0
  • No products in the cart.
 

برای موفق شدن باید این 3 صفت ترسناک را داشته باشید!

موفقیت

برای موفق شدن باید این 3 صفت ترسناک را داشته باشید!

چندی پیش تحقیقات جالبی توانست توجه سیل عظیمی از مدیران منابع انسانی شرکت های برتر را به خود جلب کند. مجموعه ای از روانشناسان سازمان یافته تحقیقاتی بر روی دانشجویان West Point انجام دادند تا کیفیت رفتارهایی را از بهترین و موفق ترین دانشجویان کشف و درک کنند که باعث میشود این افراد متمایز از دیگران باشند… یعنی فردی موفق باشند. برای آشنایی با این تحقیقات جالب در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

هدف از انجام این سری تحقیقات کشف افراد موفق نبود !

بلکه؛ هدف آن پیدا کردن الگوی رفتاری خاصی بود که در شخصیت افراد موفق دیده میشود تا بتوانند با یافتن این الگوی رفتاری در دیگران، مخصوصا در سنین پایین، موفق بودن یا نبودن فرد را در بزرگ سالی پیش بینی کنند.

پیشنهادهایی از چندین شرکت برتر در استخدام افراد نخبه و موفق مانند Google  و Amazon و … اهمیت این تحقیقات را نشان میدهد.

تحقیقات این روانشناسان انجام شد و بلاخره نتیجه آن اعلام شد. برخلاف باور عموم، روانشناسان محقق بدنبال منافع اقتصادی این تحقیق نبودند و بیشتر مایل بودند جنبه علمی آنرا بررسی کنند و کمکی به بهتر شدن کیفیت زندگی انسان های کره زمین کرده باشند. بنابراین این تحقیقات علمی به صورت مقاله ای ثبت شد و برای استفاده عموم به صورت رایگان قرار گرفت.

اولین و شگفت انگیزترین صفتی که از توجه دیگر روانشناسان را به خود جلب کرد نارسیسیم و یا خودشیفتگی بود!

به زبان ساده تر یعنی، اگر میخواهید فردی موفق باشید باید خودشیفته باشید و اگر میخواهید افراد موفقی را برای مجموعه تان استخدام کنید باید افراد خودشیفته را استخدام کنید…

Seth Spain یکی از روانشناسان این گروه تحقیقاتی و پروفسور رفتار سازمانی دانشگاه مدیریت Binghamton در مورد این مورد میگوید :

“شگفت انگیز بود… ما بر روی دانش آموختگانی که تحقیق کردیم از نظر قابلیت های رهبری شان هم در کار و هم از نظر دیگران بررسی هایی انجام دادیم… و متوجه شدیم خودشیفتگی یکی از مهم ترین صفات این افراد موفق است. برای اولین بار بود که یک صفت منفی و ترسناک ! باعث نتایج مثبت شده بود…”

محققان بعد از کشف این صفت ترسناک اما فوق العاده موفقیت آمیز، بر آن شدن بیشتر در مورد این صفات ترسناک و نامتعارف تحقیق کنند که باعث موفقیت های عظیم برای دارندگان آن می شود. بنابراین تیم روانشناسان با مدیریت Spain  بیش از 140 تحقیق علمی، روانشناسی و عرفانی افراد موفق را مجددا مطالعه کردند و یافته هایشان را در مقاله ای به نام “نیمه تاریک شخصیت افراد موفق در کار” به چاپ رساندند.

در این مقاله، 3 صفت ترسناک، منفور اما فوق العاده ضروری برای موفقیت در کار و زندگی را نام بردند و درمورد آن توضیحات مفصل دادند. این 3 صفت که بعدها به عنوان “سه گانه ی تاریک” شناخته شد و کمک کرد افراد زیادی با درک آن و پرورش آن در خود بتوانند به درجات بالای موفقیت دست پیدا کنند.

این صفات، به وفور در بین افراد موفق، رهبران پرقدرت و ثروتمندان تاریخ دیده میشود. این صفات 3گانه تاریک در شخصیت از جولیوس سزار گرفته تا مارتین لوتر کینگ رهبر انقلابی سیاه پوستان آمریکا وجود دارد.

به گفته Spain شما اگر در زمینه ای متخصص باشید، سخت کار کنید و با افراد بانفوذ هم در ارتباط باشید باز مجددا برای موفقیت به این صفات نیاز دارید ! اگر این صفات را در لیست صفات شخصیتی خود نداشته باشید احتمالا هرگز موفقیت های عظیمی بدست نخواهید آورد.

شما در این مقاله با صفات 3گانه تاریک یا صفات ترسناکی که افراد موفق دارند اما کسی به وضوح از آنها با خبر نیست آشنا می شوید و آگاه میشوید چطور از این به بعد در خود این صفات را برای موفقیت های عظیم پرورش دهید. به علاوه؛ یاد میگیرد چطور برای مجموعه خود، افرادی را استخدام کنید که حتما دارای صفات 3گانه تاریک باشند.

 

3 صفت ترسناکی که افراد موفق دارند
و شما هم برای بدست آوردن موفقیت های عظیم باید داشته باشید :

خود شیفته

صفت ترسناک شماره 1 : خودشیفتگی باعث اشتیاق میشود
ناپلئون و استیو جابز را به یاد بیاورید. شاید تعجب کنید اما دقیقا دلیل جاودانه شدن نامشان در تاریخ، موفقیت های بزرگشان است و دلیل موفقیت های عظیم شان… دقیقا صفت خودشیفتگی این افراد بود.

ناپلئون، استیو جابز، نلسون ماندلا و … تماما افرادی خودشیفته بودند. این افراد برخلاف باور عموم نیازها، اشتیاق ها و خواسته هایشان را در راس هرچیزی و همه چیز قرار دادند تا توانستند به چنین جایگاهی دست پیدا کنند.

این افراد راه زیادی را رفتند تا توانستند به خواسته هایشان برسند. البته توانستند در این راه یعنی بدست آوردن خواسته هایشان دیگران را نیز شرکت دهند.

خودشیفتگی دقیقا مهم ترین عامل پیروزی در هر رقابت نیز هست. برای مثال فروشنده ای که در یک جلسه ارائه محصول را برای مشتری تشریح میکند و با او ارتباط برقرار میکند. اگر بعد از ارائه واقعا از ارائه خود راضی بود وگفت “عالی بود… بهترین ارائه ای که در طول عمرش شنیده بود احتمالا ارائه من بود…” احتمالا این فرد بهتر از دیگران عمل کرده ،زیرا نشانه های خودشیفتگی را نیز میتوان از گفته های فرد پیدا کرد.

یکی از نشانه های رهبران بزرگ، توانایی تعیین کردن اهداف با وضوح بالا و دیگران را در مسیر بدست آوردن اهداف هم مسیر کردن است؛ در این راه، کمی خودشیفتگی و داشتن حس اشتیاق برای بدست آوردن چیزهایی که خود فرد نیز به آن نیاز دارد میتواند فعالیت را اثربخش تر و راه رسیدن به موفقیت را کوتاه تر کند.

تقلب

صفت ترسناک شماره 2 : متقلب ها میدانند چطور در دیگران نفوذ کنند
احتمالا شما هم غافلگیر شدید… اما دقیقا واقعیت است. افراد متقلب یا به اصطلاح اهل دوز و کلک بهتر از دیگران میتوانند در دیگران نفوذ کنند و به هر قیمتی شده از اطرافیان خود آنچه را که میخواهند بدست آورند.

به گفته Spain راه های زیادی برای ارتباط برقرار کردن با دیگران وجود دارد… شما میتوانید نزد دیگران خودشیرینی و تحسین و تمجید کنید، یک رفتار مودبانه و سیاستمدارانه برقرار کنید، معامله کنید و یا تهدید کنید.

تقریبا هر فردی، تنها 2 راه از این 4 راه برای نفوذ در دیگران انتخاب میکند و معمولا افراد ناوارد گزینه تقلب و دوز و کلک را به عنوان راه نفوذ در دیگران انتخاب میکنند. شاید در مورد دیگر راه ها احساس خوبی داشته باشید، اما واقعیت این است که افرادی که بتوانند به کمک حقه و فریب از دیگران کاری را بخواهند انجام دهند که هم به نفع آنهاست و هم به نفع خودشان در واقع رهبران بزرگی هستند.

بنابراین اگر میخواهید رهبر بهتری نسبت به رقیبان برای اداره تیم تان باشید و یا سریع تر به خواسته تان برسید، بهتر از انواع راه های نفوذ در دیگران اطلاع داشته باشید (این مطلب را بخوانید)

جامعه ستیز

صفت ترسناک شماره 3 : جامعه ستیز هرگز به عقب برنمیگردد
فکر میکنید رهبران بزرگ تاریخ مثل نلسون ماندلا جامعه ستیز بودند؟ هرگز !!!! در واقع لغت جامعه ستیز، تعریفی جدا از معنای تحت اللفظی آن دارد.

جامعه ستیز به گفته روانشناس رفتار سازمانی یعنی Spain؛ کسی است که خودش را از دیگران جدا میکند و جلوتر از دیگران قرار میگیرد و میتواند با خجالت و پشت سر حرف زدن دیگران در برای خودش در صروت خطا کردن کنار بیاید.

به گفته Spain این صفت، تاریک ترین صفت 3گانه تاریک است.
این افراد، خودشان را همگام با جامعه پیش نمی برند، دوست دارند کارهای متفاوت و خلاف عرف انجام دهند. این افراد دقیقا همان هایی هستند که بعد از سخت ترین شکست ها مجددا آنها را در حال تلاش برای پیروزی می بینیم… این افراد عاشق پیشرفت کردن هستند و از شکست نمی ترسند.

پس بهتر است برای موفقیت کمی  جامعه ستیز باشیم. به حرف مردم کمتر اهمیت دهیم و از خجالت کشیدن برای رسیدن به موفقیت دست بکشیم.

تمتم افراد موفق قبل از موفقیت مورد تمسخر، قضاوت و بدگویی قرار گرفته اند اما به دلیل داشتن صفت جامعه ستیزی توانسته موفقیتی را که میخواسته را بدست آورد.

پس از گفتن، “من اشتباه کردم…” نترسید! کار شرم آوری نیست ! بلکه نشان دهنده صفت تاریکتان است که منجر به موفقیتتان می شود.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website