0
  • No products in the cart.
 

۱۰ فایده و زیان استفاده از فناوری در کسب و کار

فناوری در کسب و کار

۱۰ فایده و زیان استفاده از فناوری در کسب و کار

فناوری در کسب و کار شرایطی را به وجود آورده که حرکت جوامع صنعتی به‌سوی جامعه اطلاعات جهانی شتاب بیشتری گرفته است. امروزه استفاده از فناوری در کسب و کار امری ضروری است و جزء لاینفک هر نوع حرفه و شغل و کسب و کاری است. اما همانطور که استفاده از فناوری در کسب و کار فوایدی با خود به همراه دارد زیان هایی هم در پی داشته است. در این مقاله با ما همراه باشید تا ۱۰ فایده و زیان استفاده از فناوری در کسب و کار را بشناسید.

فناوری در کسب و کار

فواید فناوری در کسب و کار

۱. افزایش تولید:

فناوری کمک می‌کند بیش‌تر وظایف و کارها در کسب و کار به صورت خودکار انجام شوند، و این فرایند به افزایش تولید و کارایی منجر می‌شود. در بخش حسابداری یک کسب و کار می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری نظیر QuickBooks بسیاری از کارهای حسابداری را به صورت خودکار به انجام رساند. نانوایی‌ها با استفاده از حسگرهای خودکار تشخیص و تنظیم درجه حرارت می‌توانند با خیال راحت به کسب و کار‌شان بپردازند.

۲. فناوری در به دست آوردن مزیت رقابتی به کسب و کار‌های کوچک کمک می‌کند:

چنان‌چه فناوری کسب و کار به خوبی پیاده‌سازی شود، می‌تواند به کسب و کار‌های کوچک کمک کند در بازار رقابتی جایگاهی برای خود به دست آورند. برخی از روش‌هایی که از طریق‌ آن‌ها، کسب و کار‌های کوچک می‌توانند با استفاده از تکنولوژی رشد کنند و در بازار به جایگاهی مناسب برسند، عبارت هستند از: بهبود خدمات پشتیبانی مشتری از طریق فناوری‌های اینترنتی نظیر شبکه‌های اجتماعی و رایانامه‌ها، خلق محصولات و خدمات جدید هماهنگ با نیازها و خواسته‌های مشتریان.

۳. صرفه‌جویی در زمان:

از آن‌جا که بیش‌تر فعالیت‌ها در کسب و کار به صورت خودکار (اتوماتیک) انجام می‌شوند، در زمان انجام فرایندها صرفه‌جویی می‌شود. برای انجام وظایف کسب و کار‌ی گوناگون می‌توان از رایانه‌ها بهره برد، برای نمونه، از رایانه‌ها می‌تواند در ثبت داده‌ها، برگزاری ویدئو کنفرانس‌ها و بسیاری موارد دیگر استفاده نمود.

۴. فناوری شتاب نوآوری را افزایش می‌دهد:

تنها راهی که کسب و کار‌های کوچک در دنیای رقابتی امروز می‌توانند به موفقیت برسند، استفاده از تکنولوژی برای خلق محصولات و خدمات جدید است. کسب و کار‌های کوچک می‌توانند با استفاده از فناوری اینترنت به جمع‌آوری اطلاعات درباره‌ی مصرف‌کنندگان هدف بپردازند، و به این صورت می‌توانند نیازها و خواسته‌های آن‌ها را درک نمایند؛ از این اطلاعات می‌توان برای ایجاد محصولات و خدماتی هماهنگ با نیازهای مشتری بهره برد.

۵. فناوری فرایندِ به اشتراک گذاری اطلاعات را بهبود می‌بخشد:

بسیاری از کسب و کار‌ها برای تسهیل در جریان اطلاعات درون سازمان‌شان از شبکه‌های داخلی استفاده می‌کنند. شبکه‌ی داخلی می‌تواند به انتقال اطلاعات میان بخش‌های مختلف محیط کار کمک نماید. هم‌چنین کارمندان می‌توانند فناوری‌های مختلف را نظیر چاپگرها، دستگاه‌های دورنگار (فکس)، و اینترنت از طریق شبکه‌های داخلی به اشتراک بگذارند. هم‌چنین این جریان آسان اطلاعات سرعت تصمیم‌گیری‌ها در کسب و کار را بهبود می‌بخشد.

۶. فناوری ذخیره‌ی داده‌ها را بهبود می‌بخشد:

حفظ امنیت داده‌های کسب و کار‌ی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در غیر این صورت، کسب و کار‌تان می‌تواند دچار یک فاجعه شود و شما نیز همه‌ی اطلاعات مهم‌تان را از دست بدهید. استفاده از پایگاه داده‌ها و امکانات ذخیره‌سازی اطلاعات از راه دور به حفظ اطلاعات کسب و کار‌ی و امنیت داده‌ها و دسترسی به آن‌ها از هر جای دنیا کمک می‌کند.

۷. فناوری، ارتباطات کسب و کار‌ی را آسان می‌کند:

بقای کسب و کار‌ها بر ارتباطات وابسته است؛ شما باید با عرضه‌کننده‌ها، شرکای کسب و کار‌ی، و کارمندان ارتباط داشته باشید، بنابراین فناوری کل این فرایند را آسان می‌کند. بسیاری از کسب و کار‌ها از فناوری‌های ارتباطی نظیر گوشی‌های همراه، برنامه‌های ویدئو کنفرانس نظیر اسکایپ،‌ خدمات پیام‌رسان متنی و رایانامه‌ها برای تبادل اطلاعات مهم کسب و کار‌ی بهره می‌برند.

زیان‌های فناوری برای کسب و کار:

۸. فناوری پر هزینه است:

استفاده از فناوری هزینه‌هایی زیاد به همراه دارد، و همه‌ی کسب و کار‌های کوچک نمی‌توانند از فناوری‌ بهره‌مند شوند. پس از خرید و یکپارچه سازی فناوری در کسب و کار، مجبور می‌شوید بهای نگهداری از آن تکنولوژی را نیز بپردازید؛ توصیه می‌شود به صورت ماهانه عملیات نگهداری انجام شود و این کار می‌تواند بسیار پر هزینه باشد.

۹. کاملا امن نیست:

تکنولوژی کاملا امن نیست؛ امکان دارد به آسانی داده‌های کسب و کاری‌تان را در فناوری اینترنت از دست بدهید. هکرها می‌توانند به راحتی از راه دور به پایگاه داده‌های‌تان دسترسی پیدا کنند و از داده‌های کسب و کاری‌تان برای مقاصد شخصی خود استفاده نمایند.

۱۰. قطع روابط انسانی:

وابستگی بیش از حد به فناوری‌ ارتباطات محیط کار را نابود می‌کند؛‌ کارمندان و مدیران کسب و کار از طریق رایانامه، گوشی همراه، پیام‌های متنی و ویدئو کنفرانس با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، و این مسئله ارتباطات رو در رو را از بین می‌برد. هم‌چنین بسیاری از وظایف به صورت خودکار انجام می‌شوند، بنابراین می‌توان مشاهده کرد، از آن‌جا کارمندان کم‌تر از گذشته با محصول نهایی در ارتباط هستند، دچار نارضایتی و خستگی از کار می‌‌شوند.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website