0
 • No products in the cart.
 

چند راه برای اینکه یک کلاس انلاین را تعاملی کنیم

چند راه برای اینکه یک کلاس انلاین را تعاملی کنیم

چند راه برای اینکه یک کلاس انلاین را تعاملی کنیم

کلاس انلاین چیست؟

یک دوره آنلاین (بعضا با نام یک دوره آموزش مبتنی بر وب یا یادگیری الکترونیکی)، یک کلاس است که با اینترنت کار می کند. در واقع دوره های آنلاین نوعی از آموزش از راه دور هستند. نرم افزار آموزش مجازی LMS برای برگزاری کلاس آنلاین استفاده می شود. با نرم افزار ال ام اس یا همان سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی lms، کلاس های آموزش آنلاین مدیریت می شوند.

کلاس آنلاین یک محیط آموزش الکترونیکی است که به معلمان و دانش آموزان اجازه می دهد باهم ارتباط برقرار کنند، همکاری کنند، ایده ها را توضیح دهند. یک کلاس مجازی زنده یک سری عناصر ضروری دارد:

 • قابلیت ویدئو کنفرانس (به طوری که معلمان و دانش آموزان می توانند یکدیگر را ببینند)
 • امکانات صوتی (بنابراین شرکت کنندگان می توانند یکدیگر را بشنوند)
 • تخته سفید تعاملی (به طوری که کاربران می توانند در همان صفحه آنلاین تعامل داشته باشند)

کلاس انلاین با کلاس حضوری و فیزیکی چه تفاوتی دارد؟

 • در بسیاری از موارد یک کلاس آنلاین به سادگی کلاس درس فیزیکی را منعکس می کند.
 • در یک کلاس فیزیکی، دانش آموز می تواند معلم، دانش آموزان دیگر، تخته سفید و مواد یادگیری را ببیند.
 • در یک کلاس آنلاین، دانش آموز می تواند از طریق ویدئو / صوت معلم را ببیند و صحبت های او را بشنود. تخته سفید وب به معلم ها اجازه می دهد تا درس را توضیح دهند و تمرین بدهند.

برگزاری کلاس انلاین

کلاس فیزیکی چه مزیت هایی دارد؟

در تدریس به صورت حضوری قرار نیست هیچ اتفاق شگفت انگیزی بیفتد. در کلاس درس فیزیکی مدیریت کلاس راحت تر است و معلم کنترل بیشتری روی دانش آموزان و کلاس دارد. معلم های با استعداد می توانند از وجود خود برای ساکت کردن کلاس یا مجبور کردن دانش آموزان به انجام دادن تکالیف به صورت باورنکردنی استفاده کنند. هنگامی که شما به صورت فیزیکی در مقابل دانش آموز ایستاده اید، می توانید فضای آموزش را کنترل کنید، حالت بدن و زبان چهره به کمک شما می آید.

با این حال، کلاس های فیزیکی طبق قوانین فیزیک و گرانش محدود می شوند. معلم ها زمان زیادی را برای جابه جا کردن فیزیکی دانش آموزان (مثلا جلو تخته یا کنار قفسه کتاب ها یا در زمان گروه بندی کردن آن ها) یا برای کارهایی مثل رول کردن پرده پروژکتور و روشن کردن آن و … می کنند. کلاس های آنلاین چنین محدودیت هایی ندارند. برای اینکه مزایای کلاس فیزیکی را در کلاس انلاین نیز وارد کنید، 5 راه زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

5 راه برای تعاملی کردن یک کلاس انلاین

یک برنامه آموزش مجازی چه زمانی آغاز می شود؟ برای شرکت کننده ها، کلاس انلاین زمانی آغاز می شود که آن ها وارد کلاس می شوند. از آن جایی که اغلب تاثیر آغازین و لحظه اول تعیین می کند که چه پیش خواهد آمد، مهم است که از این زمان برای تعیین انتظارات و برنامه در مسیر درست استفاده شود. در این جا 5 نکته برای کمک به شما برای برگزاری یک کلاس آنلاین تعاملی گفته می شود.

 1. ارسال پیام از پیش

برای خبر دادن به شرکت کننده ها در مورد انتظارات برنامه، قبل از رویداد به هریک پیام هایی که شامل جزئیات کلیدی درباره کلاس انلاین است ارسال کنید. بهتر است این پیام ها تسهیل کننده هم باشند و محتوای آن علاوه بر پیام یک دکمه ثبت نام خودکار نیز داشته باشد. با استفاده از این پیام ها، شرکت کننده ها متوجه می شوند که اینیک برنامه تعاملی است. همچنین می توانید از این فرصت استفاده کنید تا جزئیات هر اطلاعاتی را که آن ها می خواهند بدانند را در اختیارشان قرار دهید، مانند “شما به یک هدفون نیاز دارید تا دست هایتان برای نوشتن یا تایپ کردن در زمان کلاس انلاین آزاد باشد.”

مخصوصاً ارسال یک پیام روزانه به شرکت کننده ها، بسیار مفید است. این پیام اول صبحی در صندوق ورودی به دانش پذیران یادآوری می کند که امروز کلاس دارند. مطمئن شوید که جزئیات مربوط به نحوه وصل شدن به کلاس را در این پیام درج کنید تا در صورت نیاز راهنما دم دستشان باشد.

کلاس انلاین تعاملی

 1. خوش آمد گویی گرم به دانشجویانی که تازه وارد کلاس انلاین می شوند

به دانش پذیران با یک تبریک خوش آمد بگویید، هم به صورت بصری و هم کلامی. درست مانند یک کلاس آموزش سنتی، در کلاس انلاین هم باید برای آماده سازی برای برنامه ای که قرار است شروع شود، خوش آمد گویی انجام شود. در یک کلاس حضوری، این خوش آمد گویی با بنر هایی رو دیوار، جداولی که مواد درسی را نشان می دهند، اجرای موسیقی مناسب، و یک تسهیل کننده که به همه تبریک بگوید انجام می شود. در کلاس درس مجازی، به صورت یک مجموعه چرخشی از اسلایدها با اطلاعات کلاس، مواد در دسترس برای دانلود و یک پیام تبریک و خوش آمدگویی از طرف تولید کننده یا تسهیل کننده است.

پس از ورود به کلاس و وصل شدن صدا، از تک تک شرکت کننده ها بخواهید که سلام کنند. طی این استقبال گرم علاوه بر ایجاد حس راحتی، کیفیت اتصال صدا را هم بررسی می شود.

 1. درگیر و سرگرم کردن فوری با یک فعالیت روی صفحه نمایش

کلاس های مجازی تعاملی باید با مشارکت فوری شروع شوند. بنابراین، فعالیت “شروع قبل از شروع” را روی صفحه ای که شرکت کنندگان را به طور مناسبی درگیر کند، داشته باشید. این فعالیت شروع نرم به شرکت کننده ها کمک می کند تا بفهمند این یک برنامه آموزش آنلاین تعاملی است و از آن ها انتظار مشارکت می رود. اگر آن ها زودتر از موعد به کلاس ملحق شدند، قطعاً نمی خواهید که پس از ورود به کلاس سراغ چک کردن ایمیل یا سایر کارهایی که می تواند حواس آن ها را پرت کند بروند؛ شما می خواهید که آن ها بلافاصله درگیر و مجذوب برنامه کلاس درس مجازی بشوند.

به عنوان مثال یک سوال روی صفحه ارسال کنید و از دانش پذیرها بخواهید که در چت به آن جواب دهند یا از آن ها بخواهید با استفاده از اندیکاتورهای حالت، موافقت یا عدم موافقت خود را در مورد حالت کنونی صفحه نمایش اعلام کنند. یا از یک اسلاید که یک چک لیست کوتاه را نشان می دهد استفاده کنید. این چک لیست شامل مواردی باشد که لازم است در زمان شروع کلاس کامل شوند (برای مثال، معرفی خود در چت).

بهترین “شروع قبل از شروع” روی صفحه نمایش ساده هستند اما اهداف سه گانه مهمی را به عهده دارند: توجه شرکت کنندگان را جلب می کنید، شرایط تعامل را فراهم می کند و اگر لازم باشد، به شرکت کنندگان یاد می دهد که چگونه از ابزارهای پلتفرم استفاده کنند.

 1. آن ها را به سایر شرکت کننده ها متصل کنید.

در اکثر برنامه های آموزشی مجازی، شرکت کنندگان به طور جداگانه و از مکان های پراکنده جغرافیایی به کلاس متصل می شوند. به عبارت دیگر، آن ها در مکان فیزیکی خود هستند. به استثنای زمان هایی که از وب کم (Webcam) برای هر شرکت کننده استفاده می کنید (این ممکن است اما به دلیل نگرانی های پهنای باند معمول نیست)، مخاطبان هیچ ارتباط چشمی با هیچ کس در کلاس انلاین نخواهند داشت. طبیعی است که این موضوع احساس انزوا در آن ها ایجاد می کند که این احتمال بیرون رفتن دانش پذیران از کلاس و حتی دوره را بیشتر می کند.

در نتیجه، شما باید به محض شروع یک جلسه، یک تجربه اجتماعی را ایجاد کنید. از همه بخواهید خودشان را معرفی کنند و به شرکت کنندگان کمک کنید چیزهایی را که در آن ها اشتراک دارند، پیدا کنید. از آن ها بپرسید که آیا آن ها از قبل همدیگر را می شناسند یا نه و اگر نه، یک سوال روی صفحه نمایش دهید که یخشان آب شود و باعث شود که با هم در مورد علاقه مندی های مشترک صحبت کنند. شما می توانید آن ها را به سمتی ببرید که در مورد وضعیت آب و هوای محل خود صحبت کنند و یا چیزی در مورد سوابق کاری خود به اشتراک بگذارند. برای اضافه کردن یک عنصر سرگرم کننده، می توانید از شرکت کنندگانی که در حال حاضر به کلاس انلاین متصل هستند کمک بگیرید تا زمانی که شخص جدیدی وارد کلاس آنلاین می شود، با تایپ کردن تبریک های شخصی در چت، به شما کمک کند.

شما باید به محض شروع یک جلسه، یک تجربه اجتماعی را ایجاد کنید. از همه بخواهید خودشان را معرفی کنند و به شرکت کنندگان کمک کنید چیزهای مشترک بین خود را پیدا کنید.

 1. کلاس را با فعالیتی شروع کنید که همه را تحت تاثیر قرار دهد

این به همان اندازه مهم است که فعالیت “شروع قبل از شروع” ابتدای کلاس مهم است. این باید دست در زمان شروع برنامه آموزش الکترونیکی شروع شود.

به عنوان مثال، برنامه را به صورت یک نظرسنجی نشان دهید و از شرکت کنندگان بخواهید که موارد مورد علاقه خود را انتخاب کنند. این فعالیت هر دو به عنوان نظارتی بر دستور کار عمل می کنند و در عین حال همه را درگیر می کند. گزینه دیگر این است که یک تخته سفید را به اشتراک بگذارید و شرکت کنندگان سوالات خود در مورد موضوع را در آن تایپ کنند. این فعالیت به تسهیل کننده کمک می کند که بلافاصله محتوای برنامه را به سوالات مرتبط کند. از بین فعالیت های شروع، موردی را انتخاب کنید که همه را شامل شود و آنها را درگیر کند.

تنظیم مرحله تعاملی در کلاس انلاین یک محیط یادگیری مثبت را ایجاد می کند و در نهایت به شما در دستیابی به نتایج مورد انتظار کمک می کند. پنج مرحله ای که گفته شد را دنبال کنید تا به شما و شرکت کنندگانتان کمک کند.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website