0
 • No products in the cart.
 

نحوه خلاصی از شرّ موریانه ها

نحوه خلاصی از شرّ موریانه ها

نحوه خلاصی از شرّ موریانه ها

از میان  تمام حشرات و آفاتی که آسایش صاحبخانه را بر هم می زنند، برخی از آنها از جمله موریانه خطرناکتر هستند. موریانه ها به تنهایی می توانند فونداسیون یک خانه را طی چند سال کوتاه نابود کنند. برای خلاصی از شرّ موریانه ها، باید هجوم آنها را پیگیری کرد و از تکنیک های نابودی همچون تله های مقوایی، نماتد سودمند، گرما و سرما برای دفع آلودگی آنها استفاده نمود. در نظر داشته باشید که در صورت بروز مشکلات معمول تا حاد باید از متخصصان در این زمینه کمک گرفت. خانه شما احتمالاً بزرگترین و مهمترین سرمایه شماست، بنابراین قبل از نفوذ به اثاثیه، باید از شرّ آنها خلاص شوید. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

بخش اول) پیگیری منبع آلودگی

 1. به دنبال علائم آلودگی باشید. ممکن است هجوم موریانه ها را به طور عینی شاهد نباشید، اما این بدان معنی نیست که نسبت به آن بی تفاوت باشید. باد کردن کف پوش اتاق، سوراخ شدن قسمت های چوبی خانه و تو خالی شدن فونداسیون خانه، همگی نشانه هایی جدی از وجود موریانه در خانه شما هستند. همچنین ممکن است موریانه ها را با چشم خود ببینید.
 • پیچ گوشتی و چراغ قوه ای را بردارید و به زیرزمین خود بروید. با ضربه به چوب ها و بررسی پایه تیرها و میزان لغزندگی، پوک بودن آنها را بررسی کنید. پیچ گوشتی را به داخل چوب ها فرو کرده و مقدار مقاومت آنها را تست کنید. اگر چوب ها به راحتی در هم شکستند، ممکن است خانه شما دارای موریانه باشد.
 • هنگام بررسی، به دنبال مدفوع موریانه ها باشید. مدفوع آنها به رنگ چوب یا قهوه ای تیره است. وجود این مدفوع ها نزدیک چوب هایی که ضعیف و پوک شده اند، نشان دهنده وجود موریانه است.
 • همچنین ممکن است لانه موریانه ای در اثاثیه خود پیدا کنید؛ موریانه های زیرزمینی تونلی از گل ایجاد می کنند، در حالیکه موریانه های چوب خشک، لانه ای در داخل چوب می سازند.
 1. نوع موریانه ها را مشخص کنید. دو نوع موریانه وجود دارد که ممکن است به خانه شما هجوم آورند: موریانه های زیرزمینی و موریانه های چوب خشک. موریانه های زیرزمینی در چوب های خانه و خاک اطراف آن یافت می شوند، در حالیکه موریانه های چوب خشک تنها در چوب یافت می شوند. موریانه های چوب خشک عموماً در مناطق گرم و ساحلی به خصوص در کالیفرنیا، تگزاس، لوئیزیانا، فلوریدا و گرجستان پیدا می شوند. موریانه های زیرزمینی در هر نقطه ای از جهان یافت می شوند.
 • موریانه های زیر زمینی علاوه بر چوب ستون ها، در داخل تپه های کمپوست در اطراف خانه نیز یافت می شوند.
 • موریانه های زیر زمینی نسبت به موریانه های چوب خشک معمولاً خسارت بیشتری وارد می کنند و نیازمند استفاده از روش های متفاوتی برای ریشه کنی هستند.

بخش دوم) روش های ساده ی رهایی از شرّ موریانه ها

 1. با کارتن تله بسازید. چند تکه کارتن صاف بردارید، آنها را خیس کرده و بر روی یکدیگر بگذارید، سپس آن را در محلی که احتمال وجود موریانه ها هست، قرار دهید. از آنجاییکه موریانه ها از سلولز (کارتن) تغذیه می کنند، یکی از بهترین تله های نقطه ای، کارتن است. هنگامی که موریانه ها به کارتن هجوم آوردند، کارتن را در محیطی امن در بیرون از خانه بسوزانید. در صورت نیاز این کار را چندین بار تکرار کنید.

توجه: این تله ی نقطه ای، تمام مشکل را رفع نمی کند. این روش راه حلی است که صدها موریانه در هر بار استفاده به سرعت از بین می روند. این روش را همراه با دیگر روش ها انجام دهید تا اثربخشی آن افزایش یابد.

 1. نماتدهای سودمند را امتحان کنید. نماتدهای سودمند، گونه ای از کرم های کوچک هستند که دارای ساختمانی غیر بندبند بوده و همانند موریانه ها، به عنوان نوعی انگل طبیعی در میان آفت باغ ها به حساب می آیند. این کرم ها به دنبال میزبان هایی همچون لارو موریانه می گردند تا به داخل آنها نفوذ کنند و معمولاً طی 48 ساعت منجر به مرگ آنها شوند. آنها از لاشه میزبان به عنوان مکانی برای تخم ریزی استفاده می کنند.
 • نماتدهای سودمند را می توانید از فروشگاه ادوات کشاورزی یا بصورت آنلاین تهیه نمایید. در حال حاضر، پنج نمونه از این محصول در بازار موجود هست.
 • نماتدها را بلافاصله پس از اینکه تهیه نمودید، باید در دمای خاکی بالاتر از (60 درجه فارنهایت) 16 درجه سانتیگراد استفاده نمایید. در صورتی که نمی خواهید آنها را سریعاً استفاده کنید، در یخچال نگه داری نمایید. نماتدها را صبح زود یا پس از غروب آفتاب در زیر خاک قرار دهید چون نور آفتاب به آنها آسیب وارد می کند.
 1. چوب را در معرض آفتاب قرار دهید. اگر وسیله ی دارای موریانه را می توان به بیرون از خانه برد، آن را در معرض نور آفتاب قرار دهید. موریانه ها در تاریکی رشد می کنند و گرما و نور خورشید باعث نابودی آنها می شود. در یک روز آفتابی، اثاثیه خود را به مدت طولانی ـ ترجیحاً 2 الی 3 روز بیرون از خانه قرار دهید.
 • ترکیب این روش با روش تله کارتنی، تاثیر بیشتری در نابودی موریانه ها دارد.
 1. موریانه ها را منجمد کنید. اگر در منطقه ای بارانی زندگی می کنید و نمی توانید اثاثیه خود را در معرض آفتاب قرار دهید، اثاثیه خود را منجمد کنید تا موریانه ها نابود گردند. وسایل چوبی (یا بخشی از آنها) را به مدت 2 الی 3 روز در فریزر بزرگی قرار دهید. گرچه استفاده از این روش برای وسایل بزرگ سخت است، اما استفاده از آن، نابودی موریانه ها را تضمین می کند.

بخش سوم) روش های حرفه ای از بین بردن موریانه ها

 1. از بوریک اسید استفاده کنید. بوریک اسید یکی از رایج ترین و موثرترین روش های از بین بردن موریانه است. در واقع ماده اصلی بسیاری از حشره کش هایی که از فروشگاه تهیه می کنید، همین ماده است. بوریک اسید باعث غیرفعال شدن سیستم عصبی موریانه ها شده و آب بدن آنها را نیز از بین می برد.
 • بهترین روش برای نابودی موریانه ها با بوریک اسید، استفاده از تله است.
 • چوب (یا ماده سلولزی دیگر) را بطور مساوی به بوریک اسید آغشته کنید.
 • طعمه آغشته به بوریک اسید را در باغچه ای نزدیک خانه خود یا در محیط بازی که آلوده هست، قرار دهید.
 • طعمه را مرتباً سر بزنید و در صورت لزوم آن را دوباره به بوریک اسید آغشته کنید. باید لاشه موریانه ها را در همان نزدیکی ببینید.
 1. محصولات کنترل موریانه را خریداری کرده و استفاده نمایید. تهیه و استفاده از این محصولات، اولین قدم خلاصی از شرّ این آفات مضر است. شما می توانید از روش های تله سازی یا محصولات مبارزه با موریانه استفاده کنید. طعمه را در نزدیکی مناطق آلوده قرار دهید و محصولات مبارزه با موریانه را بر روی همان منطقه اسپری کنید.
 2. از حرارت کمک بگیرید. از آنجایی که گرما موریانه ها را نابود می کند، می توانید خانه خود را با درجه بالا گرم کنید تا از بین بروند. این کار باید توسط فردی حرفه ای صورت گیرد و ابزار موردنیاز آن در دسترس عموم قرار ندارد. با شرکت مبارزه با حشرات در نزدیکی خود تماس بگیرید و بپرسید آیا این روش برای خانه شما مناسب است یا خیر؟
 3. با یک متخصص تماس بگیرید. اگر فکر می کنید که هجوم موریانه ها به خانه شما گسترده شده یا ارزش خانه شما بالا است و امکان نابودی آنها در دفعه اول نیست، باید با متخصصین حرفه ای تماس حاصل نمایید. هنگامی که با متخصصین حرفه ای تماس حاصل می نمایید، مطمئن گردید که :
 • توانایی های حداقل سه شرکت رقیب را بررسی کرده باشید.
 • قبل از تصمیم گیری به استفاده از خدمات شرکت ها، به سوابق خدمات دهی آنها در شورای کنترل آفات نگاه بیندازید.
 • از شرکت برای انقراض کامل موریانه ها تعهدی دو ساله بگیرید. لازم است که متخصصین شرکت به صورت دوره ای بیایند و موارد آلودگی جدید را بدون دریافت هیچ هزینه ای برای شما بررسی نماید و از بین ببرند.
 1. خودتان به صورت حرفه ای وارد عمل شوید. در بیشتر کشورها، می توانید محصولاتی که توسط متخصصین استفاده می شوند را برای استفاده شخصی خود، تهیه نمایید. دو مورد از بهترین محصولات، ترمیدور و تروس هستند که باید به صورت مایع در خارج از خانه اسپری شوند. این محصولات را می توانید به صورت آنلاین و با قیمت پایینی خریداری نموده و در خانه ای با متراژ معمولی استفاده نمایید تا به نتایج مطلوبی دست پیدا کنید.

بخش چهارم) جلوگیری از برگشت موریانه در آینده

 1. خانه را خشک نگه دارید. موریانه ها به طور طبیعی به زیستگاه های خیس و مرطوب کشیده می شوند، زیرا آنها برای زنده ماندن به آب نیاز دارند. بنابراین خشک نگه داشتن خانه را جدی بگیرید، در غیر اینصورت خانه شما مورد حمله موریانه ها قرار می گیرد.
 • همه نشتی ها و آب های ساکن در داخل یا خارج از خانه را از بین برده و خشک نمایید. آب های ناخواسته را در صورت امکان جارو بزنید یا بیرون بکشید.
 • لوله های کثیف و خیس ناودان ، مکانی ایده آل برای موریانه ها هستند، بنابراین زباله های آنها را تمیز کنید تا از بازگشت موریانه ها جلوگیری شود.
 1. از محصولات دفع آفات استفاده کنید. هنگام ساخت یا بازسازی خانه، 0.1% پرمترین (تقریباً 1 قاشق غذاخوری در 4 لیتر) را به رنگ، پولیش چوب، چسب کاغذ دیواری یا رنگ خانه اضافه کنید تا به صورت دائم از شر موریانه ها خلاص شوید. همچنین می توانید پرمترین را به سیمان مورد استفاده در زیر کفپوش یا داخل چسب زیر کفپوش چوبی اضافه کنید. از آنجاییکه پرمترین یک آفت کش ایمن است، سمّی نبودن آن برای انسان، اثبات شده است.
 2. چوب را از خانه خود دور کنید. بدیهی است که موریانه ها به شدت از چوب تغذیه می کنند، بنابراین مقادیر زیاد چوب هیزم یا شاخه درختان را از اطراف خانه خود دور نگه دارید. اگر مقادیر زیادی چوب در خانه خود نگه دارید، در واقع موریانه ها را به یک جشن دعوت کرده اید. اگر مجبور به نگهداری چوب در نزدیکی خانه خود هستید، آنها را کاملاً بپوشانید تا خشک بمانند؛ این کار جذب موریانه ها را به حداقل می رساند. اگر مجبور به استفاده از چوب هستید، آن را به محلول پرمترین آغشته نمایید.
 3. ترک های خانه را پر کنید. با درزبندی و مهر و موم کردن درب و پنجره ها و ترک های خانه، اولین و مهمترین قدم جلوگیری از حمله موریانه ها به خانه خود را بردارید. شکاف های دور سیم کشی برق و لوله هایی که از خانه خارج یا به خانه وارد می شوند، روش آسان دیگری برای ورود موریانه ها است.
 • استفاده از توری بر روی درب ها، پنجره ها و بالکن های خانه نیز ضروری است.
 1. خانه خود را به طور منظم سم پاشی کنید. یکی از موثرترین راه های ایمن نگه داشتن خانه از آسیب موریانه، ایجاد سدی محافظ در اطراف خانه است. اگر این کار را با محصولات با کیفیتی همچون ترمیدور و تروس انجام دهید، نیازی به هزینه زیاد نیست. هر دوی این مواد، دارای غلظتی مشابه با فیپرونیل بوده و می توان آنها را به صورت مایع در اطراف بیرون خانه استفاده کرد. فیپرونیل خاصیت سمّی بسیار کمی دارد اما برای مبارزه با مورچه ها و موریانه ها تاثیر بسیار زیادی دارد.

مترجم: فاطمه باباشاهی

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website