0
  • No products in the cart.
 

شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh در لینوکس

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > موضوعات عمومی  > شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh در لینوکس
لاگین به ssh در لینوکس

شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh در لینوکس

تمامی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh توسط rsyslog در لینوکس در فایل لاگ ذخیره می‌شوند که این کار را برای شناسایی و یافتن حرکات مشکوک برای مدیر سرور آسان می‌کند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای یافتن لاگین های ناموفق به ssh استفاده از دستورات لینوکس می‌باشد، توسط دو دستور cat و grep می‌توان به صورت ترکیبی عملیات بررسی و جستجو را به صورت فیلتر شده درون لاگ فایل‌ها انجام داد.

اگر با ssh آشنا نیستید حتماً مقاله ssh چیست را قبل از مطالعه ادامه آموزش بخوانید و با درک عملکرد این سرویس کار را دنبال کنید.

تمامی دستورات اجرا شده در این آموزش با دسترسی روت انجام می‌شود، بدیهی است داشتن دسترسی سطح پایین‌تر به سرور عملیات شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh را غیرممکن خواهد کرد.

 

مراحل شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh در سرور

اولین دستور که در آن از grep استفاده شده برای ما خطوطی که شامل کلمه Failed password باشند در خروجی چاپ می‌کند.

لاگین به ssh

البته همین عملکرد را با دستور cat به شکل زیر می‌توان در خروجی مشاهده کرد.

فقط باید توجه داشته باشید که آدرس فایل لاگ بر روی سرور شما مشابه آدرس وارد شده در دستورات بالا باشد در غیر این صورت باید آدرس جدید را جایگزین کنید.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری برای نمایش در خروجی هستید می‌توانید دستور زیر را در ssh وارد کنید.

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم مسیر فایل لاگ در توزیع‌های مختلف لینوکس متفاوت است برای مثال در توزیع ردهت بیس مثل centos مسیر فایل لاگ متفاوت بوده و باید دستور زیر را وارد کنید.۱

egrep “Failed|Failure” /var/log/secure

اگر هدف شما از شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh در لینوکس پیدا کردن Ip هکر و بستن دسترسی آن توسط فایروال است دستور زیر را در ssh وارد کرده تا لیست ip افرادی که تلاش‌های ناموفقی برای ورود به ssh داشته‌اند را به شما نمایش دهد.

در توزیع‌های جدید مبتنی بر system می‌توانید توسط journalctl اقدام به شناسایی تلاش‌های ناموفق برای لاگین به ssh کنید.

journalctl _SYSTEMD_UNIT=ssh.service | egrep “Failed|Failure”
journalctl _SYSTEMD_UNIT=sshd.service | egrep “Failed|Failure”#In RHEL, CentOS

در توزیع‌های ردهت بیس مثل centos برای استفاده از journalctl باید دستور را به شکل زیر وارد نمایید تا خروجی صحیحی داشته باشید.

بعد از شناسایی ip هکر می‌توانید آن را توسط فایروال مسدود کنید به صورت پیش‌فرض لینوکس از iptables برای دیواره آتش استفاده می‌کند ولی اگر می‌خواهید یک فایروال حرفه‌ای داشته باشید می‌توانید از csf استفاده کنید که پیش‌تر آموزش نصب csf را در سایت منتشر کردیم.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website