0
  • No products in the cart.
 

۲۳ نکته طلایی برای نوشتن رزومه!

رزومه

۲۳ نکته طلایی برای نوشتن رزومه!

 مهمترین سند و مدرک شما در پیدا کردن شغل و کار مناسب، رزومه است و به نوعی می توان این سند را نوعی برگ برنده در جستجو برای کار دانست. این برگ برنده گاهی از شکست شما در جستجوی کار جلوگیری کند. در این مقاله ۲۳ نکته طلایی و کوتاه و خواندنی را به شما می گوییم که راه موفقیتتان را هموارتر خواهد کرد. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

۱ – پاکیزه و تمیز و خالی از اشتباه بنویسید

متن خود را با دقت بخوانید و آن را از لحاظ گرامر و تایپ بررسی کنید، . در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید که رزومه شما را از نظر املائی و مفهومی بررسی نماید. کوچکترین اشتباه ممکن است موجب بی ارزش شدن رزومه شود.

۲ – هدف و منظور خود را به طور مشخص شرح دهید

به طور کلی، مشخص بودن هدف و منظور ، کمک شایانی به مهم جلوه دادن صحبتهای شما در رزومه می کند . هدف شما به طور خلاصه تواناییهایتان را بیان می کند و به قدرت و نیرویتان در کار اهمیت می بخشد.

۳ – نقاط قوت خود را برای کارفرمایان معین نمایید

روی هنر و توانایی های خود بیشتر تاکیید نمایید زیرا به این ترتیب کارفرما را در پاسخگویی به این سؤال که : “ این کارجو چه کارهایی می تواند برای پیشبرد اهداف مد نظر انجام دهد ؟ ” کمک می نمایید.

۴ – اطلاعات مهم تر را مشخص نمایید

به طور متوسط هر کارفرما به مدت ۳۰ ثانیه روی هر رزومه وقت می گذارد. کارفرمایان غالبا بیشتر به تجربه های موفق کاری شما در گذشته اهمیت می دهند تا تحصیلات متنوع و اطلاعات گوناگون ، به همین دلیل مهمترین تجربیات خود را در ابتدای رزومه قرار دهید مانند قابلیتها، توانائیها و تجربیات و حتی تحصیلات که همگی به نوعی با هم در ارتباطند.

۵ – به تواناییهای خود اهمیت بدهید

رزومه خود را بر طبق قابلیتها و تواناییها درجه بندی کنید و استعدادهای خود را به طور خلاصه و مفید و با رعایت حق تقدم بیان کنید. به تواناییها و استعدادهای شخصی خود اهمیت دهید و خود را در بهترین وضعیت توصیف کنید . این گونه وانمود کنید که تواناییها ،واقعیتی در شما هستند.

۶ – از کلمات کلیدی بهره ببرید

سعی کنید از کلمات کلیدی مشخصی برای بیان تواناییها و تجربیاتتان استفاده کنید، مانند مدیریت حسابداری، عرضه محصولات ، ویژوال بیسیک، اکسل، پردازش داده ها، طراحی گرافیک و روشهای تبلیغات حرفه ای.

۷ – از کلمات اختصاری مربوط به حرفه استفاده نمایید

از کلمات اختصاری و اصطلاحات خاص حرفه تان استفاده کنید تا نشان دهید آشنایی مناسب و کافی با حرفه تان دارید. اما دقت کنید رزومه شما مملو از این گونه کلمات نباشد که خواندن آن سخت و غیر قابل فهم گردد همچنین بهتر است جلوی ) اینگونه واژه ها کلمات اقتباس شده را نیز به طور کامل در پرانتز بیان کنید مثل: Information Technology ) )I.T

رزومه

8 – از کلمات تایید برانگیز بهره ببرید

خود را فعال و پر جنب و جوش، با کمال، با هوش و به عنوان کسی که در هر کمک و همکاری سهمی دارد توصیف کنید، این گونه به نظر کارفرما ازهر جهت مفید جلوه گر می شوید.

۹ – از آوردن ضمیر مثل ”من” پرهیز کنید

هر گز از ضمائر شخصی و انعکاسی مثل “من“ در رزومه خود استفاده نکنید و سعی کنید جملات خودرا کوتاه کنید.

۱۰ – کلمات کلیدی را در متن مشخص جلوه دهید

به جای پررنگ کردن و یا کج نوشتن کلمات جهت اهمیت دادن به آنها در بررسی اجمالی اندازه قلمها را افزایش دهید و یا از گیومه و یا علامت * برای اهمیت دادن به نکات کلیدی در رزومه بهره ببرید.

۱۱ – اطلاعات را خلاصه کنید

وقتی که رزومه شما از یک یا دو صفحه بیشتر می شود، محدودیتهایی برای تبدیل آن به شکل الکترونیکی ایجاد می شود. بنابراین همواره توصیه می شود که رزومه خود را در یک صفحه تهیه کنید.

۱۲ – لیستی از تجربیات اخیر را مهیا کنید

تجربیات ۱۰ یا ۱۵ سال کاری پیش را به طور خلاصه ذکر نمایید.

۱۳ – به تجربیات خود کمیت بدهید

اعداد ابزارهای قویی هستند، به جای اینکه بگویید: “ توانایی‏های من باعث افزایش میزان فروش در محل کار قبلی بود “ بهتر است که از اعداد نیز استفاده کنید و مثلاً بگویید: “ افزایش فروش ۱۵۰% در ۶ ماه “ از جمله تجربیات من در محل قبلی بوده است.

۱۴ – زیاده گویی نکنید

از گزاف گفتن و استفاده از لغات حساس و دقیق پرهیز کنید .به زبانی دیگر برای تحت تاثیر قرار دادن کار فرما لازم نیست کلمات ژرف و عمیق بکار گیرید .از کلماتی استفاده کنید که برای همه قابل فهم باشد.

۱۵ – در مورد حقوق خود در رزومه مطلبی را بیان نکنید

هرگز نوع و میزان حقوق خود را در رزومه تان مشخص نکنید.

۱۶ – از مطرح نمودن مسائل شخصی پرهیز کنید

هرگز در مورد اطلاعات شخصی و خصوصی مثل عقیده و مذهب ، وضعیت ازدواج، سن و مال ثروت خود موردی را ذکر نکنید یا حتی نظرات شخصی خود را نیز مطرح نکنید . همچنین از شوخی و مزاح و بکاربردن کلمات مبتذل پرهیز کنید.

۱۷ – صادق باشید

دروغ گفتن و گزاف گویی و مبالغه در مورد توانایی ها، همیشه خطری جد ی است که به خود شما باز می گردد.

۱۸ – رزومه را خودتان بنویسید

رزومه ای درست کنید که منعکس کننده فکر شما باشد.سعی کنید رزومه را با فکر و دست خودتان بنویسید.اگر اولین رزومه تان را شخصا بنویسید بسیار مهم است و به زودی حرفه ای هم خواهید شد.

۱۹ – ویژگی های شخصی وابسته به شغل خود را اعلام کنید

اگر تصمیم دارید که خصیصه های شخصی خود را در رزومه قرار دهید مانند “مسئولیت پذیری” یا “قابلیت اطمینان” ،“برنامه ریزی دقیق در کار“ و … فقط سعی کنید تمامی آنها وابسته به نوع شغل مورد نظر باشند.

۲۰- سازگاری خود را با محیط کاری نشان دهید

به منظور کم اهمیت جلوه دادن مدت زمان بیکاری و فواصل بین کار ، بهتر است قابلیت ها و تواناییهای کاری خود را عنوان کنید و از ذکر تاریخ وار تجربیات خود بپرهیزید.

۲۱- رزومه ای متعادل بسازید

رزومه ای مؤثر است که متعادل باشد، پاکیزه باشد، سازگار و جذاب و خوشایند باشد، تقسیم بندی شده باشد و عنوانهای هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند.

۲۲ – عنوانها را کلی انتخاب کنید

عنوانهای هر قسمت از رزومه را کلی و مناسب برگزینید مثلا: تجربیات ، سوابق کاری، تواناییها، خلاصه تحصیلات، هنر و فضیلت، تعلیم و تربیت، پیوستگی های حرفه ای ،امتیازات تحصیلی و حرفه ای، کتابها و مقالات اختصاصی، گواهی های دانشگاهی و …

۲۳- مثبت بنویسید

تمام نکات منفی و غیر مثبت را از رزومه خود حذف کنید و به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر توانایی ها و نکات مثبت در مورد خود را نشان دهید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website