0
 • No products in the cart.
 

نکاتی در جهت بهبود وبینار بعدی شما

نکاتی در جهت بهبود وبینار بعدی شما

نکاتی در جهت بهبود وبینار بعدی شما

 برگزاری وبینار در زمینه های مختلفی از جمله آموزش آنلاین و بازاریابی (در قالب وبینار مارکتینگ) محبوبیت زیادی پیدا کرده است.در نتیجه شما موضوع وبینار خود را انتخاب کرده اید، پلت فرم سیستم وب کنفرانس خود را انتخاب کرده اید، تاریخ و زمان برگزاری را انتخاب کرده اید و وبینار خود را با استفاده از لیست ایمیل و رسانه های اجتماعی به بازار عرضه می کنید. در صورتی که شما در حال برنامه ریزی برای یک وبینار  برای جذب هدف دار مشتری یا برگزاری کلاس آنلاین و آموزش دادن به کاربران تحت آموزش آنلاین هستند، وبینارها راهی عالی برای به اشتراک گذاشتن دانش و تخصص شما هستند.در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

  اما چه کارهایی باید انجام دهید تا مطمئن شوید که شرکت کننده های وبینار شما اوقات خوبی را در وبینار شما بگذرانند؟ من (Deborah Edwards) تقریبا 10 سال است دو بار در هفته در وبینارهای مختلف حضور داشته ام و به چشم دیده ام که چگونه بعضی از وبینارها موفق تر از بقیه هستند. در ماه می، در وبیناری بودم که این سوال به ذهنم رسید که ارائه دهنده ها چطور می توانند تجربه وبینار خود را برای خاطبان جذاب تر کنند و آن را بهبود دهند.

چگونه وبینار خوب برگزار کنیم؟

13 نکته برای بهبود وبینار بعدی شما

1-در ابتدای وبینار در مورد نحوه کار با نرم افزار صحبت کنید.

ده ها برنامه نرم افزاری مختلف برای برگزاری وبینارها وجود دارد، پلتفرمی که شما در حال حاضر برای برگزاری وبینار خود استفاده می کنید ممکن است جدید باشد.

در ابتدای وبینار، یک مروری روی پلتفرم وبینار مورد استفاده خود داشته باشید، درباره نحوه کار صفحه نمایش وبینار، گزینه های سفارشی سازی آن،  از جمله کنترل میزان صدا و نحوه نمایش اسلایدها، صحبت کنید. اگر شرکت کننده ها قادر به دریافت و کار کردن صحیح با سیستم شما برای تماشا / گوش دادن به وبینار نباشند، ممکن است در مدت زمان کوتاه تری وبینار را ترک کنند. شما دلیل آن را نمی فهمید مگر وقتی که وبینار به پایان رسیده است.

2-تصاویری را که در وبینار استفاده می کنید برای سایزهای مختلف صفحه نمایش امتحان کنید.

حتی بهتر است، با پشتیبانی پلتفرم وبینار خود در مورد اندازه های تصاویر مشورت کنید. شرکت کنندگان ممکن است در حال مشاهده وبینار بر روی گوشی هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ کوچک، دسکتاپ یا صفحه نمایش 42 اینچی باشند.

3- برای سیستم عامل های مختلف، دستورالعمل جداگانه ارائه دهید.

این مورد کم پیش می آید، اما من در وبینارهایی حضور داشته ام که سخنران درباره یک وب صحبت می کرد، اما تنها دستورالعمل های مربوط به سیستم عامل مک را ارائه داد. مگر این که موضوع شما در مورد یک ابزار که تنها برای مک است یا تنها برای ویندوز است باشد، در غیر این صورت حتما دستورالعمل های سیستم عامل های مختلف را ارائه دهید.

4-از یک هشتگ منحصر به فرد استفاده کنید و قبل از شروع وبینار آن را به اشتراک بگذارید.

از قدرت رسانه های اجتماعی برای افزایش سطح دسترسی مخاطبان به وبینار شما استفاده کنید. می توانید این کار را با انتخاب یک هشتگ منحصر به فرد و خاص خودتان انجام دهید.

شما به هشتگی نیاز دارید که مشخصات زیر را داشته باشد:

 1. به راحتی به خاطر سپرده شود
 2. برای افرادی که از وبینار شما بازدید می کنند، قابل درک باشد.
 3. برای افرادی که از قبل شما را دنبال نمی کردند نیز قابل فهم باشد.

برای این که مطمئن شوید هشتگی که انتخاب می کنید تکراری نباشد، توئیتر یا دیکشنری هشتگ را چک کنید و هشتگ خود را اصلاح کنید تا جایی که مطمئن شوید امکان ندارد به جای مفهوم دیگری غیر از آن چه مد نظر شماست اشتباه گرفته شود.

5-هشتگ را تا حد امکان کوتاه انتخاب کنید.

من یک بار در وبیناری حضور داشتم که در آن هشتگ 20 کاراکتر داشت، این قطعاً از نظر طولی انتخاب خوبی نبوده است، چرا که توئیتر کل پیام را به 140 کاراکتر محدود کرده است. کوتاه نگه داشتن هشتگ به این معناست که افراد می توانند از تعداد کاراکتر بیشتری برای صحبت در مورد وبینار شما استفاده کنند.

6-یک ناظم استخدام کنید!

اگر تنها می خواهید از یکی از نکات این مطلب در عمل استفاده کنید، این همان نکته ای است که امیدوارم حتماً آن را در وبینار بعدی خود عملی کنید. داشتن یک ناظر، بار زیادی از کارهایی را که باید انجام شوند را از دوش شما بر می دارد. مثلاً، پاسخ دادن به سوالات پرسیده شده در چت و نظارت بر رسانه های اجتماعی. کار مهم شما ارائه است و می خواهید آن را به نحو احسن انجام دهید.

روی ارائه خود تمرکز کنید و یک ناظم استخدام کنید که :

 1. در طول وبینار با شرکت کننده ها تعامل داشته باشند.
 2. نظرات را در طول وبینار مدیریت کند (متاسفانه، گاهی اوقات در طول وبینارها شاهد گفت و گوهای تهاجمی یا نامربوط به بحث هستیم)
 3. زمان را در دست داشته باشد.

7-به ناظم بسپارید که سوالات را مدیریت کند، منابع را به اشتراک بگذارد و بر توئیتر نظارت کند.

شرکت کننده ها اغلب در مورد مواردی که در طول ارائه خود بیان می کنید یا توصیه می کنید، سوالاتی می پرسند. شما شاید بتوانید به یکی دو سوال رسیدگی کنید و آن ها را پاسخ دهید اما پاسخ دهی به ده ها سوال می تواند باعث شود رشته ارائه از دست شما در برود و برنامه ارائه بهم بریزد و ممکن است شرکت کننده های دیگر که مایل هستند بقیه ارائه شما را بشنوند نادیده گرفته شوند و آن ها را ناامید کنید.

یک ناظم می تواند نظرات شما را توضیح دهد، اطلاعات بیشتری ارائه دهد، و حتی یک منبع مفید (این منبع حتی می تواند یک پست در وبلاگ شما باشد) به شرکت کننده ها معرفی کنید. علاوه بر این، ناظم شما می تواند منابعی را در چت، در پاسخ های توئیت ها، و توئیت های بازتوئیت های شرکت کننده ها به اشتراک بگذارد.

8-در طول وبینار یک زمان استراحت در نظر بگیرید.

برخی از سخنران ها در وسط وبینارهای خود یک وقت استراحت کوتاهی قرار می دهند، و در آن به سوالات کلیدی مطرح شده پاسخ می دهند. این یک راه خوب برای برقراری تعامل و جواب دادن به سوالات مخاطبان است، بدون آن که لازم باشد برای پایان رسیدن وبینار منتظر باشند. کسی که نمی خواهد تا آخر وبینار بماند، اما سوال دارد و آرزو می کند که کاش بتواند جواب سوال خود را بدون این که منتظر به پایان رسیدن وبینار باشد، بگیرد.

گاهی اوقات یک شرکت کننده ممکن است نکات اصلی وبینار را فراموش کند، چون ممکن است که بخشی از آن چه را که سخنران می گوید را درک نکنند یا آن را اشتباه بفهمند. به علاوه، یک وقت استراحت در بین ارائه به شرکت کننده ها فرصتی برای جمع و جور کردن یادداشت هایشان را می دهد.

نکته: اگر ناظر شما متوجه شد که سوالی توسط چندین شرکت کننده پرسیده شده است، این همان سوالی است که  شما باید در اول به آن پاسخ دهید.

9- شرکت کننده ها را از این که وبینار ضبط می شود مطلع کنید و به آن ها بگویید که چه زمانی فیلم ضبط شده چه زمانی در دسترس خواهد بود.

فکر می کنم این بیشترین پرسش در هر وبینار است. آیا وبینار ضبط می شود؟ اگر تصمیم به ارائه یک ضبط داشته باشید، به آنها بگویید که می توانند انتظار  آن را داشته باشند. دو نکته: نسخه ضبط شده از وبینار هر چه سریع تر آماده کنید، که شامل شرح ها و رونوشت هایی باشد. مردم حافظه کوتاهی دارند و محتوا و ویدئوی زیادی در وب وجود دارد که جلب توجه می کنند. زیرنویس ها و رو نوشت ها ویدئوی شما را بیشتر در دسترس مردم قرار می دهد. رو نوشت برای موتورهای جست و جو اهمیت دارد و برای آن ها جایزه قرار داده اند. همچنین رونوشت ها یافت ویدئوی مورد نظرشان را آسان تر می کنند.

10- با ارسال یک ایمیل از شرکت کننده ها بابت توجه و حضورشان تشکر کنید.

این جا فرصتی است برای تشکر از شرکت کننده ها بابت شرکتشان در وبینار شما. نکات کلیدی را که در طول وبینار به آن ها پرداخته اید را برجسته کنید، و لینک منابعی را که در طول ارائه به آن ها اشاره کردید را در ایمیل قرار دهید. یک راه خوب برای شناسایی و متصل ماندن با مخاطبان وبینار این است : پرسش آن ها (همراه با پاسخ شما) را در ایمیل بنویسید. هم چنین پست یا توئیتی در ادامه پیام قرار دهید.

11- روی ارائه اطلاعات و آموزش شرکت کنندگان تمرکز کنید.

در حالی که شرکت کننده ها، وبینارها را به عنوان نسل رهبر برای محصولات و خدمات تجاری می شناسند،  تا جای ممکن، در طول ارائه وبینار میزان تلاش های تبلیغاتی خود را کاهش دهید.

به جای انجام یک فرآیند بازاریابی در وبینار:

 • به شرکت کننده ها پیشنهاد کنید به اوراق سفید مراجعه کنند.
 • خلاصه ای از یک مطالعه موردی به اشتراک بگذارید
 • به شرکت کننده ها برای خرید محصولات و خدمات خود، یک کد تخفیف مخصوص با زمان محدود ارائه دهید.

اوراق سفید: اوراق سفید نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل، یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌گردد. از اوراق سفید در دو حوزه اصلی دولت و بازاریابی کسب‌وکار به کسب‌وکار استفاده می شود.  منبع: ویکی پدیا

یک بار در وبیناری شرکت کردم که بعد از 15 دقیقه به تبلیغات صرف تبدیل شد

در پایان وبینار هم هیچ زمانی برای سوالات شرکت کننده ها اختصاص داده نشده بود. واقعاً ناامید شدم.

برگزاری وبینار

12- محل ضبط را با یک روش حرفه ای تنظیم کنید.

اگر ارائه شما به گونه ای است که افراد شرکت کننده در وبینار شما را می بینند، استفاده از یک پس زمینه ساده یا یک تخته سیاه یا تخته سفید در پشت سر خود یک انتخاب حرفه ای است. عواملی که ممکن است باعث پرت شدن حواس شوند را به حداقل برسانید. شما قطعاً قصد ندارید حواس شرکت کننده ها را با لامپ های درخشان، آثار هنری یا … پرت کنید. همچنین لازم است یک هدست خوب و با کیفیت تهیه کنید.

13- نحوه کارکرد چت را در ابتدای وبینار توضیح دهید.

این نکته باید در ابتدای مطلب قرار می گرفت! اما زمانی فهمیدم باید آن را در این پست بیان کنم که یکی از شرکت کننده های وبینار خودم در پایان اظهار کرد که نمی دانست چگونه یک سوال را در چت بپرسد.

پلتفرم های وبینار معمولاً شامل ابزار چت هستند.

بسته به پلتفرمی که برای برگزاری وبینار استفاده می شود، شرکت کننده ها می توانند از موارد زیر نظر دهند یا سوال بپرسند:

 • ارائه دهنده
 • ناظم
 • هر کسی که در وبینار حضور دارد
 • یک فرد خاص حاضر در سمینار

یکی از ویژگی های عالی وبینارها این است که توانایی چت کردن با دیگر شرکت کنندگان را داشته باشد یا بتوان از ارائه دهنده سوالی پرسید. انجام این کار را با توضیح دادن چگونگی آن در ابتدا برای شرکت کنندگان خود آسان کنید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website