0
  • No products in the cart.
 

مقایسه تبلیغ در گوگل ادوردز با سایت‌های کلیکی ایرانی

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > برندسازی و تبلیغات  > مقایسه تبلیغ در گوگل ادوردز با سایت‌های کلیکی ایرانی
مقایسه تبلیغ در گوگل ادوردز با سایت‌های کلیکی ایرانی

مقایسه تبلیغ در گوگل ادوردز با سایت‌های کلیکی ایرانی

در ایران سایت های کلیکی  بسیاری با ویژگی ها و سیاست های کاری متفاوت فعالیت می کنند. این سایت ها به صورت واسط بین نمایش دهندگان آگهی و صاحبان آگهی عمل می کنند. برای اینکه بخواهیم مقایسه عادلانه ای بین تبلیغات در سیستم های کلیکی ایرانی و تبلیغ در گوگل ادوردز داشته باشیم یکی از سایت های مطرح تبلیغات کلیکی ایرانی را انتخاب کرده ایم وبه  بررسی آن پرداختیم.

کلیک های تقلبی یا کلیک های واقعی؟

اولین موردی که به ذهنمان می رسد این است که تبلیغات کجا و برای چه کسانی نمایش داده می شود؟ در سیستم کلیکی ایرانی، تبلیغات در سایت ها و وبلاگ های ایرانی نمایش داده می شود. نمایش دهندگان به ازای هر کلیک که بر روی تبلیغاتی که در سایت شان نمایش داده می شود، هزینه دریافت می کنند. پس احتمال تقلب و کلیک صاحبان سایت یا وبلاگ نمایش دهنده آگهی و یا دوستانشان وجود دارد. جمله مشابه جمله‌ی زیر را در بخش قوانین نمایش دهندگان آگهی بسیاری از سایت های کلیکی می توانید مشاهده کنید.

استفاده از عباراتی نظیر “برای حمایت از ما روی تبلیغات کلیک کنید” و یا موارد مشابه تشویق کننده از جمله برنامه های جایزه یا هر روش دیگری که منجر به افزایش غیرواقعی تعداد کلیک ‌شود!

البته سایت های کلیکی از راهکارهایی برای شناسایی و حذف کلیک های تقلبی استفاده می کنند، اما آیا نمایش دهندگان آگهی برای کلیک بیشتر و کسب درآمد بیشتر راه های جدیدی پیدا نمی کنند؟!

تبلیغات متنی گوگل ادوردز تنها در نتایج جستجوهای مرتبط در سایت Google نمایش داده می شود.

 

تبلیغات آزاردهنده یا تبلیغات سودمند؟

نمایش دهندگان تبلیغات کلیکی برای افزایش کلیک و افزایش درآمد از روش های عجیبی استفاده می کنند. مثلا شما برای خواندن مقاله ای درباره “انواع بیماری های پوست” وارد وب سایتی می شوید. اما بلافاصله پس از لود سایت پاپ آپی حاوی تبلیغات “خرید بلیت قطار” برایتان نمایش داده می شود. بعد از بستن این تبلیغ نیز در گوشه و اطراف سایت تبلیغات ناخواسته دیگری را مشاهده می کنید.

تبلیغ در گوگل ادوردز برای جستوجوهای مرتبط نمایش داده می‌شود. مثلا تبلیغ سایت فروش بلیت قطار برای افرادی که عبارت هایی چون “بلیط قطار تهران مشهد” یا “خرید بلیط تبریز به تهران” را جستوجو کنند نمایش داده می شود و تبلیغات برای کسی که روی آن کلیک می کند و نیز تبلیغ دهنده می تواند مفید باشد.

ارائه اطلاعات و جزئیات از مخاطبان آگهی؟

سایت های کلیکی آمار کلیک های روزانه، تعداد نمایش و CTR برای هر یک از کمپین های شما ارائه می کنند. اما با کمک گزارش های تبلیغات گوگل ادوردز می توانید لیست کلمات کلیکی که کاربران تان با آنها وارد سایت تان شده اند را نیز ببینید و با ترکیب آمار گوگل ادوردز و گوگل آنالیتیکز اطلاعات ارزشمندی از علایق مشتریان بدست بیاورید و با کمک این اطلاعات می توانید تبلیغات و صفحات وب سایت تان را نیز بهبود دهید.

نمایش برای همه یا تنها برای افراد علاقه مند؟

با بررسی این سایت کلیکی متوجه شدیم که امکان هدفمندسازی نمایش تبلیغات وجود دارد. انتخاب موضوع یکی از هدفمندی ها است. یعنی آگهی شما تنها در دسته بندی خاصی نمایش داده شود. مثلا شما می توانید تبلیغ خود را در نشریات و سایت های خبری نمایش دهید. در ادوردز این هدفمندی بسیار دقیق تر عمل می کند و شما آگهی را تنها برای افرادی که کلمه خاصی را جستوجو می کنند نمایش می دهید.

مثلا اگر قصد تبلیغ برای “آموزشگاه تعمیرات موبایل” دارید در سایت کلیکی می توانید هدفمندی موضوعی را روی سایت های آموزشی و علمی قرار دهید تا آگهی شما تنها در سایت هایی که با این دسته بندی ثبت شده اند نمایش داده شود و خوشحال باشید که تبلیغات شما هدفمند است! در گوگل ادوردز می توانید تعیین کنید که تبلیغ شما برای افرادی که عباراتی مانند “دوره تعمیرات موبایل” یا “آموزش تخصصی تعمیرات موبایل” را جستوجو می کنند نمایش داده شود و حتی مشخص کنید که آگهی تان برای افرادی که به دنبال “کتاب تعمیرات موبایل” هستند نمایش داده نشود.

هدفگذاری جغرافیایی از دیگر ویژگی های سیستم کلیکی مورد بررسی است که با کمک آن می توانید آگهی تان را تنها برای افراد داخل ایران، تنها افراد خارج از ایران و همچنین تنها برای استان های خاص نمایش دهید. در گوگل ادوردز با انتخاب کلمات کلیدی فارسی، آگهی شما تنها برای فارسی زبانان نمایش داده می شود. همینطور امکان هدفمندی جغرافیایی بسیار دقیق نیز در گوگل ادوردز وجود دارد که به خاطر سیاست های تحریمی در حال حاضر در ایران غیرقابل استفاده است.

هدفگذاری سیستم عامل و عدم نمایش از ساعات 1 تا 8 بامداد دیگر گزینه های هدفمندسازی در تبلیغات کلیکی مورد بررسی بود. این هدفمندسازی ها نیز با امکان شخصی سازی بسیار قدرتمند در گوگل ادوردز به صورت رایگان وجود دارد. در حالی که در سیستم مورد بررسی برای هر یک از هدفمندسازی ها شما بایستی هزینه بیشتری پرداخت کنید!

گوگل اطلاعات کاربران را از طریق اکانت گوگل کاربران، کراولر موتور جستوجوی گوگل، مرورگر، اطلاعات گوشی های اندروید و دیگر ابزارهایی که در دسترس دارد را جمع آوری و دسته بندی می کند. به همین دلیل هدفگیری مخاطبان در گوگل ادوردز بسیار قدرتمند است.

هزینه های مناسب یا سرسام آور؟

هزینه های سایت های کلیکی تقریبا برابر و در بسیاری از موارد بیشتر از هزینه تبلیغ در گوگل ادوردز است. این در حالی است که تبلیغ شما به صورت هدفمند زمانی که مشتری به شما نیاز دارد برایش نمایش داده می شود.

برای تبلیغ در گوگل عبارات مختلف هزینه های متفاوتی خواهند داشت که بستگی به رقابت در آن کلمه کلیدی دارد. همچنین با توجه به سیاست های جدید گوگل، جذابیت آگهی، کیفیت لندینگ پیج و نیز ارتباط آن با کلمات کلیدی و … می تواند در هزینه ها تاثیرگذار باشد. (به زودی در این باره در وبلاگ جی ادز مقالاتی منتشر خواهیم کرد.) به همین دلیل برای کاهش هزینه تبلیغات مشتریان به طور مستمر برای بهبود کلمات کلیدی، آگهی ها و وبسایت تلاش می کنیم.

محدودیت یا مدیریت آزاد بودجه؟

برای تبلیغ در گوگل بر خلاف سیستم کلیکی بررسی شده، محدودیت برای بودجه بندی روزانه وجود ندارد. یعنی ادوردز شما را مجبور نمی کند که بودجه تبلیغاتی تان را در عرض یک هفته تمام کنید! شما می توانید برای هر روز هفته بودجه خاصی تعریف کنید و حتی در روزهای خاص نمایش تبلیغات را محدود کنید.

تبلیغ در گوگل یا سایت های کلیکی ایرانی؟

البته می‌توان از ابعاد دیگری نیز تبلیغ در گوگل و تبلیغ بنری در سایت های ایرانی را مقایسه کرد. انتخاب با شماست. می‌توانید تبلیغات بنری را انتخاب کنید و یا تبلیغ در گوگل را همین امروز شروع کنید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website