0
 • No products in the cart.
 

راهنمای مهاجرت، کار و زندگی در سوئیس

راهنمای مهاجرت، کار و زندگی در سوئیس

رویای بسیاری از افراد در ۵ قاره دنیا, مهاجرت به سوئیس است. سوئیس، سرزمین زیبای دریاچه‌ها و کوه‌ها یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا است. هرچند سبک زندگی مردم خوشبخت سوئیس بهایی دارد: سوئیس عضو اتحادیه‌ی اروپا (یا منطقه اقتصادی اروپا) نیست، و این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای غربی اروپایی، حتی در مناطق شهری، ظاهرا منزوی و تک‌فرهنگی به نظر می‌رسد، اما کیفیت زندگی در این کشور بی‌نهایت بالا است و با میزان حقوق و دستمزدها هم‌خوانی دارد.

مهاجرت به سوئیس

در این نوشتار که در سایت تدسا فراهم گردیده، می توانید راهنمای کار و زندگی در سوئیس و مهاجرت به سوئیس را مطالعه کنید:

حقایق مختصر درباره‌ی سوئیس

 • جمعیت: تقریبا ۸.۲ میلیون نفر
 • تعداد مهاجران بریتانیایی: تقریبا ۴۰۰۰۰ نفر
 • پرطرفدارترین شهرها برای مهاجران: زوریخ، به علاوه‌ی ژنو و بازل
 • پول رایج: فرانک سوئیس
 • زبان رسمی: آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانش
 • صنایع اصلی: تامین مالی، علم و فناوری

شما به کدام ویزاها و تشریفات اداری نیاز دارید؟

هرچند سوئیس عضو اتحادیه‌ی اروپا یا بخشی از منطقه‌ی اقتصادی اروپا نیست، اما عضو انجمن تجارت آزاد اروپا و منطقه‌ی شینگن اروپا است. این یعنی شهروندان اتحادیه‌ی اروپا این حق را دارند که آزادانه به سوئیس سفر کنند. هم‌چنین شهروندان اتحادیه‌ی اروپا می‌توانند آن‌جا کار و زندگی کنند، اما باید برای کار ثبت نام کنند و اگر بیش از ۳ ماه بمانند باید درخواست مجوز اقامت بدهند.

 

هزینه‌ی زندگی

سوئیس به گرانی مشهور است. این کشور یکی از بالاترین هزینه‌های زندگی را در دنیا دارد و در اروپا به همراه ایسلند و نروژ، یکی از  ۳گران‌ترین کشورها است.

سوئیس

فراهم کردن تامین مالی

متاسفانه حساب‌های بی‌نام و رمزدار بانک‌های سوئیس که محبوب نویسندگان رمان‌های مهیج است فقط همین است: داستان. واقعیت خیلی خسته‌کننده‌تر است و مانند قوانین انگلستان، لازم است هویت‌تان را اثبات کنید. برخی بانک‌ها نیز باید برای افتتاح یک حساب جاری استاندارد سوئیسی قرارداد کاری شما را ببینند.

هم‌چنین آگاه باشید چیزهایی مانند حساب‌های جاری و کارت‌های اعتباری که در انگلستان رایگان است، گاهی در سوئیس هزینه‌ی ماهانه یا سالانه دارد. وقتی در سوئیس حساب باز کردید، در TransferWise ثبت نام کنید تا بدون این‌که مجبور باشید هزینه‌های بانکی سنگین را بپردازید، بین حساب‌های انگلستان و سوئیس پول جا به جا کنید.

 

یافتن و به دست آوردن شغل

خبر خوب: نرخ بیکاری در سوئیس یکی از پایین‌ترین نرخ‌های جهان و حدود ۳ درصد است. خبر بد: ساکنان غیرسوئیسی ۵۰ درصد از این ۳ درصد را تشکیل می‌دهند. شهروندان سوئیسی معمولا تحصیلات بالایی دارند و آموزش‌دیده هستند – رقابت برای شغل تنگاتنگ است. با این حال وقتی کار پیدا کنید، مزایا عالی است و حداقل ۴ هفته در سال تعطیلات دارید. بزرگ‌ترین کارفرمایانِ مهاجران و انگلیسی‌زبان‌ها شرکت‌های چند ملیتی هستند که دفتر مرکزی آن‌ها در سوئیس است، که شامل نستله، بیمه زوریخ، و کردیت سوئیس است.

سازمان‌های بین‌المللی که در ژنو تاسیس شده‌اند، از قبیل سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی و سازمان بین‌المللی صلیب سرخ نیز تعداد زیادی از مهاجران را استخدام می‌کنند. وقتی برای شغلی درخواست می‌دهید، صحبت به زبان آلمانی در زوریخ یا به زبان فرانسه در ژنو، حتی در محیط‌های کاری انگلیسی زبان، امتیاز بزرگی برای شما محسوب می‌شود. رزومه خود را در پورتال پویایی شغل اروپا، EURES بارگذاری کنید و شغل‌ها را جست و جو کنید.

پیدا کردن جایی برای زندگی

مردم سوئیس مانند همسایگان‌شان در آلمان، بیش‌تر احتمال دارد آپارتمان‌شان را اجاره کنند و احتمال خرید آپارتمان کم‌تر است. حدود ۶۰ درصد جمعیت اجاره می‌کنند (و این رقم در شهرها افزایش چشمگیری دارد). این یعنی بازار اجاره‌ی مسکن به شدت رقابت‌پذیر، و ورود به آن دشوار است. این را در کنار بالاترین نرخ اجاره در دنیا قرار دهید (اجاره‌ها در سوئیس با نیویورک برابر است) و می‌توانید تصور کنید پیدا کردن سقفی بالای سرتان در سوئیس چه کابوسی می‌تواند باشد.

عرف این است که برای یک آپارتمان ودیعه‌ای 3 ماهه بپردازید، و هنگامی که آپارتمانی را پسندید، باید درخواست بدهید، سپس تایید کنید شما قبلا اجاره‌تان را به موقع پرداخت کرده‌اید وجزئیات حقوق دریافتی‌تان را ارائه کنید. تنها در صورتی که خیلی خوش شانس باشید با دیگر شکارچیان آپارتمان به مشکل برنمی‌خورید، بنابراین باید به صاحب‌خانه‌ی احتمالی‌تان نشان دهید که یک مستاجر عالی هستید. استفاده از یک آژانس یکی از راه‌های کنار آمدن با این مشکل است – اما این احتمال وجود دارد که برای خدمات‌شان معادل حدود ۲ ماه اجاره از شما هزینه دریافت کنند.

 

تحصیل و مدارس

تحصیل

اصلا عجیب نیست که مدارس سوئیس عالی هستند. اگر خانواده‌تان را با خودتان به سوئیس می‌برید، عموما برای کودکانی که در سن مدرسه هستند در نزدیک‌ترین مدرسه به محل زندگی‌تان جایی اختصاص داده می‌شود. ساعات مدرسه معمولا بین ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و سپس ۲ تا ۶ بعد از ظهر است، و بعد از ظهر چهارشنبه‌ها برای فعالیت‌های فوق برنامه آزاد است.

 

مراقبت‌های بهداشتی درمانی

سوئیس مراقبت‌های بهداشتی درمانی همگانی دارد و بیمه درمانی اجباری است. ساکنان باید برای بیمه‌ی درمانی اولیه پول بپردازند (این پول برای بیمه‌گر سودی ندارد). بیمه‌گر باید این خدمات را به هر فرد با هر سن و سابقه‌ی پزشکی ارائه کند که برای بزرگسالان بالاتر از ۲۶ سال، تقریبا ۴۰۰ فرانک سوئیس در ماه هزینه دارد. مراقبت‌های بهداشتی درمانی در سوئیس استاندارد خیلی بالایی دارد، و کارکنان بخش پزشکی در صورت لزوم معمولا انگلیسی صحبت می‌کنند.

2 Comments
 • یحیی ملک محمدی
  پاسخ
  Posted at 8:51 ب.ظ, 27/03/2019

  با سلام و تبریک سال نو احتراما به استحضار می رساند اینجانب یحیی ملک محمدی دارای مدرک کارشناسی زمین شناسی با تخصص درزمینه تونل سازی و کنترل کیفی بتن و استخراج معادن آمادگی خود را جهت همکاری اعلام میدارم شماره تماس 09142414487

 • یحیی ملک محمدی
  پاسخ
  Posted at 8:50 ب.ظ, 27/03/2019

  با سلام و تبریک سال نو احتراما به استحضار می رساند اینجانب یحیی ملک محمدی دارای مدرک کارشناسی زمین شناسی با تخصص درزمینه تونل سازی و کنترل کیفی بتن و استخراج معادن آمادگی خود را جهت همکاری اعلام میدارم شماره تماس 09142414487

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website