0
  • No products in the cart.
 

8 چالش بازاریابی که امروزه بازاریابان با آنها روبرو هستند

هلدینگ توسعه دهندگان | آموزش مجازی | اخذ ایزو | طراحی سایت > مجله توسعه دهندگان  > بازاریابی و فروش  > 8 چالش بازاریابی که امروزه بازاریابان با آنها روبرو هستند
8 چالش بازاریابی

8 چالش بازاریابی که امروزه بازاریابان با آنها روبرو هستند

امروزه کارشناسان بازاریابی با چالش‌های مختلفی دست به گریبان هستند. با این که هدف همه در این زمینه تقریباً یکسان است، اما برخی از تیم‌ها خواستار استخدام و بکارگیری استعدادهای نو  هستند. این در حالی است که افراد دیگر در یافتن فن‌آوری مناسب جهت رفع نیازهای خود دچار مشکل هستند. در ادامه با 8 چالش امروزه بازاریابان با مجله توسعه دهندگان همراه باشید.

به هر حال مسئله‌ اصلی این است که همیشه حوزه‌ای در کسب و کار شما وجود دارد که به راحتی قادر به بهبود آن هستید. به عبارت دیگر، همیشه فرصتی برای بهبود بخش‌هایی از استراتژی شما و تبدیل آن به یک ابزار موثرتر برای تولید درآمد وجود دارد.

دوست دارید بدانید که دیگر بازاریابان با چه موانعی در این حوزه دست و پنجه نرم می‌کنند؟ پس در ادامه همراه ما باشید تا با هم نتایج تحقیقی را ببینیم که با استناد به نظرات بیش از 1000 کارشناس بازاریابی جمع‌آوری شده و ببینیم راهکارهای مناسب برای هر یک کدام موارد است:

8 چالش بازاریابی

 

بر اساس این گزارش تولید ترافیک و سرنخ و بهبود نرخ بازگشت سرمایه مهمترین چالش‌های موجود در این حوزه هستند که در سطور زیر می‌توانید نگاهی به این چالش‌ها داشته باشید:

تولید ترافیک و سرنخ

چرا تولید ترافیک و سرنخ یک چالش به حساب می‌آید؟

تولید ترافیک و سرنخ در گزارش ما از طرف پاسخ‌دهندگان به عنوان مهمترین چالش بازاریابان مشخص شده است. در واقع می‌توان گفت که بازاریابان همواره در تلاش برای ایجاد تقاضای بیشتر برای محتوای خودشان هستند و هر ساله نیز بر میزان رقابت در این عرصه افزوده می‌شود. به عبارتی با وجود انتخاب‌های بسیار زیاد در گزینش زیرساخت مناسب برای انتشار محتوا و حتی راه‌های متنوع در معرفی و تبلیغ آنها، تصمیم‌گیری قاطعانه برای متمرکز ساختن فعالیت‌ها بر روی یک زیرساخت، به کاری بسیار دشوار تبدیل شده است.

چه راهکاری وجود دارد؟

وقتی نوبت به تولید محتوای موثری می‌رسد که باید قدرت تولید ترافیک و سرنخ داشته باشد، بازاریابان باید دو پرسش مهم را از خود بپرسند: اینکه آیا شما در حال تولید محتوایی با کیفیت هستید – محتوایی که مخاطب حاضر به پرداخت وجه برای استفاده از آن باشد؟ – و اینکه آیا واقعاً شما نوع محتوایی که مخاطب می‌خواهد را می‌شناسید؟

مثلا هاب اسپات در تحقیقات خودش به این نتیجه رسیده است که 43% از مصرف‌کنندگان محتوا در آینده تمایل بیشتری به استفاده از محتوای ویدئویی دارند و این آمار برای محتوای متنی تنها 29% است.

زمانی که نوع محتوای مورد علاقه مخاطبین خود را شناختید، تمرکز شما باید به سمت تبلیغ و ترویج بیشتر آن برود، به شکلی که مخاطب شما در رسانه مورد نظر متوجه آن شده و به سمت آن میل پیدا کند؛ چرا که امروزه بیش از هر زمان دیگری مخاطبین در حال بمباران شدن با انواع محتوا و اعلان‌های متنوع در مورد آنها هستند و شما باید در بین این اعلان‌ها و حتی بر روی گوشی موبایل آنها جایی برای خود داشته باشید.

دریافت بازخورد مناسب از فعالیت های بازاریابی خودتان

چرا دریافت بازخورد یک چالش به حساب می‌آید؟

اندازه‌گیری نرخ بازگشت سرمایه فعالیت‌های بازاریابی همواره در سال‌های متوالی یک چالش اصلی در عرصه بازاریابی بوده، اما همچنان یک روش حیاتی برای بازاریابان جهت پی بردن به اثربخشی هر کمپین بازاریابی، محتوایی یا غیره است.

علاوه بر این، به دست آوردن نرخ بازگشت سرمایه ارتباط مستقیمی با افزایش بودجه دارد. به عبارتی عدم پیگیری نرخ بازگشت سرمایه منجر به عدم وجود نرخ قابل استناد بازگشت سرمایه شده و عدم وجود این نرخ هم منجر به نداشتن بودجه برای فعالیت‌های آتی می‌شود.

البته پیگیری روند تغییر این نرخ برای هر فعالیت بازاریابی کار آنچنان ساده‌ای هم نیست، خصوصاً اگر یک ارتباط دو سویه بین فعالیت‌های بازاریابی و گزارش‌های فروش شما وجود نداشته باشد.

چه راهکاری وجود دارد؟

زمانی که نوبت به تهیه و ارائه نرخ بازگشت سرمایه می‌رسد، همواره ارائه توضیحات در رابطه با زمان و منابع به منظور ایجاد ارتباط بین فعالیت‌های بازاریابی و نتایج حاصل شده در حوزه فروش، از اهمیت زیادی برخوردار است. این مسئله به معنای استفاده از یک نرم افزار بازاریابی و یک ابزار مدیریت ارتباطات مشتریان (CRM) و سپس ارتباط دادن آنها به یکدیگر با استفاده از یک توافق دو جانبه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده می‌باشد که اصطلاحاً از آن تحت عنوان SLA نام برده می شود و اینگونه می توانید به راحتی ببینید که چه تعداد سرنخ و مشتری در پی فعالیت‌های بازاریابی شما برایتان ایجاد شده است. (در مقالات بعدی به این موضوع که Service Level Agreement یا SLA چیست و چه کاربردی دارد، توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد)

ما به این نتیجه رسیده‌ایم که در این رابطه هیچ راهکار بهتری غیر از در اختیار داشتن یک SLA و همچنین بازاریابی جاذبه‎ای (یا درونگرا) وجود ندارد. طبق نتایج گزارش امسال، سازمان‌هایی که از این شیوه استفاده کرده‌اند به نسبت سازمان‌هایی که تیم‌های فروش و بازاریابی آنها با یکدیگر هم راستا و استراتژی بازاریابی آنها بر اساس اصول بازاریابی جاذبه‎ای نبوده است، استراتژی بازاریابی خود را تا 3 برابر اثربخش‌تر ارزیابی کرده‌اند.

تأمین بودجه کافی

چرا تأمین بودجه کافی یک چالش به حساب می‌آید؟

تأمین بودجه کافی یک چالش مهم در عرصه بازاریابی در ابعاد جهانی در نظر گرفته می‌شود و اغلب صحبت از جذب بودجه بیشتر خیلی راحت‌تر از عمل کردن به آن است. خصوصاً برای سازمان‌های کوچکتر که نه بودجه قابل توجهی در اختیار دارند و نه با هزینه‌های انعطاف پذیری در امر بازاریابی سر و کار دارند.

اما کلید اصلی در تأمین بودجه بیشتر برای تیم خودتان آنقدر هم پیچیده نیست. در ادامه راهکاری را در این رابطه برای شما ارائه می کنم.

چه راهکاری وجود دارد؟

کلید به دست آوردن بودجه در اثبات نرخ بازگشت فعالیت‌های بازاریابی شما نهفته است. بر اساس گزارش ما، عموماً شرکت‌ها و سازمان‌هایی که قادر به محاسبه نرخ بازگشت سرمایه خودشان هستند، از شانس بیشتری در دریافت بودجه‌های بالاتر برخوردار می‎باشند.

باز هم در اینجا بر می‌گردیم به نکته مطرح شده در بخش قبل که آن هم کسب موفقیت در استفاده از اصول بازاریابی جاذبه‌ای است که نقشی در جذب بودجه‌های بهتر و بیشتر دارد. استراتژی‌های موثر قطعاً نتایج قابل قبولی را برای شما به همراه خواهند داشت و اطلاعات ما در این زمینه نشان می‌دهد که آن دسته از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که اعتماد کاملی نسبت به استراتژی بازاریابی خودشان دارند با شانس دو برابری برای کسب بودجه‌های بالاتر برای تیم‌های خودشان روبرو هستند. اما به خاطر داشته باشید که بازاریابی جاذبه‎ای یک روند بلند مدت است. اگر آهسته و آرام پا در این عرصه می‌گذارید، نباید به راحتی عقب بکشید. در واقع، حتی ممکن است نیاز باشد که تلاش خود را دو برابر کنید.

مدیریت وبسایت خودتان

چرا مدیریت وبسایت یک چالش به حساب می‌آید؟

مدیریت یک وبسایت در سال 2017 در رتبه چهارم فهرست بزرگترین چالش‌های بازاریابان قرار گرفته است و احتمالاً عملکرد وبسایت شما هم از جمله اولویت‌های مهم و اول شما می‎باشد. در واقع وبسایت شما یک دارایی برای شماست است که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته فعال است تا بازدید کننده‌های بیشتری را جذب کرده، آنها را تبدیل به مشتری کند و به شما کمک کند تا در نهایت به اهداف‎تان برسید.

مسائل مرتبط با مدیریت وبسایت شامل مجموعه‌ای از فاکتورهای مختلف می‌شود، از تولید و بهینه‌سازی محتوا گرفته تا طراحی صفحات زیبا و جذاب برای وبسایت. در ادامه چند راهکار را پیشنهاد می‌دهیم که بازاریابان برای کنار آمدن با این چالش‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند.

چه راهکاری وجود دارد؟

در این رابطه پیش از هر چیز باید به این مسئله پرداخت که وبسایت شما در مقایسه با دیگر وبسایت‌ها دارای چه جایگاهی است که لازمه آن یک ارزیابی دقیق و عمقی از لحاظ 4 فاکتور اساسی هر وبسایت در زمینه طراحی و عملکرد می‌شود، که مواردی از قبیل زمان بارگذاری و امنیت وبسایت، رتبه‌بندی برای موتورهای جستجو و همچنین همخوانی و هماهنگی آن با دستگاه‌های قابل حمل مثل انواع گوشی و تبلت را پوشش می‌دهد.

اگر چالش اولیه و ابتدایی شما در مدیریت یک وبسایت مرتبط با مهارت‌ها و منابعی است که در اختیار دارید، پس مطمئناً تنها نیستید. این موضوع خصوصاً در رابطه با شرکت‌های کوچکی صادق است که تمام افراد و کارشناسان لازم به منظور پوشش دادن محتوا، بهینه سازی رتبه سایت، طراحی و مدیریت فنی وبسایت را در داخل مجموعه سازمانی خود در اختیار ندارند.

اما یک راه حل! شما می‎توانید کارشناسان به اصطلاح فریلنسر یا آزاد‌کار را برای پرداختن به این مسائل استخدام کنید. به این منظور هم پیشنهاد می‌کنیم که در شبکه‌های تخصصی هر یک از این حوزه‌ها در لینکداین، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی جستجو کنید یا اعلان‌هایی را برای جذب افراد در آنها منتشر کنید یا حتی می‌توانید از افراد فریلنسر همکار در شرکت‌های دیگر برای همکاری با خودتان دعوت کنید.

شناسایی فن‌آوریهای مناسب برای نیازهای خودتان

چرا یافتن فن‎آوری‎های مناسب یک چالش به حساب می آید؟

پیدا کردن فن‌آوری‌های مناسب پنجمین نگرانی اصلی بازاریابان در سال جاری بود. غالب اوقات، دلیل این موضوع پراکنده بودن بازخورد کاربران نسبت به فن‌آوری‌های مورد استفاده قرار گرفته توسط آنها است. بازاریابان در این رابطه ممکن است برای یافتن بهترین فن‌آوری‌ها در رابطه با نیازهای خودشان به سراغ همکاران، دوستان یا حتی گزارش‌های تحلیل‌گران مراجعه کنند و در پایان فقط و فقط به این نتیجه برسند که بازخوردهای موجود در رابطه با آن فن‌آوری‌ها در سطح ایمیل‌های مختلف، محتوای شبکه‌های اجتماعی و البته از افراد شناخته نشده مختلف، پراکنده است.

زمانی که در پی یافتن یک ابزار، نرم‌افزار یا یک فن‌آوری خاص برای حل یک مشکل خاص بازاریابی هستید، به کدام منبع یا مرجع مراجعه می‌کنید؟

چه راهکاری وجود دارد؟

در این رابطه ما پیشنهاد می‌کنیم که برای یافتن یک ابزار، نرم افزار یا یک فن‌آوری خاص برای حل یک مشکل خاص بازاریابی حتما بازدیدی از سایت growthverse داشته باشید. این سایت در واقع یک تجسم اینتراکتیو، آنلاین و البته رایگان از دورنمای فن‎آوری بازاریابی است که عمدتاً بر مشکلاتی متمرکز است که بازاریابان در پی حل آنها هستند و کاربران خود یا همان بازاریابان را به فن‎آوری‌هایی در عرصه بازاریابی هدایت می‌کند که با هدف حل و رفع آن مسائل و مشکلات توسعه یافته‌اند.

8 چالش بازاریابی

 

شایان ذکر اینکه، ابزار اصلی در بین ابزارهای مورد استفاده بازاریاب‌های حرفه‌ای، زیرساختی برای خودکارسازی فعالیت‌های بازاریابی تیم تحت مدیریت خودشان است. در گزارش ما هم اغلب پاسخ‌دهندگان به استفاده از نوعی نرم‌افزار خودکار سازی فعالیت‌های بازاریابی اشاره کرده بودند و البته 40% از پاسخ‌دهندگان استفاده از چنین زیرساختی را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی خود برای سال آینده مطرح کرده بودند.

هدفگذاری محتوا برای مجموعهای از مخاطبین بینالمللی

چرا هدف‎گذاری محتوا یک چالش به حساب می‌آید؟

هدف‌گذاری یک جزء کلیدی از تمامی جنبه‌های بازاریابی است. به منظور اثربخشی بیشتر و بهتر در هدف‌گذاری، یکی از اولین کارهایی که هر بازاریاب باید انجام دهد شناخت شخصیت خریداران خودش است تا از طریق آن اطلاعات، به خوبی بداند که فعالیت‌های بازاریابی خودش متمرکز بر چه شخص یا اشخاصی می‌باشد. اگر در حال توسعه در سطح بین المللی هستید، این مرحله برای شما یک چالش مهم و بزرگ به حساب می‌آید، چرا که نه تنها باید بهترین راه‌ها برای معرفی و بازاریابی به یک جامعه بین المللی را پیدا کنید، بلکه وبسایت خود را برای کشورهای مختلف سازماندهی و بهینه‌سازی کنید.

چه راهکاری وجود دارد؟

در این رابطه مهمترین نکته این است که به یاد داشته باشید بازدید‌کنندگان وبسایت شما ممکن است به مجموعه گسترده‌ای از زبان‌های مختلف صحبت و در مناطق زمانی کاملاً متفاوتی نسبت به یکدیگر زندگی کنند. به منظور جذاب ساختن محتوا خود برای مجموعه گسترده‌ای از مخاطبین، همواره باید در حین تولید محتوا بازدیدکنندگان بین‌المللی خود را مد نظر داشته باشید. این به معنای آگاه بودن از مراجع فصلی، تبدیل و ترجمه واحدهای اندازه‌گیری و حتی مراجع مالی و بانکی و همچنین دادن آزادی عمل و اختیار به مترجمین برای شخصی سازی و منطبق ساختن محتوا برای یک گروه خاص از مخاطبین در زمان نیاز می‌باشد.

همچنین باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید که حتماً و حتماً وبسایت خود را برای گروه بزرگی از بازدید‌کنندگان بین‌المللی بهینه‌سازی کنید. در رابطه با این موضوع و همچنین راهکارهایی در باب بازاریابی در عرصه بین‌المللی شامل شناسایی سه بازار اصلی و رو به رشد، شناسایی روندهای محلی و  غیره در آینده مطالبی برایتان منتشر خواهیم کرد.

آموزش تیم خودتان

چرا آموزش کارکنان یک چالش به حساب می‌آید؟

همچنان که شرکت‌ها رشد پیدا می‌کنند و فن‌آوری‌های مختلف هم توسعه می‌یابند، آموزش اعضای تیم بازاریابی شما تبدیل به چالشی مهم و قابل توجه می‌شود. خواه این آموزش در رابطه با مفاهیم و ابزارهایی باشد که هر روزه با آنها سر و کار دارند یا کسب اطمینان از دستیابی آنها به حداکثر توان بالقوه خودشان باشد، به هر حال این چالش برای همه بازاریابان وجود دارد.

به منظور کاستن از جنبه‌های بد و منفی این چالش، راهکارهای ساده‌ای را در این بخش با شما در میان می‌گذارم که من در طی آموزش‌های تیم خودم استفاده میکردم تا مطمئن شوم که مفاهیم و راهکارها تاثیر ماندگار و اثربخشی بر روی اعضاء و فعالیت‌های بازاریابی آنها دارد.

چه راهکاری وجود دارد؟

به منظور دستیابی به یک برداشت کلی و جامع از جایگاه و توانایی فعلی تیم خودتان، باید برای هر یک از اعضاء تیم چند دقیقه زمان اختصاص داده و نقاط قوت و ضعف هر یک از آنها، سطح تخصص و میزان علاقه و تعهد آنها نسبت به شرکت را بسنجید. سپس بطور بی‌طرفانه، برتری (یا سطح اهمیت) تخصص آنها و همکاری و کمک آنها برای رسیدن به اهداف مالی (نرخ بازگشت سرمایه) را تا به امروز رتبه‌بندی کنید. اینگونه می‌توانید بفهمید که کدام یک از آنها نیاز به آموزش و تعلیم و موارد دیگر دارند.

استخدام استعدادهای برتر

چرا استخدام نخبه‎ها یک چالش به حساب می‌آید؟

استخدام استعدادهای برتر و به اصطلاح نخبه در بین بزرگترین چالش‌هایی که امسال بازاریابان از آنها نام برده اند، رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است. چرا؟ برخی از شرکت‌ها در حال انتقال و هدایت منابع بیشتر به سمت بازاریابی جاذبه‌ای هستند که خود به معنای تقاضای بسیار زیاد برای استعدادهای برتر در عرصه بازاریابی است. اما در این حوزه عرضه با میزان تقاضا همخوانی ندارد. از منبع‌یابی داوطلبین مناسب تا ارزیابی آنها برای مهارت‌های مورد نیاز و مناسب. درواقع یافتن فرد مناسب و تمام عیار می‌تواند ماه‌ها و یا حتی بیشتر به طول بینجامد.

علاوه بر این، شکل مطلوب از یک فرد تمام عیار و حائز شرایط که شرکت‌ها به دنبال آن هستند، از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. به عبارت دیگر، برخی در پی یافتن افراد با مجموعه‌ای از مهارت‌های فنی و یا خلاقانه هستند و برخی دیگر در پی یافتن افرادی هستند که علاوه بر این موارد مهارت کسب و کار هم داشته باشد و همین موضوع است که نه تنها کار را سخت می‌کند، بلکه یک شکاف و انتظار بالایی را در بین انتظارات موجود شکل می‌دهد.

چه راهکاری وجود دارد؟

کارفرمایان در پی یافتن بازاریابانی هستند که دارای مجموعه متفاوتی از مهارت‌ها شامل بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا، سئو یا همان رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو و همچنین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باشند. به منظور یافتن به بهترین بازاریاب جاذبه‎ای برای تیم خودتان، باید پیش از هر چیز تصمیم بگیرید و بصورت دقیق مشخص کنید که می‌خواهید آن فرد خاص قادر به دستیابی به چه دستاوردهایی برای کسب و کار شما باشد.

باید از خودتان بپرسید که وظایف و تکالیف بازاریاب جدید چیست؟ آن وظایف و تکالیف نیازمند چه مهارت‌هایی است؟ این بازاریاب جدید قرار است با چه اهداف یا چالش‌هایی روبرو شود؟ از این پاسخ‌های خودتان می‌توانید برای نوشتن یک شرح شغل استفاده کنید.

سپس باید محتوای تولیدی خود برای جذب یک بازاریاب را در جایی منتشر کنید که عموماً این افراد از آنها بازدید می‌کنند که می‌تواند شامل برخی سایت‌های استخدامی عمومی یا فوروم‌ها و سایت‌های غیر‌استخدامی، اما تخصصی در این حوزه باشد.

آیا شرکت شما در عرصه بازاریابی با هیچ یک از این چالشها دست و پنجه نرم میکند؟

یک بررسی و تحلیل کلی از استراتژی بازاریابی شما و عملکرد فعلی آن ، کمکتان می‌کند که به درستی متوجه شوید بزرگترین و بهترین فرصت‌های بازاریابی شما در چه حوزه‌هایی است؟ شما می توانید پس از شناسایی این حوزه‌ها، برای بهبود حوزه هایی که نیازمند بیشترین توجه هستند، اقدام کنید و استراتژی بازاریابی خود را بهتر و اثربخش تر از گذشته کنید.

No Comments

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website