0
  • No products in the cart.
 

الگوریتم Mobile First Index در سئو سایت

الگوریتم Mobile First Index در سئو سایت

با توسعه ی روز افزون استفاده از موتورهای جستجو در تلفن های هوشمند، خزش mobile first indexing در اولویت کار گوگل قرار گرفته است و اجرای آن می تواند جستجو در موبایل را متحول کند.

الگوریتم Mobile First Index چیست؟

قبل از گفتن تاثیر الگوریتم Mobile First Index بر سئو سایت باید این را توضیح دهیم که این الگوریتم چیست. برطبق الگوریتم Mobile First Index یا اول ایندکس شدن موبایل در واقع گوگل اول خزنده اش وارد نسخه موبایل سایت شما می شود و در صورتی که نسخه موبایلی وجود نداشت وارد نسخه دسک تاپ سایت شما خواهد شد و پس از آن در مورد رتبه بندی اطلاعات سایت شما تصمیم گیری می کند. به صورت ساده می توان توضیح داد که با معرفی الگوریتم Mobile First Index محتوایی که در موبایل نمایش داده می شود معیار اصلی تصمیم گیری گوگل برای جایگاه سایت شما خواهد بود نه آنچه در نسخه دسکتاپ سایت قابل مشاهده است. البته بدانید در هر صورت اگر نسخه موبایل نداشته باشید گوگل سراغ نسخه دسک تاپ شما می رود.

همین حالا ببینید:  الگوریتم Hilltop چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

تاثیر الگوریتم Mobile First Index بر سئو سایت

الگوریتم Mobile first indexing در برای ارتقای کیفی نتایج جستجوی گوگل ایجاد شده است و در آینده به صورت مستقیم بر رتبه سایت ها تاثیر گذار خواهد شد پس سایت هایی که قابلیت نمایش بر روی تلفن های هوشمند را نداشته باشند با افت رتبه مواجه می شوند. سئوکار و تیم بازاریابی محتوا همواره استراتژی های سئو خود را بر مبنای نسخه دسکتاپ سایت تنظیم می کنند و از آن به عنوان جامع ترین نسخه یک سایت با محتوای کامل یاد می شود. اما همه گیر شدن Mobile first indexing  ممکن است به محتوای سبک تر منجر شود، از این رو اگرچه ساختار مشابهی با آنچه مرسوم است را تجربه می کنیم ولی شیوه نمایش محتوا در تلفن همراه از اهمیت بسیاری برخوردار است. انتظار می رود با اجرای کامل  Mobile first indexing گوگل یک قدم به شناسایی سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک و استفاده از محتوای کپی می کنند  نزدیک تر شود و به این ترتیب اینگونه سایت ها رتبه خود را از دست داده و کمتر در نتایج جستجو های گوگل دیده شوند.

هدف استفاده گوگل از الگوریتم Mobile First Index 

آمارهای منتشرشده از گسترش جستجوهای موبایلی و البته سایر پلتفرم های همراه در سال های اخیر رشد چشمگیری را داشته است. در کنار این رشد بدون شک نیاز بازار سمت و سوی جدیدی به خود خواهد گرفت. از این رو گوگل در کنار جستجوهای صورت گرفته از طریق موبایل در تلاش برای ارائه ی الگوریتم و راه هایی بود که نتایج جستجوها را به صورتی به کاربران نمایش دهد که سطح بسیار خوب و کاملی از تقاضای آنها را پوشش دهد. برای این منظور گوگل اقدام به ارائه ی بررسی ها و سنجش کاربرانی کرد که از طریق تلفن همراه به جستجو در گوگل می پرداختند تا نیازهای آنها را در اولویت های خود قرار دهند.

بعد از رشد آمارها درخصوص استفاده از تلفن های همراه، گوگل استراتژی های ویژه ای برای کاربران پلتفرم های همراه ارائه کرده است. قبل از اینکه گوگل از الگوریتم Mobile First Index استفاده کند، جستجوهای انجام شده در صفحات مختلف به طور عمده نتایج متفاوتی نسبت به امروز داشتند، نتیجه ی جستجوها غالباً از طریق کنکاش نسخه ی وب از طریق لینک ها به دست می آمد. ولی امروزه گوگل سعی دارد تا با استفاده از این الگوریتم صفحات مختلف وب را از طریق شاخص گذاری و ارجحیت دادن به موبایل شناسایی کرده و به سطح رضایت بیشتری از کاربران گوشی های هوشمند دست پیدا کند.

دلایل تغییر شاخص خزش موتورهای جستجو چیست؟

با افزایش جستجوهای موبایلی در موتورهای جستجو گوگل تلاش می کند نتایج را به شکلی نمایش دهد که نمایانگر خواسته های اکثر کاربرانش باشد به همین دلیل کاربرانی که از طریق تلفن همراه از این موتور جستجو استفاده می کنند و خواست ها و نیازهای آنان در اولویت کارهای گوگل قرار گرفته است. گوگل به نتایج موتورهای جستجو که جستجو در تلفن های همراه انجام می شود. توجه ویژه ای می کند. پیشتر بعد از جستجو در گوگل لیستی از صفحات یافته شده در موتورهای جستجو حاصل می شد که عمدتا از طریق خزش نسخه وب از طریق لینک ها به دست می آمد. در حال حاضر گوگل می کوشد از طریق mobile first indexing صفحات وب را از طریق ایندکس موبایل شناسایی کرده و به مخاطبان خود معرفی کند تا کاربران تلفن همراه رضایت بیشتری کسب کنند. بنابراین اگر تاکنون برای کاربرانی که از طریق تلفن هوشمند به وب سایت شما راه می یابند برنامه ای نداشته اید لازم است هرچه سریعتر اقدام کنید، در غیر اینصورت جایگاه خود در گوگل را از دست خواهید داد.

تاثیر تمرکز گوگل روی موبایل در سئو چیست؟

این موضوع باعث می شود که مدیران سایت ها در کنسول سرچ گوگل شاهد افزایش نرخ خزش بر روی موبایل باشند. کندی سایت در موبایل می تواند منجر به کاهش رتبه در دسکتاپ و موبایل شود. و البته باید بدانید که اگر در نسخه موبایل خود اطلاعات کمتر محدودتر یا متفاوتی نسبت به نسخه دسک تاپ خود دارید مقیاس تصمیم گیری گوگل بر اساس نسخه موبایل می شود گوگل همچنین اعلام کرده است که برای سایت هایی که از AMP استفاده می کنند، گوگل ترجیح می دهد که نسخه معمولی ریسپانسیو سایت را ایندکس کند. پس این الگوریتم می تواند برای سئو سایت های واکنشگرا خیلی موثر باشد.

 

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website