0
  • No products in the cart.
 

درس های موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان

درس های موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان

درس های موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان

مارک کوبان یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان دوران اخیر است. مارک کوبان مالک تیم دالاس ماوریکس در لیگ حرفه‌ای بزرگسالان امریکا (NBA)، مجموعه تئاتر لندمارک و شرکت مگنولیا پیکچر و رییس شبکه‌ی تلویزیون کابلی اچ‌دی به نام “اکسس تی‌وی” است. دارایی خالص او ۳ میلیارد دلار برآورد شده‌است.

 مارک کوبان

کارآفرین مارک کوبان ، متولد سال ۱۹۵۸ در پیتسبورگ، ریسک ورود به چندین کسب‌وکار متنوع را به جان خرید. مارک کوبان ثروت خود را از طریق فروش شرکت‌های مایکرو سالوشن (MicroSolutions) و برود کست (Broadcast.com) که تازه راه‌اندازی شده‌بودند، در دهه‌‌ی ۱۹۹۰ به‌دست آورد. کوبان با راه‌اندازی اپلیکشین شبکه‌های اجتماعی به نام سایبر داست (Cyber Dust) در سال ۲۰۱۴ در میان بهترین‌های فناوری باقی مانده‌است.

۱. زمان ارزشمندتر از پول است.

کوبان می‌نویسد، “تاثیری که استفاده‌ی عاقلانه‌تر از زمان‌تان بر زندگی و موفقیت‌تان خواهد گذاشت، در مقایسه با هر مقدار پولی که دارید، به مراتب بیش‌تر است.” این ورد زبان همه‌ی کارآفرینان است. آنها برای کسب‌وکار شان به حدی کار می‌کنند که گاهی اوقات در طول روز زمان کافی برای انجام چیزهایی که دوست دارند، وجود ندارد. اما آنها این شیوه را دوست دارند! هنگامی که مبادله‌ی زمان در ازای پول را متوقف کنید، ارزش کارتان خیلی بیشتر می‌شود و نهایتا موفق‌تر خواهید بود.

او نخستین شرکت خود، توزیع نرم افزار MicroSolutions را زمانی راه انداخت که ۲۵ ساله بود و هیچ پولی نداشت. پس از آن که شرکت‌اش نسبتا موفق شد، منشی‌اش اختلاس کرد و با ۸۳۰۰۰ دلار از ۸۵.۰۰۰ دلار دارایی شرکت گریخت. کوبان می‌نویسد به جای تسلیم شدن و امتحان کردن چیز دیگری، به طور خستگی‌ناپذیری نرم‌افزار کامپیوتر و برنامه‌نویسی خواندم تا از رقیبان‌ام پیشی بگیردم. او در نهایت به جایی رسید که MicroSolutions را در سال ۱۹۹۰به H&R Block به مبلغ ۶ میلیون دلار فروخت.

۲. متمرکز بمانید و خودتان را باور کنید.

” متمرکز بمانید و خودتان را باور کنید و به توانایی و قضاوت‌تان اعتماد کنید.” همیشه موقعیت‌هایی پیش خواهد آمد که به خودتان شک کنید، اما آنها باید معدود و در فواصل زمانی دور از هم رخ بدهند. داشتن کمی باریک‌بینی می‌تواند برای کارآفرینان بسیار مفید باشد، البته تا زمانی که به نقطه‌ی درستی نگاه کنید.

۳. فناوری در مقابل کسب و کار

” اعتیاد بیش از حدی به فناوری وجود دارد و به اندازه‌ی کافی به کسب‌وکار واقعی که پشت فناوری‌ها وجود دارد، توجه نمی‌شود.” به کسب‌وکار و مردم بیش‌تر توجه کنید تا بتوانید از کنار سر و صدا و همهمه‌ای که محصولات ایجاد می‌کنند، به راحتی بگذرید. شما هم فناوری و هم کسب‌وکار را برای داستان موفقیت نیاز دارید.

۴. خوب رفتار کردن با مردم، ارزش‌اش را دارد.

کوبان می‌نویسد ” موفق بودن نه تنها مستلزم توانایی کنار آمدن با مردم است، ‌بلکه باید بتوانید به آنها محبت هم بکنید.” زمانی که کمیته‌ی برگزاری جشن روز سنت پاتریک در دالاس، در پیکنار کشیدن بزرگ‌ترین حامی‌اش در سال ۲۰۱۲، رویداد را تقریبا کنسل کرد، کوبان ۴۰،۰۰۰ دلار اهدا کرد تا این رویداد پابرجا باقی بماند. او ۲۵،۰۰۰ دلار دیگر نیز به صندوق این کمیته برای مدارس محلی کمک کرد.

۵. اگر زمانی را برای تفریح و لذت کنار نمی‌گذارید، کارتان متحمل آسیب خواهد شد.

البته قابل درک است اگر شما یک کارآفرین تازه کار هستید و برای گسترش و بهبود کسب‌وکارتان، از رفتن به تعطیلات صرف نظر می‌کنید – کوبان می‌گوید که از زمان شروع هفت سال بدون گذراندن تعطیلات کار کرد – اما شما راهی برای تمدد اعصاب نیاز دارید، در غیر این صورت از توانایی کامل‌تان استفاده نخواهید کرد.
کوبان می‌گوید، میهمانی رفتن که برای او همیشه جای خود را دارد، اما هنوز هم دوست دارد تقریبا هر هفته با شرکت در بازی‌های تفریحی بسکتبال تمدد اعصاب کند.

۶. همیشه برای چیزهای غیرمترقبه آماده باشید.

مارک کوبان می‌گوید، این در واقع شکلی از آماده‌سازی است برای فهمیدن این‌که چیزهایی وجود دارند که شما هرگز متوجه رخ دادن‌شان نخواهید شد. با درک این موضوع، هنگامی که حوادث، دگرگونی غیرمترقبه‌ای ایجاد می‌کنند شوکه نمی‌شوید و بدون فکر عمل نمی‌کنید و سپس از فرصتی استفاده می‌کنید که دیگران آن را نادیده می‌گیرند.

۷. سخت‌تر و دقیق‌تر از اغلب مردم کار کنید.

مارک کوبان می‌گوید، ” سخت‌تر و دقیق‌تر از غالب افراد فعال در کسب‌و‌کار، عمل کنید.” بدیهی به نظر می‌رسد، اما بسیاری از مردم می‌خواهند از راه میان‌بر به موفقیت برسند. هرچه بیش‌تر تلاش کنید، موفق‌تر خواهید بود. این در واقع یک معادله بسیار ساده است.

۸. به گونه‌ای با مشتریان‌تان رفتار کنید که انگار آنها مالک شما هستند.

” به گونه‌ای با مشتریان‌تان رفتار کنید که انگار آنها مالک شما هستند. زیرا آنها واقعا مالک شما هستند. “شما بدون “دوره‌ی عمر مشتری” کسب‌وکاری نخواهید داشت. مهم نیست که چه میزان موفقیت داشته باشید، بدون خدمات‌رسانی به مشتریان از تمام توانایی بالقوه‌تان سود نخواهید جست.

۹. آرمان‌هایی که به مرحله‌ی عمل نمی‌رسند، بی‌معنا هستند.

کوبان معتقد است هر کسی با رویاهای‌اش می‌تواند موفق شود، اما موضوع این است که بیشتر مردم اهدافی فراتر از توانایی خود دارند.
او می‌نویسد، “وقتی ناگهان به خودم می‌آیم و می‌بینم در حال خیال‌بافی هستم که فلان کار و فلان هدف را به انجام خواهم رساند، همیشه سعی می‌کنم از خواب بیدار شوم و از خودم می‌پرسم که چگونه باید خودم را از جایی که هستم برسانم به جایی که می‌خواهم بروم.”

۱۰. برای رسیدن به موفقیت فقط یک بار باید برنده شوید.

کوبان می‌نویسد”زیبایی موفقیت این است که مهم نیست چند بار شکست خورده‌اید، شما فقط باید یک بار کار درست را انجام بدهید، فرقی نمی‌کند که این موفقیت پیدا کردن دختر رویاهای‌تان باشد، کار مناسب باشد یا موفقیت‌های مالی.”

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website