0
 • No products in the cart.
 

دلار در معاملات پشت خطی رکورد زد

دلار در معاملات پشت خطی رکورد زد

به نقل از سرپوش – ۲ روز نوسانی در بازار، سکه تمام بهار آزادی را به بالاترین قیمت ۲۵ روز گذشته رساند. روز سه‌شنبه، سکه چهارمین گام افزایشی را محکم‌تر برداشت و با رشد ۷۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۲۵ هزار تومان رسید. سکه تنها بیستم فروردین سال‌جاری توانسته بود رشدی بیشتر از این مقدار را با ثبت عدد ۹۴ هزار تومانی به ثبت برساند. روز پنج‌شنبه سکه ۴ کانال دیگر رشد کرد و با ۳۵ هزار تومان صعود روی قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قرار گرفت. این بیشترین سطح قیمتی سکه از ۲۱ فروردین‌ماه بود. ۵ افزایش کاری متوالی فلز گرانبهای داخلی موجب شد که بازدهی هفتگی آن به حدود ۱۱ درصد برسد. این در حالی بود که سکه دو هفته پیش با ثبت بازدهی منفی ۲/ ۳ درصد، اولین کاهش هفتگی خود را در سال‌جاری به ثبت رسانده بود.

 

مثلث رشد سکه

به گفته فعالان، ۳ عامل عمده در افزایش قیمت فلز گران بهای داخلی در هفته گذشته نقش داشت: اول، افزایش تقاضای فیزیکی در آستانه نیمه شعبان، دوم، رشد قیمت دلار در بازار غیررسمی و سوم، تحرکات بازیگران غیررسمی به‌منظور بالا آوردن قیمت پیش از تحویل سکه‌های پیش‌فروش شده.

 

در این میان، برخی نیز ریسک ترامپی را در رشد قیمت سکه موثر دانسته‌اند. عده دیگری باور دارند، قیمت دلار در نتیجه ریسک عدم‌تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط ترامپ رشد کرد و به دنبال آن بهای سکه تمام بهار آزادی افزایشی شد. در واقع از نظر آنها، قیمت سکه به‌طور غیرمستقیم از ریسک ترامپی اثر گرفت. همسو با رشد قیمت سکه تمام، سکه‌های کوچک‌تر نیم و ربع نیز راه صعودی را در پیش گرفتند. نیم سکه که پنج‌شنبه ۲ هفته پیش روی قیمت ۸۶۵ هزار تومان قرار داشت، در انتهای هفته جاری به قیمت ۹۶۰ هزار تومان رسید تا تنها ۴۰ گام با مرز یک میلیونی فاصله داشته باشد. ربع سکه نیز روز پنج‌شنبه تا عدد ۵۷۵ هزار تومان بالا رفت تا میزان رشد هفتگی آن به نزدیک ۸ درصد برسد.

 

در کنار بازار سکه، قیمت طلا نیز در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه افزایش قابل‌توجهی را از خود نشان داد. در چهارمین روز هفته، هر گرم طلای ۱۸ عیار به محدوده ۱۸۴ هزار تومانی قدم گذاشت؛ روز پنج‌شنبه، گرم طلا تا آستانه ۱۸۹ هزار تومان پیش رفت. این در حالی بود که بهای اونس افزایش چندانی را در ۳ روز کاری انتهایی هفته به ثبت نرسانده بود. در این شرایط، از نظر فعالان افزایش تقاضا در بازار داخلی عامل اصلی رشد قیمت‌ها بوده است.آمارهای منتشر شده ازسوی شورای جهانی طلا نیز نشان می‌دهد میزان تقاضا برای خرید سکه و شمش طلا در ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به ۳/ ۹ تن رسیده که بالاترین رقم طی ۳ سال گذشته بوده است.

 

نوسان غیررسمی دلار

دلار در دو روز کاری انتهایی هفته در بازار معاملات غیررسمی و پشت خطی نوسان زیادی را تجربه کرد. روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز از مرز ۶ هزار تومانی عبور کرد و روز پنج‌شنبه به بالای سطح ۶ هزار و ۱۰۰ تومانی قدم گذاشت. قیمت دلار در حالی چنین تغییراتی را تجربه کرد که روز دوشنبه در حوالی مرز ۵ هزار و ۸۰۰ تومان قرار داشت. گروهی اعتقاد داشتند، جوسازی معامله‌گران پیرامون تصمیم احتمالی ترامپ در ۲۲ اردیبهشت‌ماه در رشد قیمت اثرگذار بود. به گفته آنها، مجموع خبرها در روزهای انتهایی هفته به‌گونه‌ای بود که این احساس را در میان معامله‌گران تقویت می‌کرد که احتمال خروج آمریکا از برجام افزایش یافته است. در این میان، رشد نرخ حواله درهم متغیر مهم دیگری بود که ارزش دلار در بازار داخلی را به سوی نرخ‌های بالاتر سوق داد.

 

در ۲ روز کاری انتهایی هفته گذشته، نرخ حواله درهم به آستانه هزار و ۶۶۰ تومان رسید. با این قیمت، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست نزدیک به ۶ هزار و ۱۰۰ تومان ثبت شود. در کنار اثر درهم، گروهی باور داشتند، بالا رفتن ارزش دلار در شهرهای مرزی سلیمانیه و هرات افغانستان دیگر عاملی بود که از افزایش قیمت در بازار داخلی حمایت کرد. یکی از نکاتی که برخی فعالان بر آن تاکید داشتند، رکورد زنی ارزش دلار در مناطق مرزی بود. به گفته آنها، بازار داخلی یک بار در بیستم فروردین سال‌جاری شاهد عبور قیمت‌ها از مرز ۶ هزار تومانی بود؛ ولی در آن مقطع قیمت دلار در منطقه هرات و سلیمانیه به بالای مرز ۵ هزار و ۸۰۰ تومانی نیامد.

 

از نظر این گروه ممکن است، رشد قیمت در بازارهای مرزی انتهای هفته نشانه‌ای از انتظارات معامله‌گران این مناطق برای رشد بیشتر قیمت دلار باشد. عده دیگری، رشد قیمت‌ها در بازار غیررسمی را به نبود عرضه از سوی بازار ساز نسبت دادند. در این میان، برخی از فعالان نیز باور دارند، بازار ساز بخش بسیار زیادی از تقاضاهای ارزی کشور را با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی پاسخ می‌دهد، در نتیجه قیمت‌های بازار غیررسمی که براساس حجم معاملات پایین‌تر به دست می‌آید را به رسمیت نمی‌شناسد.

 

حتی برخی اذعان می‌کنند، چنین معاملاتی به‌صورت واقعی صورت نمی‌گیرد و ارزی در آنها جا‌به‌جا نمی‌شود؛ از نظر آنها، به این قیمت‌ها به‌دلیل عدم‌شفافیت با تردید بیشتری باید نگاه کرد. البته نمی‌توان این نکته را از نظر دور داشت که قیمت‌های بازار غیررسمی، بسیاری از افراد را در این اندیشه فرو می‌برد که از طریق ارز ارزان کسب سود کنند. در واقع، هر فردی در صورت دسترسی به ارز ۴ هزار و۲۰۰ تومانی، می‌تواند آن را بالای ۶ هزار تومان یا در حوالی ۵ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش برساند. چنین سودی جذابیت زیادی دارد و به‌نظر می‌رسد برخی از افراد حاضرند به‌خاطر آن ریسک ممنوعیت خرید و فروش در بازار ارز را به جان بخرند.

2 Comments
 • سعید
  پاسخ
  Posted at 5:05 ق.ظ, 23/01/2020

  سلام من مهارت فوق العاده بالایی داریم در زمینه تحلیل بازار طلاونفت روی چارت بسیار دقیق m1.خواهان همکاری با هلدینگ شما با گذراندن تستهای اولیه09190184586

 • Posted at 4:55 ق.ظ, 23/01/2020

  درخواست همکاری

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website