0
  • No products in the cart.
فرانچایز

Franchise یا حق انحصاری چیست؟

فرانچایز (Franchise ) یک امتیاز است که به صورت حق انحصاری به فردی داده می شود و فرد حق استفاده از علامت نام،تجاری و تبلیغات فرانچایزدهنده را برای مدتی محدود در ازای پرداخت مبالغی، جهت ارائه خدمات یا کالا و توزیع محصولات مربوطه را خواهد داشت. در ادامه جهت آشنایی با فرانچایز با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

این سیستم روش مطمئنی برای سرمایه گذاران جدید بوده که علاقمند به راه اندازی کسب و کار در زمینه مشابه با شرکت فرانچایز دهنده هستند.در این روش کسب و کار، اشخاص می توانند با ریسک کمتر، سود واقعی بیشتری دریافت کنند. به این صورت که علی رغم درصد سود ظاهری کمتر، اما به دلیل دسترسی به بازار فروشی که از قبل ثبات یافته است، بهره بیشتری خواهند برد.

فرانچایز

انواع فرانچایز کدام اند

فرنچایزها انواع گوناگونی دارند. بسیاری از افراد فرنچایز را فقط با فست فودها می شناسند. اما در حال حاضر امروزه بیش از 120 نوع مختلف کسب و کار فرنچایز وجود دارد. نمونه های این بیزنس ها در گروه های مختلف مانند اتومبیل، تمیزکاری و تعمیرات، سلامت و بدنسازی، خدمات مالی، مراقبت از حیوانات و بسیاری دیگر وجود دارد.

اصطلاحا به شخصی که فرنچایز را خریداری و آن را اداره می کند، فرنچایزی نامیده می شود. در واقع فرنچایزی این حق انحصاری را از فرنچایزر خریدار می کند. در این شرایط فرنچایزی می بایست از قواعد و دستورالعمل های مشخص و از پیش تعیین شده که توسط فرنچایزر تعیین می شوند، تبعیت کند.

در بسیاری از مواقع فرنچایزی باید مبلغی را علاوه بر مبلغی که تنها یک بار در ابتدا و تحت نام هزینه فرنچایز به فرنچایزر پرداخته است به عنوان حق امتیاز یا رویالتی و به صورت ماهانه یا هفتگی به وی پرداخت نماید.

فرنچایز یا حق انحصاری امروزه به هزاران نفر کمک می کنند تا مدیر خود باشند و کسب و کار خود را اداره نمایند. فرنچایز شدن به کارآفرینان اجازه می دهد که به کسب و کار خود مشغول شوند و هیچ احساس تنهایی نکنند.

امروزه شانس موفقیت کسب و کارهای فرنچایز در مقایسه با کسب و کارهای معمولی بسیار بالاتر است. به این دلیل که فرنچایز یک فرمول به اثبات رسیده است. محصولات، خدمات و فرآیندهای مورد نیاز برای اداره یک کسب و کار از قبل تعیین شده و اماده است.

فرنچایزهای پخش محصول به صورت ابتدایی وظیفه فروش محصولات فرنچایز را به عهده دارند و در واقه یک حلقه میانی در زنجیره انتقال ارزش بین تامین کننده و مشتری هستند.

در فرنچایزهایی که به پخش محصول می پردازند، فرنچایزر حق استفاده از علامت تجاری و لوگوی خود را به فرنچایزی می دهد و خود فرد فرانچایزی باید سیستم مورد نیاز برای پخش محصولات را مهیا کند. برای مثال برخی از صنایعی که این نوع از فرنچایز در آنها وجود دارد، صنعت نوشابه، اتومبیل و پمپ بنزین است.

در مدل دیگری از فرنچایزها نه تنها از محصولات، خدمات، علامت تجاری و سیستم های فرنچایزر استفاده می شود، بلکه تمامی روش های اداره بیزینس مانند فرآیندهای بازاریابی و دستورالعمل های اداره کار را نیز در اختیار فرانچایزی قرار می گیرند. مثال های معروف این مدل فست فودها، بیزینس های خدماتی، تعمیرات اتومبیل، ساختمان و تعمیرات می باشند.

فرانچایز

مزیت های فرانچایز

شما با خرید یک فرانچایز، در واقع یک سیستم خریداری کرده اید. تمامی فرنچایزها فرآیندهای از پیش تهیه شده دارند که شما آنها را اجرا می کنید. این سیستم ها برای بهبود بهره وری کلی و افزایش فروش فرنچایز طراحی شده اند.

مزیت داشتن یک سیستم و فرآیندهای از پیش طراحی شده در این است که انجام کار براساس حدس و گمان خطاهای ناشی از آن را که یک بیزینس معمول با آن مواجه است را از بین می برد. بیشتر فرنچایزرها بین 1 تا 4 هفته برنامه آموزشی دارند که بر انجام آن پایبند هستند. این کار فرنچایز را از سایر کسب و کارهای موجود متمایز می کند.

فرنچایز به شما یاد می دهد تا کسب و کار خود را دقیقا به همان صورت که سایر افراد در نقاط دیگر اداره می کنند، اداره کنید. این موضوع باعث می شود که از بازده اداره کسب و کار اطمینان حاصل شود و به شما کمک می کند که از خطاهایی یک مالک کسب و کار معمولا با آنها روبه رو می شود دور باشید.
به علاوه شما همواره از پشتیبانی و حمایت فرنچایزر برخوردار و شما مانند عضوی از خانواده آنها خواهید بود. همیشه امکان برقراری تماس و پرسیدن سوال از فرنچایزر و سایر فرنچایزی ها برای شما وجود خواهد داشت.

در  بازاریابی لازم نیست که نگران انجام و هزینه های تبلیغات برای فرانچایز خود باشید. فرانچایز معمولا بازاریابی را برایتان انجام می دهد. در غیر این صورت، معمولا روش انجام دادن آن و یا شرکتی که آن را می تواند برای شما انجام دهد را به شما معرفی خواهد کرد.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website