0
  • No products in the cart.
 

چگونه جلوی فاجعه در استارت آپ خود را بگیرید؟

فاجعه در استارت آپ

چگونه جلوی فاجعه در استارت آپ خود را بگیرید؟

جلوی فاجعه در استارت آپ خود را بگیرید

فکر میکنید کارآفرینان چگونه می توانند از وقوع فاجعه در استارت آپ خود جلوگیری کنند؟ در این مقاله که در سایت تدسا فراهم گردیده، به چگونگی فاجعه در استارت آپ پرداخته می پردازیم.

هر استارت آپ یا شرکت‌های تازه‌بنیان، بسیار شکننده هستند. آن‌ها مستعد نوسان‌های غیرمنتظره‌ای در علایق مصرف کننده، گردش‌کار بدون ثبت مدارک، ظهور رقبا و هزاران پیچیدگی مالی هستند، پس تعجبی ندارد که بیشتر شرکت‌های تازه‌بنیان، شکست می‌خورند، حتی اگر با ایده‌های امیدبخشی شروع کرده باشند.

استارت آپ

انگار در هر گوشه‌ای فاجعه‌ها به کمین نشسته‌اند و هرقدر برای آمادگی در مقابل‌شان تلاش کرده باشید، ظاهراً همیشه چیزی هست که شرکتتان را از دور خارج کند.

برخی مردم به کارآفرینان به چشم متفکران، مدیران یا رهبران کاریزماتیک نگاه می‌کنند. با این‌که آنها قطعاً تمام این ویژگی‌ها را دارند، ولی من بیشتر آنها را به عنوان خبرگان آمادگی در برابر فاجعه‌ها می‌شناسم. کارآفرینانی که آماده تر باشند و به فاجعه‌ها واکنش بهتری نشان دهند، در رشد کسب و کارشان به سوی موفقیت گام برمی‌دارند – صرف نظر از سایر وظایفی که ایفا می‌کنند.

اگر می‌خواهید تا حد ممکن از کسب و کارتان محافظت کنید، این ۵ راهبرد آمادگی را به کار ببندید:

 

۱.اخبار را بخوانید.

خواندن اخبار می‌تواند به آمادگی در مقابله با فاجعه در استارت آپ کمک کند. می‌توانید بفهمید یک رکود اقتصادی بر صاحبان کسب و کارهای متوسط چه فشاری می‌آورد تا مخارج بازاریابی‌شان را کم کنند، در نتیجه امکانش را دارید که راهبرد خود را تعدیل کنید. ممکن است متوجه ورود یک رقیب تازه‌نفس شوید، شانس واکنش با رویکردی جدید را دارید. حتی ممکن است یک فناوری جدید را بشناسید که می‌تواند عملیات کنونی‌تان را از هم بپاشد و در این صورت شانس آماده شدن برای تغییر فناوری را خواهید داشت.

بسته به اولویت‌های‌تان، می‌توانید خواننده‌ی بلاگی باشید که تمام اخبار صنعت‌تان را دارد یا از فهرست رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. هر کدام را که انجام می‌دهید مطمئن شوید هر روز، زمان کمی را به گرفتن آخرین اخبار اختصاص می‌دهید.

 

۲.همیشه طرح یا نقشه‌ی دومی برای هر کاری داشته باشید.

زمانی که یک طرح شکست می‌خورد، به طرح دومی نیاز دارید که آن را پشتیبانی کند. اگر فقط به طرح اول بچسبید، به فاجعه‌ها فرصت می‌دهید به شما ضربه بزنند.

مهم نیست کارهایتان چقدر بزرگ یا کوچک‌اند، یک طرح دوم برای هر چیزی که ایجاد یا مدیریت می‌کنید داشته باشید. به عنوان مثال در طرح کسب و کارتان، اگر اقدامات اصلی ورود به بازار نتوانست انتظارات فروشتان را برآورده کند، می‌توانید از طرح دیگری برای افزایش فروش استفاده کنید. می‌توانید برای کارزار یا کمپین بازاریابی‌تان، فهرستی از راه‌های جایگزین تهیه کنید.

این طرز فکر را به اعضای تیم و کارکنان نیز القا کنید. آنها را مجبور کنید عادت کنند برای هر چیزی که تصور یا اندیشه درباره‌اش دارند، طرح دومی بسازند.

 

۳.محتاطانه پیش‌بینی کنید.

با یک حساب سرانگشتی، برآوردهای شما نباید همانی باشد که انتظار دارید. آنها را پایین تر از انتظارات‌تان در نظر بگیرید.

اگر انتظار دارید در سال اول کارتان فروش خالص ۴۰۰ هزار دلاری داشته باشید، آن را ۳۵۰ هزار دلار بنویسید. اگر انتظار دارید محصولاتتان طی مدت ۱۰ هفته برای ورود به بازار آماده شود، سرمایه‌گذاران خود را برای تاریخ ۱۲ هفته‌ی بعد آماده کنید. اگر فکر می‌کنید یک ساعت طول می‌کشد کاری را انجام دهید، برنامه‌تان را برای یک ساعت و نیم تنظیم کنید.

این رویکرد محتاطانه برای برآورد کارها، زمان زیادی برایتان می‌خرد و از دردسرهایی بعدی نجاتتان می‌دهد.

 

۴.فرآیندهای‌تان را افزون بر احتیاج برقرار کنید.

یکی از سخت‌ترین فرآیندهای شرکت‌های تازه‌بنیان، مستندسازی رسمی تمام آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها است، اما اگر می‌خواهید کارهایتان به آرامی پیش برود، مستندات بی‌شک حائز اهمیت است.

برای مثال، احتمالاً فقط یک نفر را دارید که در دپارتمان کسب و کار کوچکتان کار می‌کند. اگر این یک نفر یک هفته مریض شود یا ناگهان تصمیم به کناره‌گیری از کار بگیرد، چه می‌شود؟ چه کسی کار را به عهده می‌گیرد و چگونه آن را انجام می‌دهد؟ اگر یکی از مهم‌ترین قطعات تجهیزات‌تان به علت مسائل فنی خراب شود، چه برنامه‌ای دارید؟

شما باید در تمام رویه‌های رسمی، رئوس مطالب محتمل و مازاد بر احتیاج را لحاظ کنید.

 

۵.حواستان باشد که از پشت خنجر نخورید.

یکی از بهترین راهبردهای آمادگی در برابر فاجعه‌ها، این است که نه کاری انجام داد و نه چیزی تولید کرد، تنها به مسیری روشن و مشخص فکر کرد. خود را برای این حقیقت آماده کنید که شاید روزی یا روزهایی، فاجعه‌ای از پشت به شما خنجر بزند که فکرش را هم نمی‌کردید.

گاهی بینش‌ها، برآوردها، پیش‌بینی‌ها و افزونه گذاری‌های شما اصلاً نتیجه نخواهد داد و چیزی وحشتناک به شما ضربه خواهد زد که کسب و کارتان را به خطر می‌اندازد. این امری طبیعی است. پذیرفتن طبیعی بودن این امر و اتفاق افتادنش به شما کمک خواهد کرد که مشکل را به آرامی، با اعتماد به نفس و عاقلانه حل کنید.

امیدواریم به کارگیری مناسب این راهبردها، بتواند از بیشتر فاجعه‌های تهدیدکننده‌ی کسب و کارتان جلوگیری کند یا از شدت آنها بکاهد. منطقا این روش‌ها تضمینی برای بقای کسب و کارتان نیست اما شانستان را افزایش خواهد داد، خصوصاً در مقایسه با شخصی که آمادگی یا طرح پشتیبانی را ندارد. تیمتان را در این راهبردها مشارکت دهید و امیدوار باشید کسب و کارتان تسلیم فاجعه‌ها نخواهد شد ، دستِ کم بدون مبارزه تسلیم نمی شوید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website