0
  • No products in the cart.
 

سوالات رایج در مصاحبه های استخدامی

مصاحبه های استخدامی

سوالات رایج در مصاحبه های استخدامی

در مصاحبه های استخدامی، یک کارفرما می خواهد از بین متقاضیان مختلف یک شغل و از بین رزومه های مختلفی که به دستش رسیده است، بهترین فرد را انتخاب کند و به یک توافق دو طرفه برسد. این توافق دو طرفه همان رضایت دو طرف گفتگو (کارجو و کارفرما) می باشد. در این مرحله  هرعمل شما زیر ذره بین کارفرما قرار دارد که در تصمیم گیری او بی تاثیر نخواهد بود. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

شما قهرمان هستید

در هنگام مراجعه به یک مصاحبه شغلی خودتان را به عنوان نقش اول یک آگهی بازرگانی در نظر بگیرید، در آگهی های بازرگانی هدف جذب حداکثری مخاطب و ترغیب آنها به خرید کالاست . شما هم باید بکوشید هرآنچه را در دانشگاه و مراحل مختلف تحصیل آموخته اید به بهترین نحو به کارفرما ارائه کنید ونظر او را به خودتان جلب کنید او باید مطمئن شود شما همان هستید که او می خواهد. پس سعی کنید به کوچکترین جزئیات حتی طرز پوششتان هم دقت کنید.

انتخاب شغل صحیح

دنیا دنیای تخصص است. پس وظیفه اصلی شما این است که در بین فرصت های شغلی به دنبال آنهایی بگردید که با تخصص های شما تطابق داشته باشند. کارفرما ها هم دقیقا دنبال همین هستند. آنها به کسانی که متخصص نیستند و ادعا می کنند نیازی ندارند. آنها به کسانی نیاز دارند که متخصص و صاحب سبک هستند. پس سعی کنید نیاز های کاری شغل مورد درخواستتان را بشناسید و با طرح و برنامه وارد دفتر مدیر عامل شوید در غیر اینصورت موفقیت شما دشوار خواهد بود.

گسترش دایره اطلاعات

مثبت باشید و با دیدی مثبت صحبت کنید هرچه دایره اطلاعات و دانسته های شما بیشتر باشد کارفرما را بهتر و سریعتر جذب خواهید کرد در غیر اینصورت اون مردد خواهد ماند. برای جلب نظر مدیریت باید یک کارجوی متفاوت باشید اگر مثل سایرین باشید کارفرما مایوس می شود پس سطح اطلاعات و راهکارهایی که ارائه می دهید بهترین راه تمایز شماست.

مهمترین مباحث مطرح در مصاحبه شغلی

کارفرما برای اینکه به یک جمع بندی کلی برسد و تصمیمی بگیرد سعی می کند جنبه های مختلف را بسنجد از ویژگی های شخصیتی شما گرفته تا مهارت ها و توانایی هایتان. معمولا در همه مصاحبه های شغلی سوالات زیر پرسیده می شوند:

:: سوابق شغلی

:: تجربه کاری

:: شخصیت

:: تحصیلات و مهارت‌ها

:: انگیزه و اهداف

مهم‌ترین پرسش‌های مصاحبه‌کننده:

درباره فعالیت‌های شغلی خودتان توضیح دهید؟

این پرسش فرصتی است تا مصاحبه‌شونده به طور خلاصه فعالیت‌ها و سوابق شغلی و تحصیلی خویش را شرح دهد. می‌توانید نتایج تحقیق‌ها و تجربه‌های خودتان را در دوره دانشجویی درباره پروژه‌های مرتبط توضیح دهید.

چرا شرکت ما را انتخاب کردید؟

این پرسش کاملاً جنبه روان‌شناختی دارد. در واقع بهترین شرایط را برای بیان تحقیق‌ها ایجاد می‌کند. هر آنچه را که درباره فعالیت‌، بازدهی، موقعیت تجاری و مخاطبان می‌دانید، برای مصاحبه‌کننده شرح دهید. چالش‌ها و فرصت‌ها، امتیازهای ویژه همکاری با این شرکت و درنهایت دیدگاه ذهنی مصاحبه‌شونده برای مصاحبه‌کننده با این پرسش مشخص خواهد شد.

مصاحبه های استخدامی

اگر مشکلی برای شما پیش بیاید چگونه آن را حل خواهید کرد؟

در این بخش می‌توانید نمونه‌ای از خلاقیت‌ها و راهکارهای موثر خودتان را در مواجهه با مشکلات کاری عنوان کنید. هدف از طرح این پرسش میزان خلاقیت، مسئولیت‌پذیری و اراده شما در برابر حوادث مختلف است. در جایگاه کارجویی که تجربه خوبی از فعالیت در حوزه مرتبط با تحصیلات و مهارت خویش دارد؛ این پرسش فرصتی ایجاد می‌کند تا قدرت مدیریت بحران و ظرفیت‌های مهارتی خودتان را توضیح دهید.

نقاط ضعف و قدرت خودتان را بیان کنید؟

کافی است تا برترین ویژگی‌های شخصیتی و کاریتان را عنوان کنید. روحیه کار گروهی، انتقادپذیری، حفظ آرامش و سلامت محیط کار، انظباط کاری، رفتار مناسب با همکاران و مسئولیـــــت‌پذیری از جمله عواملی هستند که حضور کارجویان را در مشاغل مختلف تضمین می‌کنند. اما بحث درباره نقاط ضعف یکی از پرسش‌های سنتی است که هنوز در برخی از مصاحبه‌ها استفاده می‌شود و کارجویان نیز از طرح آن بسیار متنفر هستند.

اگر درباره نقاط ضعف‌تان صحبت کنید؛ قطعاً در جلسه مصاحبه‌ پذیرفته نخواهید شد. اگر هم با جدیت بگویید که نقطه ضعفی ندارم و بسیار سخت‌کوش هستم؛ مصاحبه‌کننده سخنان شما را جدی نمی‌گیرد.

به شکلی منطقی این پرسش را پاسخ دهید. مثلاً می‌توانید از ضعف هایی بگویید که بنوعی برای کاری که می خواهید انجام دهید چندان نقطه ضعف محسوب نمی شوند.

اگر شغلی بهتر از این شغل به شما پیشنهاد شود چه می‏کنید

شما همیشه کارمندی صادق هستید و هیچ وقت کار خود و سابقۀ کاری خود را از بین نمی‏برید پس در جواب این سوال ابتدا باید عنوان کنید که شما به این شغل علاقمند هستید و نیل به اهداف خود را در این شغل می‏بینید اما اگر در میانه راه مشکلی برایتان پیش آمد ناچارا به آن شغل دیگر روی می‏آورید.

چه چیز باعث می‏شود فعالیت تان بیشتر شود

در پاسخ به این سوال از مطرح کردن مسائل مالی بپرهیزید و بیشتر مسائل محیط کار، همکاران و سپس شرایط جسمی روحی را عنوان فرمایید. انتظار چه میزان حقوق را دارید

مصاحبه کنندگان معمولا صداقت را شرط اول استخدام در نظر می‏گیرند پس در پاسخ به این سوال اولا نباید فروتنی به خرج داد و مثلا مبلغی پایین را پیشنهاد داد ثانیا مبالغ بالا و ایده‏آل را پیشنهاد نکنیم زیرا بلند پروازی و در نتیجه عدم میل به ادامه کار را رقم خواهد زد.

آیا به همکاری و هماهنگی و کار تیمی علاقمندید

کار گروهی نشانه‏ای از اخلاق اجتماعی و بالا بودن سطح هوش اجتماعی هر شخص است که رابطۀ مستقیم با چگونگی عملکرد وی در محیط کار دارد. پس بهترین پاسخ به این سوال جواب دندان شکن “آری” است. اما بازهم صداقت فراموش نشود و در صورتیکه میل شما به گونه‏ای دیگر است عنوان نمایید.

دوست دارید رییس یا مدیر شما چگونه باشد

میل شخصی شما پاسخ مناسب به این سوال است که معمولا به این صورت که من از رییسم انتظار روحیۀ تشکر، انتقادپذیری و همزبانی با کارمند را دارم، بیان می‏شود.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website