0
 • No products in the cart.
 

ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس چه تفاوت هایی دارند؟

ویدیو کنفرانس

ویدیو کنفرانس و وب کنفرانس چه تفاوت هایی دارند؟

در آموزش مجازی نیازمند ابزار خاص این سبک آموزشی هستیم زیرا هر نوع آموزش ابزار خاص خود را احتیاج دارد.  امروزه بخش جدا نشدنی وبینارها و جلسات آنلاین، ویدئو کنفرانس تحت وب هستند ولی آنچه اکثریت را به سوی استفاده از وب کنفرانس سوق می دهد کاهش هزینه نسبت به ویدئو کنفرانس تحت وب است. در ادامه برای آشنایی با دو نوع از این ابزارها به نام های ویدئو کنفرانس تحت وب و وب کنفرانس با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

اجرای همایش های تخصصی و علمی از احتیاجات مهم شرکت های کوچک و بزرگ برای انتقال اطلاعات و به علاوه ارائه خدمات و محصولات هر سازمان و شرکت است. علاوه بر این یکی از اجزاء بسیار اساسی که نقش کلیدی در اجرای موفق دوره های مدیریتی و آموزش مجازی در حیطه آموزش الکترونیکی دارد، سیستم وب کنفرانس یا همان کلاس مجازی است که در کاربری های مدیریتی، فضایی به مانند اتاق جلسات را فراهم می آورد.

با توجه به این که هر نوع آموزش، ابزار های خاص خود را احتیاج دارد در نرم افزار آموزش مجازی LMS و ویدئو کنفرانس تحت وب نیز نیازمند ابزار خاص این سبک آموزشی هستیم دراین مقاله قصد داریم دو نوع از این ابزارها به نام های ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference را معرفی کرده و با عملکرد هریک آشنا شویم.
کنفرانس به جلسه ای گفته می شود که اشخاص در آن گرد هم می آیند و جهت حل بهتر مسئله ای به گفتگو مشغول شوند.

ویدیو کنفرانس

با استعانت از نرم افزارهای ویدئو کنفرانس امکان ارائه خدمات در حوزه پزشکی نیز مهیا شده است. امروزه پزشکی از راه دور تا حدی پیشرفت کرده ‌است که امکان انجام جراحی از راه دور نیز به وجود آمده‌ است. یعنی یک جراح در منطقه‌ای دورتر از بیمار در یک کشور با بهره‌گیری ازارتباطات اینترنتی بسیار قوی و زیرساخت‌های فنی دقیق، این امکان را می‌یابد که در یک اتاق جراحی در کشور دیگری، به وسیله ربات‌ها، عمل جراحی انجام دهد و حتی از طریق این تکنولوژی اقدام به آموزش از راه دور جراحان دیگر نماید و تبادلات جدیدترین شیوه های جراحی را با دیگر پزشکان در نقاط مختلف جهان داشته باشد.

 ویدیو کنفرانس

ویدئو کنفرانس تحت وب web conference

ویدئو کنفرانس تحت وب یک مجموعه از ابزاری است که اشخاص را در فواصل مختلف قادر می سازد تا از امکان ارتباط صوتی و تصویری مستقیم بهره مند شوند و مانند جلسه حضوری با هم در ارتباط باشند و به این وسیله  فناوری امکان هماهنگی جلسات را بدون حضور فیزیکی اشخاص فراهم می شود.

لیست مجموعه ابزار های ذکر شده  در ویدئو کنفرانس تحت وب شامل اجزای زیر می باشد:

1.  کدک: جهت کد گذاری و کد گشایی اطلاعات
2.  دوربین: جهت دریافت تصویر
3.  میکروفون: جهت دریافت صدا
4.  صفحه نمایش: جهت نمایش تصویر
5.  بلندگو: جهت پخش صدا

از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    صرفه جویی در وقت و زمان
•    افزایش فرهنگ کار گروهی
•    امکان دسترسی سریع به اعضا و مشارکت بیشتر بین اعضای تصمیم گیرنده در جلسات
•    سهل الوصول بودن دسترسی به اطلاعات و یافته های علمی

چند نوع از کاربردهای ویدئو کنفرانس تحت وب

1- حضور در جلسه از طریق ارتباط تصویری زنده

از اساسی ترین کاربردهای ویدئو کنفرانس تحت وب است و این امکان را به کاربر می دهد که بدون در نظر گرفتن فواصل دور به صورت زنده در جلسه شرکت کند و از صرف هزینه هایی مانند سفر و اقامت و … اجتناب کند و همچنین فرد می تواند با دانشگاهها و مراکزی که مجهز به این سیستم هستند به سادگی ارتباط برقرار کند و تبادل اطلاعات نماید و به علاوه امکان ساده سازی روند استخدام با ویدئو کنفرانس را از راه دور محیا می کند.

2- آموزش الکترونیکی یا آموزش از راه دور

امروزه استفاده از آموزش الکترونیکی در مدارس رواج پیدا کرده است. آموزش آنلاین پل ارتباطی بین استاد و دانشجو را به آسانی مهیا می کند و از هزینه ها به طرز قابل توجهی می کاهد و به علاوه با قابلیت استفاده از ابزاری مانند سیستم ردیابی صدا و صفحه لمسی و امکان به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و… کیفیت فراگیری را تا حد چشم گیری بالا می برد و از این راه  فراگیران را آموزش می دهد و امروزه مدارک این نوع آموزش ها نیز در سطح جهانی کاملادارای اعتبار است.

3-درمان از راه دور

درمان از راه دور یا پزشکی از راه دور از دیگر قابلیت های ویدئو کنفرانس می باشد که جراحان و دکتران بیمار را از هر نقطه ای که باشد معاینه کرده و درمان می نمایند. یکی از کاربردهای ویدئو کنفرانس در بحث درمان تشخیص از راه دور است. جایی که در منابع پزشکی متخصص کمبود وجود دارد، به عنوان مثال در یک منطقه روستایی، بیماران می توانند تشخیص سریع متخصصین را از راه دور دریافت کنند.

4- حراست تصویری

به این معنی که با این تکنولوژی می توان به شکل تصویری به جاهای مختلف نظارت تصویری داشت و امکان بزرگنمایی و حرکت افقی و عمودی این دوربین ها از یک نقطه ثابت و امکان فرستادن صدا و تصویر به جاهای متفاوت در کنفرانس های ویدئویی از دیگر امکانات مناسب این تکنولوژی می باشد.

5-صنعت حقوق

بسیاری از شرکت های حقوقی یا دادگاه ها از ویدئو کنفرانس برای ارتباط با شاهدانی که نمی توانند یا مایل نیستند به طور شخصی مورد سوال قرار گیرند یا شهادت دهند، استفاده می کنند.

ویدیو کنفرانس

5 مزیت استفاده از خدمات ویدئو کنفرانس در دادگاه

 • همکاری و مشارکت بین قاضی و هئیت منصفه را افزایش می دهد،
 • سرویس های ویدئو کنفرانس دادگاه به شاهدان برای شهادت به حقیقت قدرت بیشتری می دهد،
 • سرویس های ویدئو کنفرانس دادگاه اعمال کنترل از راه دور را فراهم می کند،
 • از برگزاری محاکمه از راه دور پشتیبانی می کند،
 • تعامل بین دادگاه های عالی رتبه و پایین تر را افزایش می دهد.

6- کار از راه دور

مطالعات نشان می دهد که 80 درصد از کارکنان مایل به انتخاب یک طرح کار انعطاف پذیر تر مانند کار از راه دور هستند. ویدئو کنفرانس و سیستم وب کنفرانس باعث می شود که کارکنان از خانه کار خود را انجام دهند و به آنها کمک می کند که به طور واقعی با همکاران و مشتریان خود ارتباط داشته باشند.

5 مزیت telecommuting یا کار از راه دور

 • انعطاف پذیری بیشتر،
 • اجرای بهتر – به طور کلی افرادی که از راه دور کار می کنند شادتر و موثرتر از افرادی هستند که به صورت سنتی کار می کنند،
 • پس انداز بیشتر- با حذف هزینه های رفت و آمد و پارکینگ و تهیه لباس رسمی
 • افزایش استقلال
 • مناسب برای افراد آسیب پذیر

7-مصاحبه

این کاربرد در حال افزایش است. برای مصاحبه های بین المللی، ویدئو کنفرانس می تواند به جای روش های پر هزینه ی قبلی بسیار مناسب باشد.

ویدیو کنفرانس

8-کار با فناوری پوشیدنی

این فناوری به افراد کمک می کند تا با وجود محدودیت های فیزیکی کار کنند. مثلا عینک های پوشیدنی! که از طریق آن ها می توان یک کار تعمیر دشوار را توسط هدایت متخصصی که از نظر مکانی در فاصله دوری قرار دارد، انجام داد.

برای مثال می توانید تصور کنید که این در یک میدان نفت یا لوله گاز نیز کاربرد دارد- جایی که شما قادر نیستید که تکنسین ماهری را برای تعمیر قسمتی از آن به کار گیرید. خب به جای آن، شما می توانید از تکنسین ماهری استفاده کنید که در راه دوری قرار دارد و مجهز به عینکی است که با آن می تواند همه فضا را ببیند، او بدین صورت می تواند عملیات تعمیر را هدایت کند.

ویدیو کنفرانس

دلایل استفاده از وب کنفرانس
وب کنفرانس به اجرای کلاس های تحت وب می گویند و این به علت نیازی است که در کلاس های آنلاین به وضوح احساس می شود و در سیستم وب کنفرانس دیگر نیازی به ابزارات با هزینه های گزاف و IP جدا و پهنای باند بالا نیست و این امکانات سبب شده که وب کنفرانس به شکل جدی مورد توجه قرار بگیرد و تجهیزات و برنامه های مناسبی در آن ارائه گردد.

وبینار چیست ؟ کلمه وبینار ترکیب دو کلمه «وب» و «سمینار» است و به معنای یک ارائه، تدریس یا کارگاه آموزشی است که از راه وب ارائه می شود. وبینار هم می توانند به شکل یک طرفه برگزار شوند به این معنی که فقط مدرس مطالب خود را بیان می کند و دانشجویان مطالب را می بینند و می شنوند که در این شکل تعاملی وجود ندارد. از طرف دیگر وبینارها می توانند به صورت تعاملی برگزار شوند؛ یعنی دانشجویان نیز بتوانند سوال بپرسند و نظر بدهند، بخشی از مطالب را ارائه کنند و … سیستم وب کنفرانس شرکت پافکو امکان برگزاری وبینارهای یکطرفه و تعاملی را به شرکت ها، موسسه ها  می دهد.

عملکرد وب کنفرانس به این راه است که نرم افزار داده ها را به شکل رمزهای کمپرس از راه اینترنت برای مقصد ارسال می کند و این داده ها بگونه ای تنظیم می شوند که با سرعت اینترنت کاربر هم خوانی داشته باشند و از این نظر نیاز به سرعت اینترنت پایینتری دارند.

علت برتری آموزش آنلاین و مزایای وب کنفرانس می توان موارد زیر را برشمرد:

1.  برگزاری کنفرانس تصویری
2.  برگزاری کنفرانس صوتی
3.  امکان آپلود و نمایش PowerPoint
4.  امکان مدیریت کردن کاربران و شرکت کنندگان در وب کنفرانس
5.  امکان لینک گذاشتن در صفحه

ویدیو کنفرانس

علت های بهره وری از وب کنفرانس در مقایسه با ویدئو کنفرانس

در تفاوت ویدئو کنفرانس تحت وب و وب کنفراس چیست نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار هستند:
•    عدم احتیاج به سخت افزار هزینه بر که از نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس است.
•    عملکرد خوب با سرعت محدود اینترنت
•    پذیریش کاربران نامحدود در زمینه فراگیری که در ویدئو کنفرانس video conference این قضیه امستلزم به تغییر تنظیمات سیستم دارد.
•    افراد می توانند در هر مکان و با متصل بودن به سرور مورد نظر از این سرویس استفاده کنند.
•    ویدئو کنفرانس علاوه بر سخت افزار احتیاج به نرم افزار شبکه و یک سرویس دهنده دارد اما وب کنفرانس web conference این محدودیت را ندارد و تنها چیزی که دران مورد نیاز است اینترنت با کمترین سرعت یک وب کم و  Kb/s128،   یک میکروفن است
•    بمانند ویدئو کنفرانس احتیاج به تنظیمات پیچیده ای ندارد.

نتیجه:
در نتیجه، وب کنفرانس همه امکانات ویدئو کنفرانس تحت وب را به صورت ساده ای فراهم می کند که در نرم افزار آموزش مجازی LMS پرکاربرد تر است.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website