساعته با بهترین دوستشان دارد. بنابراین برای اهداف و زمان شان ارزش زیادی قائل هستند و به خودشان و دوستانشان اعلام میکنند چه ساعاتی در روز بعد وقتشان آزاد هست که با آنها معاشرت کنند و به امورات کمتر مهم تر بپردازند.

افراد موفق ابتدا کارهای مهم شان را انجام میدهند بعد مشغول کارهای کمتر مهم تر اما مورد نیاز میشوند.

 • آنها تقویم شان را برای روز بعد چک میکنند
  هیج چیز بدتر از این نیست که روزتان را پرانرژی برای انجام لیستی از کارها شروع کنید و ناگهان بفهمید جلسه مهم چند ساعته از قبل برنامه ریزی شده داشتید… و تمام برنامه هایتان به هم میریزد.

افراد موفق از قبل، تقویم کاری شان را چک میکنند و بر اساس قرارها، جلسات و تماس هایی که از قبل مقرر شده برنامه شان را می چینند. چک کردن تقویم، به شما حس اعتماد به نفسی از داشتن کنترل بر روزهایتان به شما میدهد که میتواند باعث موفق آمیز بودن کارهایتان هم شود.

 • آنها از یک نفر تشکر میکنند
  شرکت ها و مجموعه های کاری بزرگ، بر اساس تصدیق و قدردانی افراد آن مجموعه تشکیل میشود.

کافیست در انتهای ساعات کاری از یک نفر به خاطر یک کار مفید که در آن روز برای شما یا مجموعه شما انجام داده تشکر کنید و شاهد حس خوب و شادی که در شما ایجاد میشود باشید. شما با یک تشکر خالی، نه تنها روز خودتان، بلکه روز طرف مقابلتان را نیز می سازید و با تبدیل به عادت شدن این رفتار، میتوانید دایره دوستی قدرتمندی بر پایه ارزشها ایجاد کنید.

 • آنها به صورت منحصر به فرد خداحافظی میکنند
  یک شب بخیر و خدانگه دار صمیمانه، میتواند شما را در دل کارمندان و همکارانتان جا دهد و کاری کند که هر زمانی کاری از آنها خواستید بدون کمترین معطلی و کاستی برایتان انجام دهند.

اگر رئیس و مدیر مجموعه تان هستید، یک خداحافظی صمیمانه میتواند نقش شما را از رئیس به یک دوست تغییر دهد. کافیست این روش ساده را امتحان کنید.

ده دقیقه اخر کار افراد موفق

 • آنها یک متن مثبت به جا میگذارند
  یکی از کارهای جالبی که افراد موفق انجام میدهند؛ در انتهای روز نکته مثبتی را بر روی کاغذ می نویسند و با یک لبخند آنرا بر روی میزشان ترک میکنند برای روز بعد.

اینکار باعث میشود شما روزتان را با خوشی تمام کنید (حتی اگر هیچ دلیلی برای خوش بودن پیدا نکردید) و روزبعد را با همان انرژی خوب شروع کنید و در ضمیرناخودآگاهتان ثبت شود که هر روز باید اتفاقی خوب برایتان رخ دهد چون میخواهید در انتهای روز آنرا بنویسید.

اینکار همانند خاطره نویسی، ابتدا خیلی سخت و شاید غیرممکن به نظر برسد، اما کافیست شروع کنید تا کم کم هر روز شاهد اتفاقات خوبی برای یادداشت در انتهای روز باشید.

 • آنها واقعا محل کارشان را با دغدغه هایشان ترک میکنند
  افراد موفق، به خوبی تعادلی بین کار و زندگی شخصی شان رعایت میکنند. آنها میدانند که دغدغه های کاری مربوط به ساعات کاری است و دغدغه های شخصی مربوط به ساعات غیر کاری؛ بنابراین آنها زمانی که محل کارشان را ترک میکنند، واقعا آنجا را ترک میکنند و هیچ فکر و ناراحتی و دغدغه ای با خود به خانه نمیبرند.

 

با ترک کردن محل کار چه ازلحاظ فیزیکی چه از لحاظ ذهنی، شما انرژی خود را برای روز بعد در خانه بازیابی میکنید، اما اگر با خود افکارتان را  وارد ساعات شخصی کنید، هیچوقت فرصت بازیابی انرژی برای روز بعد پیدا نخواهید کرد!

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website