0
  • No products in the cart.
 

3 راهکار برای داشتن تفکری خلاق

تفکر خلاق

3 راهکار برای داشتن تفکری خلاق

به مهارتی تفکر خلاق می گویند که به انسان در یافتن راه حل های جدید کمک کند و او بتواند ورای حد ومرز های تعیین شده تصمیم بگیرد. برای حل مسائل مربوط به کسب و کار مدیران، معمولا زمان زیادی را صرف می کنند. پس آموختن مهارت های مورد نیاز برای تفکر خلاق، به جهت دستیابی به اهداف، اهمیت بسیاری دارد. در ادامه با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

در سال 2009، اندرو روسی، به عنوان مدیر بخش خلاقیت آژانس MBooth شروع به کار کرد. او با تحقیق بر روی کارمندان این شرکت، متوجه شد که استفاده از ایده های تکراری و قدیمی مانع از پیشرفت آنها می شود. همین امر باعث شد تا روسی، پژوهش خود را پیرامون خلاقیت و ایده پردازی آغاز کند. او طی این تحقیقات به نتایج جالبی رسید.

در ادامه به بیان 3 راهکار پرداخته ایم که به شما کمک می کنند تا بوسیله تفکر خلاق به اهداف کسب و کار خود برسید.

1. پارامترهای لازم را برای ایده پردازی در نظر بگیرید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که آزادی بیش از حد، مانع از خلاقیت شما می شود. محدودیت به شما کمک می کند تا عمیق تر فکر کنید و به راه حل مناسب تری برسید.

در هنگام ایده پردازی از خود سوالات متفاوت بپرسید و افکارتان را روی مسئله مربوطه متمرکز سازید. به عنوان مثال، اگر مشغول ایده پردازی برای استراتژی های بازاریابی هستید، در ابتدا فهرستی از 10 روش بازاریابی در فضای مجازی پیدا کنید و یا به پنج ایده ای که به شما در جذب سرمایه گذار کمک می کند، بپردازید. با افکارتان بازی کنید و هرچه که به ذهنتان می رسد را روی کاغذ بیاورید.

تفکر خلاق

2. یک منبع الهام پیدا کنید.

برای فکر کردن خارج از چهارچوب، سعی کنید به دنبال کشف رابطه بین مسائل مختلف باشید و حتی از چیزهایی که احساس می کنید ربطی به موضوع مورد نظر شما ندارند نیز برای حل مشکلتان الهام بگیرید.

محققان دریافته اند که اکثر ایده های جدید از کلمات و تصاویر غیر مرتبط الهام گرفته شده اند. کلمات و یا تصاویری که شاید در نگاه اول خنده دار به نظر برسند.

3. فراموش نکنید که هدف شما کمیت است نه کیفیت!

هنگام ایده پردازی از خودسانسوری پرهیز کنید و سعی کنید خود را به خاطر افکار و ایده هایتان سرزنش نکنید. شما باید تمام ایده هایتان را بنویسید و پس از آن، افکار پوچ و بیهوده را کنار بگذارید و بهترین ها را انتخاب کنید.

اندرو روسی طی پژوهش های خود، یک اسکناس 100 دلاری روی میز قرار داد و به همکاران خود گفت در ازای ارائه هر ایده می توانند یک دلار از روی میز بردارند. او در کمال تعجب مشاهده کرد که همکارانش در مدت 15 دقیقه 100 ایده جدید ارائه دادند. در نتیجه می توان فهمید هنگامی که افراد در میدان رقابت قرار می گیرند بدون ترس و دلهره ایده هایشان را بیان می کنند.

این را فراموش نکنید که برای رسیدن به پاسخ صحیح به ذهن خلاق نیازمندید و لازمه ی داشتن یک ذهن خلاق، ذهنی  برنامه ریزی شده و آرام است. امروزه با استفاده ابزارهایی مانند نرم افزارهای سی آر ام، شما می توانید از استرس فراموش کردن یادآوری های مهم کاری، ذهن خود را  آزاد کنید و  به راهکارهای خلاقانه برای مدیریت کسب و کار فکر کنید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website